Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiejsza niedziela to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nazywana jest w tradycji Kościoła Pięćdziesiątnicą, ponieważ przypada dokładnie pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu. W tradycji ludowej nosi nazwę Zielonych Świątek. Liturgia dzisiejszego dnia ukazuje nam różnorodne dary związane z obecnością Ducha Świętego w naszym życiu. Podstawowym jest dar pokoju i jedności oraz dar pojednania.
 2. W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego przypada święto Maryi Matki Kościoła, które zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich podczas Soboru Watykańskiego II.
 3. Niedziela Zesłania Ducha Świętego jest zakończeniem okresu wielkanocnego w liturgii Kościoła. Następna niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy możliwość spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej w tym roku.
 4. W naszej parafii jest to niedziela Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego przez grupę dwudziestu dzieci z klasy czwartej w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00. Dzieci uczestniczą w Białym Tygodniu, który będzie trwał do najbliższego czwartku. Jutro, we wtorek i w środę modlitwę rozpoczynamy o godz.16:00 udziałem w trzech ostatnich nabożeństwach majowych, a później wspólna Msza Święta. W czwartek – godz.16:30.
 5. Słowa podziękowania dla Siostry Marty za przygotowanie dzisiejszej uroczystości oraz dla Pani Katechetki Anny Rekosz za współpracę. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie kościoła i dar ołtarza w postaci kompletu okazałych lekcjonarzy, złożonych z dziewięciu ksiąg, do czytania słowa Bożego w niedziele i uroczystości. Serdeczne podziękowania dla Księdza Andrzeja, dla Pana Organisty Adriana, pełniącego obowiązki Kościelnego Pana Patryka, Liturgicznej Służby Ołtarza i wszystkich, którzy przyczynili się do godnego i podniosłego przeżywania dzisiejszej uroczystości. Dziękuję Rodzicom i Rodzicom Chrzestnym, Paniom Dyrektorkom Szkoły Podstawowej, Paniom Wychowawczyniom klas czwartych i wszystkim nauczycielom. Dziękuję za dekoracje kwiatową kościoła oraz posługę foto-video.
 6. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie dla młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 7. W naszym dekanacie parafia Święte Miejsce przeżywa odpust z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Uroczysta Suma odpustowa o godz. 12:00.
 8. Przed nami już ostatnie dni nabożeństw majowych, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godzinie 16:00, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
 9. W niedzielę za tydzień 4 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój” będziemy obchodzić XVI Święto Dziękczynienia. Po każdej Mszy Świętej będzie możliwość złożenia ofiary do puszki na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie.
 10. W czwartek 1 czerwca świętujemy Międzynarodowy Dzień Dziecka, który został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji wszystkim dzieciom, szczególnie z naszej parafii, składamy serdeczne życzenia z pamięcią w modlitwie podczas nabożeństwa czerwcowego. Będzie to bowiem rozpoczęcie miesiąca czerwca, w którym czcimy Najświętsze Serce Jezusa.
 11. Nabożeństwo czerwcowe odprawiamy w dni powszednie zgodnie z godziną Mszy Świętej głównej, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 lub 15:00.
 12. W najbliższy czwartek będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich wierność i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. W tym dniu naszą modlitewną pamięcią będziemy wspierać trzech nowych diakonów naszej diecezji, którzy w sobotę 3 czerwca otrzymają święcenia.
 13. Jest to także pierwszy czwartek miesiąca, dlatego Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą rozważymy na zakończenie Mszy Świętej podczas nabożeństwa czerwcowego, podziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz będziemy prosić o nowe powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, przede wszystkim z naszej wspólnoty parafialnej.
 14. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. Przed nami również pierwsza sobota miesiąca. O godzinie 10:00 wotywa ku czci Niepokalanego Serca Maryi, poprzedzona modlitwą różańcową od godz. 9:30.
 15. Z tydzień przypada pierwsza niedziela miesiąca czerwca. Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Najświętszego Serca Jezusa, na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00. Zapraszam asystę procesyjną, służbę liturgiczną, poczty sztandarowe oraz dziewczęta do sypania kwiatkami, które przystąpiły do pierwszej Komunii Świętej.
 16. Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku przypada w czwartek 8 czerwca, dlatego proszę o przygotowanie czterech ołtarzy, zgodnie ze zwyczajem naszej parafii.
 17. Ołtarz pierwszy przy posesji p. Kościug – Chrostowo Wielkie, ołtarz drugi przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe, ołtarz trzeci przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz czwarty przy posesji p. Pikus – Chojnowo, Chojnówka i Kolonia Chojnowo.
 18. Ołtarz na Boże Ciało z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulic: Kościelnej, Sadowej, Dolnej i Jasnej. Mieszkańcy tych samych ulic przygotowują również wieniec dożynkowy na parafialne święto plonów.
 19. Po uroczystości Bożego Ciała rozpoczniemy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii według terminów ustalonych w czasie wizyty kolędowej. Pierwsze poświęcenie odbędzie się w Dzielinie, w piątek 9 czerwca o godz. 15:00. W najbliższym czasie na stronie naszej parafii znajdzie się kalendarium z terminami tegorocznych poświęceń pól.
 20. SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH 2023. Kochani Diecezjanie! Z radością przekazuję Wam, że w sobotę 3 czerwca br. o godzinie 11:00 w Bazylice Katedralnej w Płocku udzielę trzem diakonom święceń kapłańskich. Oto ich nazwiska i parafie pochodzenia: diakon Radosław Pilśnik z parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Płońsku, diakon Piotr Benedykt Stann z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Londynie, diakon Piotr Majtyka z parafii pw. Świętej Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Łomiankach (Archidiecezja Warszawska) – skierowany do pracy duszpasterskiej w Islandii. Zapraszam na tę uroczystość! Przyszłych kapłanów polecam modlitwie Drogich Diecezjan, zwłaszcza proszę o nią chorych i cierpiących. Jednocześnie dziękuję za wspieranie dzieła powołań i ofiarność na rzecz naszego Seminarium. Z serca Wam błogosławię – bp Szymon Stułkowski, Biskup Płocki.
 21. Msze Święte w naszym kościele są odprawiane w niedziele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 22. Składam podziękowanie druhom strażakom z naszej jednostki OSP za udział w VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę, która miała miejsce wczoraj w sobotę 27 maja. W najbliższy piątek 2 czerwca odbędzie się Powiatowy Dzień Strażaka, który rozpocznie się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki (Klasztor Ojców Pasjonistów) w Przasnyszu o godz. 14:00, następnie o godz. 15:30 rozpocznie się Apel na Rynku Miejskim, podczas którego wręczane będą odznaczenia i wyróżnienia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.
 23. Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych zapraszają na jubileusz 100-lecia Szkoły Podstawowej, który odbędzie się w sobotę 3 czerwca br. Uroczystość rozpocznie Msza Święta o godz. 10:00 w kościele parafialnym. Następnie przemarsz pod budynek szkoły i odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz część oficjalna w sali gimnastycznej. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Szkoły, Urzędu Gminy i Parafii.
 24. Pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących” w dniach 2-3 czerwca (piątek-sobota) br. na Jasnej Górze w Częstochowie odbędzie się II Ogólnopolski Kongres Różańcowy oraz XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Będziemy łączyć się duchowo i modlitewnie.
 25. Dzisiaj 28 maja przypada 42. rocznica śmierci błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który odszedł z tego świata w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to również dzień wspomnienia liturgicznego Prymasa Tysiąclecia. Również dzisiaj przypada 82. rocznica śmierci bł. abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego.
 26. W środę 31 maja przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Maryja jest świątynią Ducha Świętego od chwili Zwiastowania i niesie go innym, jak swojej krewnej Elżbiecie podczas nawiedzenia jej domu.
 27. Dzisiaj w Płocku i Ciechanowie przejdą Marsze dla Życia i Rodziny. W Płocku będą uczestniczyć przedstawiciele naszej parafii, z którymi łączymy się duchowo.
 28. Życzenia zdrowia i obfitości darów Ducha Świętego przekazujemy solenizantom i jubilatom nowego tygodnia. Chorych otaczamy modlitwą, a zmarłych polecamy miłosierdziu dobrego Boga. Wczoraj została odprawiona żałobna liturgia pogrzebu śp. Urszuli Marii Polakiewicz, emerytowanej nauczycielki w Szkole Podstawowej w Lipie (parafia Święte Miejsce) i w Czernicach Borowych, którą Bóg wezwał z tego świata w ubiegłym tygodniu.
 29. W sobotę 27 maja br. zmarł ks. kanonik Mieczysław Leśnikowski, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudusku oraz dziekan ówczesnego dekanatu gruduskiego, do którego należała parafia Czernice Borowe. Miał 80 lat życia i 56 lat kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu, pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego, zostanie odprawiona w piątek 2 czerwca w kościele parafialnym w Grudusku. Po Mszy Świętej trumna z ciałem zmarłego kapłana zostanie złożona do grobu na miejscowym cmentarzu.
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 1. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 29 maja (poniedziałek) – Święta Urszula Ledóchowska (1865-1939). Założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, z domem macierzystym w Pniewach, wielka wychowawczyni i opiekunka młodzieży.
 • 1 czerwca (czwartek) – Święty Justyn (†165). Największy apologeta chrześcijański II wieku, który poniósł śmierć męczeńską za wiarę podczas prześladowań za cesarza Marka Aureliusza.
 • 3 czerwca (sobota) – Święty Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886). Męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa.
 1. W sakramencie chrztu i bierzmowania zostaliśmy napełnieni Duchem Świętym, dlatego ukazujmy naszym życiem wielkie dzieła miłości Boga. Jego błogosławieństwo niech będzie nam pomocą w podejmowaniu odpowiedzialności za dzieło Kościoła Chrystusowego.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa