Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiejsza niedziela to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nazywana jest Pięćdziesiątnicą. W tradycji ta uroczystość znana jest również jako Zielone Świątki w nawiązaniu do święta zbiorów z czasów Starego Przymierza, a także na pamiątkę dawnego zwyczaju ozdabiania domostw gałązkami brzozy, kwiatami piwonii i tatarakiem.
 2. W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy drugi dzień Zielonych Świątek, czyli święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, wprowadzone do kalendarza liturgicznego w Polsce, w czasie Soboru Watykańskiego II.
 3. Dzisiaj w naszej parafii przeżywamy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, którą w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00 i 12:00 przyjmuje 18. dzieci z klasy trzeciej. Cała grupa liczy 20. osób, ale dwoje dzieci przeżyje tę uroczystość w najbliższy wtorek podczas Białego Tygodnia.
 4. Słowa podziękowania dla Pani Katechetki Beaty Gregorczyk za przygotowanie merytoryczne i organizacyjne dzieci do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz dla rodziców za przygotowanie kościoła i dar ołtarza w postaci ornatu wielkanocnego do sprawowania Mszy Świętej w tym okresie liturgicznym. Serdeczne podziękowania dla Pana Damiana Szafarza Nadzwyczajnego Komunii Świętej oraz ministrantów z Liturgicznej Służby Ołtarza, Pana Organisty Adriana, Pana Patryka pełniącego obowiązki Pana Kościelnego i wszystkich, którzy przyczynili się do podniosłego i spokojnego przeżywania dzisiejszej uroczystości, szczególnie osobom dekorującym nasz prastary kościół. Dziękuję Rodzicom i Rodzicom Chrzestnym, Paniom Dyrektorkom Szkoły Podstawowej, nauczycielom, wychowawcom i katechetom oraz Dyrekcji i społeczności Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Nasze Dzieci”, z nieobecnymi łącząc się duchowo. Wszystkim za wszystko serdeczne Bóg zapłać.
 5. Dzieci komunijne uczestniczą w Białym Tygodniu, który będzie trwał do piątku 28 maja. Modlitwę rozpoczynamy o godzinie 16:00 udziałem w nabożeństwie majowym, a później wspólna Msza Święta.
 6. Niedziela Zesłania Ducha Świętego jest zakończeniem okresu wielkanocnego w liturgii Kościoła. Następna niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy możliwość Komunii Świętej wielkanocnej w tym roku. Przepis Kościoła głosi: „Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy, ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku. Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że dla słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku”. Tą słuszną przyczyną w naszych warunkach jest uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych.
 7. Dzisiaj w naszym dekanacie parafia Święte Miejsce przeżywa odpust z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Uroczysta Suma odpustowa o godz. 12:00.
 8. W następną niedzielę o godz. 12:00 uroczystość Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Sakrament pokuty dla dzieci, rodziców i bliskich w sobotę 29 maja o godz. 10:00, a w najbliższy czwartek ok. godz. 17:15 zapraszam rodziców do pomocy w przygotowaniu kościoła do tej uroczystości.
 9. We wtorek 25 maja o godz. 14:00 spotkanie dla dzieci z klasy czwartej razem z rodzicami przed uroczystością Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 10. Również w niedzielę za tydzień w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie dla młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 11. Trwają nabożeństwa majowe, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00.
 12. Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku przypada 3 czerwca, dlatego proszę o przygotowanie czterech skromnych ołtarzy zgodnie ze zwyczajem naszej parafii. Ołtarz na Boże Ciało z Czernic Borowych wykonują mieszkańcy ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kaczej, Okrężnej i Krótkiej. Mieszkańcy tych ulic przygotowują również wieniec dożynkowy na dożynki parafialne.
 13. Po uroczystości Bożego Ciała rozpoczynamy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii według terminów ustalonych w czasie wizyty kolędowej.
 14. W czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy liturgiczne święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. To święto zostało ustanowione w 2012 roku przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję papieża Benedykta XVI, aby w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański i głębiej przeżywać tajemnice wiary, które rozważamy w czasie Triduum Paschalnego.
 15. W piątek 28 maja przypada 40. rocznica śmierci Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który odszedł z tego świata w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Starajmy się wypełniać jego duchowy testament, oczekując na beatyfikację, która została ponownie zaplanowana w niedzielę 12 września br.
 16. Wczoraj w sobotę 22 maja, w płockiej bazylice katedralnej, biskup Mirosław Milewski udzielił święceń diakonatu trzem klerykom V roku Wyższego Seminarium Duchownego. Polecajmy w modlitwie nowych diakonów diecezji płockiej oraz całe dzieło powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.
 17. Poniedziałek 24 maja, to wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI od 2007 roku jest to dzień poświęcony modlitwie Kościoła Powszechnego za Kościół w Chinach. W tym dniu otoczmy więc szczególną modlitwą chrześcijan żyjących w Państwie Środka, którzy są prześladowani za wiarę w Boga.
 18. W czwartek 27 maja przeżywamy Dzień Samorządu Terytorialnego. Jest to święto, które zostało uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku i upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. Patronką polskiego samorządu jest Święta Kinga, której polecamy w modlitwie naszych lokalnych pracowników samorządowych oraz składamy życzenia wytrwałości w posłudze dla naszych „małych ojczyzn”, które wspólnie tworzymy. W tym roku mija 30 lat istnienia Samorządu Terytorialnego.
 19. W środę 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji składamy życzenia naszym mamom, które polecamy Bogu w modlitwie, prosząc dla nich o potrzebne łaski, by mogły dobrze wypełniać swoje powołanie. Dla matek, które Bóg już wezwał do życia wiecznego, prosimy o Boże miłosierdzie, aby mogły cieszyć się chwałą zbawionych razem z Maryją, najpiękniejszą ze wszystkich matek. W tych intencjach będziemy modlić się w czasie nabożeństwa majowego.
 20. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz parafii, którą w ubiegłym tygodniu złożyli p. Jadwiga i Andrzej Dzielińscy.
 21. Msze Święte w naszym kościele są odprawiane w niedziele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 22. LIST BISKUPA PŁOCKIEGO DO MATEK Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA. (czytaj >>>)
 23. Życzenia zdrowia i obfitości darów Ducha Świętego przekazujemy solenizantom i jubilatom nowego tygodnia. Wspieramy modlitwą uczniów z klasy VIII, którzy w tym tygodniu przystępują do egzaminów na zakończenie Szkoły Podstawowej. Pamiętamy w modlitwie o chorych, a zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.
 24. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 26 maja (środa) – Święty Filip Nereusz (1515-1595). Włoski kapłan i apostoł Rzymu, który w 1551 roku założył Zgromadzenie Księży Oratorianów, nazywane też od jego imienia Zgromadzeniem Księży Filipinów.
 1. 29 maja (sobota) – Święta Urszula Ledóchowska (1865-1939). Założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, z domem macierzystym w Pniewach, wielka wychowawczyni i opiekunka młodzieży.
 2. Pięćdziesiątnica dopełnia radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pamiętając o słowach „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”, które stanowią przesłanie i motto Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce. bądźmy wdzięczni Bogu za dar Eucharystii.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa