Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Trzydziesta trzecia niedziela w roku liturgicznym, to kolejna niedziela miesiąca listopada. Liturgia słowa Bożego zwraca naszą uwagę na sprawy eschatologiczne i przypomina nam o sprawiedliwym sądzie ostatecznym, który czeka nas wszystkich. W odczytanej Ewangelii słyszymy również zapowiedź prześladowań.

2. Dzisiaj w Kościele w Polsce przeżywamy VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku po raz drugi będziemy modlić się o pokój dla Iraku. Po każdej Mszy Świętej można będzie złożyć ofiarę do puszki jako wyraz naszej pomocy dla irackich chrześcijan. Więcej informacji znajdziemy na ulotkach, które znajdują się na stoliku z prasą.

3. Dzisiejsza niedziela to druga w miesiącu, dlatego dziękujemy za modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, którą prowadziło Koło Żywego Różańca z Żeber. Po Mszy Świętej spotkanie dzieci młodszych i starszych, które chcą należeć do Koła Żywego Różańca oraz wymiana tajemnic różańcowych.

4. Również dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 odbędzie się dziękczynienie za Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Chrostowie Wielkim i Zalesiu. Te miejscowości zostaną zawierzone Maryi w Jasnogórskim Wizerunku modlitwą z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Po zakończeniu Mszy Świętej Obraz Jasnogórski podejmą mieszkańcy Dzielina.

5. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 15:00 zapraszam na spotkanie Radę Duszpasterską, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i sympatyków oraz Parafialny Zespół Caritas.

6. Następna niedziela 20 listopada, to uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to także ostatnia niedziela obecnego roku liturgicznego, który przeżywamy pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie”. W tym dniu swoje święto patronalne obchodzą Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

7. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 10:00, spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej, czwartej i piątej razem z rodzicami w ramach katechezy przed Pierwszą i Drugą Komunią Świętą. Dzieci tradycyjnie przynoszą ze sobą małe znicze, które zaniesiemy na cmentarz i zapalimy na grobach bliskich zmarłych oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza i zamordowanych w Pomiechówku podczas II wojny światowej. Po zakończeniu Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania.

8. Za dwa tygodnie w niedzielę 27 listopada, rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje adwentowe, które w tym roku poprowadzi ksiądz Wojciech Iwanowski – proboszcz parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Uniecku.

9. Dziękuję za ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, które w ubiegłym tygodniu przekazali mieszkańcy Chojnowa. Tym samym zakończyliśmy tegoroczną zbiórkę, dlatego raz jeszcze dziękuję mieszkańcom poszczególnych miejscowości naszej parafii za współpracę, okazaną pomoc i życzliwość w postaci przekazanego zboża i ofiar materialnych. Dziękuję wszystkim, którzy podjęli się trudu przeprowadzenia tegorocznej zbiórki.

10. W niedzielę 16 października br. zostało przeprowadzone ogólnopolskie liczenie wiernych dominicantes, czyli obecnych na Mszy Świętej i communicantes, czyli przystępujących do Komunii Świętej. W naszym kościele w tę niedzielę było nas około 390 osób, a Komunię Świętą przyjęło około 190 osób. Statystyka pokazuje, że w naszej parafii niedzielne praktyki religijne wiernych utrzymują się na tym samym poziomie, czyli około 30 % obecności stanu personalnego parafii.

11. Miejski Dom Kultury w Przasnyszu zaprasza na premierę widowiska scenicznego w reżyserii Bożenny Beaty Parzuchowskiej pt. „Od Wzgórza Lecha powiał wiatr”. Widowisko przygotowane zostało z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i jest barwną podróżą przez historię naszego kraju w wykonaniu 45. aktorów Teatru Trzech Pokoleń z Przasnysza, którzy zagrają królów, wybitne postacie z życia kulturalnego i społecznego, ludzi zasłużonych dla wiary i ojczyzny. Premiera będzie miała miejsce w niedzielę 20 listopada br. o godz. 17:00 w sali widowiskowej MDK. W sekretariacie są jeszcze do nabycia bilety w cenie 12 zł.

12. Zaproszenie Biskupa Płockiego na Diecezjalne Zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia: Drodzy Księża, Umiłowani Diecezjanie. W uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w dniu 20 listopada 2016 r., papież Franciszek zamknięciem Drzwi Świętych w bazylice Świętego Piotra w Rzymie zakończy w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Łącząc się z Ojcem Świętym, serdecznie zapraszam kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich do udziału w diecezjalnym zakończeniu Nadzwyczajnego Jubileuszu Roku Miłosierdzia, które odbędzie się 20 listopada br. w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Rypinie. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14:30 Koronką do Miłosierdzia Bożego, natomiast o godz. 15:00 będę sprawował Mszę Świętą koncelebrowaną. Będziemy dziękować w niej Bogu za wszelkie łaski jakie spłynęły na naszą wspólnotę diecezjalną w tym świętym, jubileuszowym roku. Jeszcze raz serdecznie zapraszam płockich diecezjan do wspólnego świętowania i z serca wszystkim błogosławię. Wasz biskup Piotr.

13. Serdeczne życzenia dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia. Pamiętamy w modlitwie o zmarłych, których polecamy miłosierdziu Bożemu.

14. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 13 listopada (niedziela) – Święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003). Eremici i misjonarze, działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, a także pierwsi polscy męczennicy wyniesieni na ołtarze.

• 17 listopada (czwartek) – Święta Elżbieta Węgierska (1207-1231). W wieku 20 lat została wdową i obrała życie zakonne oddając się modlitwie, uczynkom miłosierdzia oraz pielęgnowaniu ubogich.

• 18 listopada (piątek) – Błogosławiona Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.

• 19 listopada (sobota) – Błogosławiona Salomea, która żyła w XIII wieku. Dziewica, córka Leszka Białego, a siostra Bolesława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i tam zmarła 17 listopada 1268 r.

15. Umocnieni Słowem Bożym i łaską Eucharystii jednoczymy się w modlitwie z mieszkańcami Chrostowa Wielkiego i Zalesia, gdzie dziś zakończyło się Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz z mieszkańcami Dzielina, którzy rozpoczynają swój czas Nawiedzenia. Niech Bóg nam pobłogosławi.

Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa