Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiejsza niedziela to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nazywana jest w tradycji Kościoła Pięćdziesiątnicą, ponieważ przypada dokładnie pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu. W tradycji ludowej nosi nazwę Zielonych Świątek. Liturgia dzisiejszego dnia ukazuje nam różnorodne dary związane z obecnością Ducha Świętego w naszym życiu. Podstawowym jest dar pokoju i jedności oraz dar pojednania.
 2. W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego przypada święto Maryi Matki Kościoła, które zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich podczas Soboru Watykańskiego II.
 3. Niedziela Zesłania Ducha Świętego jest zakończeniem okresu wielkanocnego w liturgii Kościoła. Następna niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy możliwość spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej w tym roku.
 4. Dzisiejsza niedziela, to pierwsza niedziela miesiąca czerwca. W czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu, Litania do Serca Pana Jezusa i procesja eucharystyczna. Słowa podziękowania dla asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych, służby liturgicznej oraz dziewcząt sypiących kwiatkami, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.
 5. Dzisiaj pod hasłem „Dziękujemy za błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką” obchodzimy XV Święto Dziękczynienia. Po każdej Mszy Świętej będzie możliwość złożenia ofiary do puszki na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności w Warszawie Wilanowie.
 6. Za tydzień z okazji drugiej niedzieli miesiąca modlitwę różańcową o godzinie 9:30 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego.
 7. Nabożeństwo czerwcowe odprawiamy w dni powszednie zgodnie z godziną Mszy Świętej głównej, a w niedziele w czasie Mszy świętej o godz. 12:00 lub 15:00.
 8. Dzisiaj w naszym dekanacie parafia Święte Miejsce przeżywa odpust z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Uroczysta Suma odpustowa o godz. 12:00.
 9. Za trzy tygodnie w niedzielę 26 czerwca w naszej parafii odpust ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników. Uroczystą Sumę o godzinie 12:00 odprawi ks. dr Wojciech Kućko – Dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej,
  Profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który będzie wśród nas już w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00.
 10. W czwartek 9 czerwca będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich wierność i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. W tym dniu naszą modlitewną pamięcią będziemy wspierać trzech diakonów naszej diecezji, którzy w najbliższą sobotę otrzymają święcenia kapłańskie.
 11. Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która w tym roku przypada w czwartek 16 czerwca, dlatego proszę o przygotowanie czterech ołtarzy, zgodnie ze zwyczajem naszej parafii.
 12. Ołtarz pierwszy przy posesji p. Kościug – Chrostowo Wielkie, ołtarz drugi przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe, ołtarz trzeci przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz czwarty przy posesji p. Pikus – Chojnowo, Chojnówka i Kolonia Chojnowo.
 1. Ołtarz na Boże Ciało z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulic: Długiej i Bagiennej. Mieszkańcy tych samych ulic przygotowują również wieniec dożynkowy na parafialne święto plonów.
 2. W kontekście uroczystości Bożego Ciała rozpoczynamy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii według terminów ustalonych w czasie wizyty kolędowej. Pierwsze poświęcenie odbędzie się we wtorek 14 czerwca w Zembrzusie Wielkim.
 3. Słowa podziękowania za złożone ofiary z okazji poświęcenia pól dla mieszkańców Nowych Czernic od strony Zembrzusa i Chrostowa oraz Jabłonowa.
 4. Dzisiaj w Płocku odbędzie się główna część trzydniowych obchodów zakończenia Roku Rodziny z udziałem przedstawicieli rodzin naszej diecezji i naszej parafii. O godz. 11:30 w Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona Msza Święta, następnie pod hasłem „I ślubuję Ci” w kierunku Wyższego Seminarium Duchownego wyruszy dziesiąty jubileuszowy Marsz dla Życia i Rodziny. Łączymy się duchowo ze stolicą naszej diecezji.
 5. Aktem wyboru Chrystusa i przejściem pod Bramą – Rybą kończy się dzisiaj XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Uczestniczyło w nim ponad 20 tys. młodych z całej Polski. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało “Na krańce świata”. W tym roku, po dwuletniej przerwie, spotkanie mogło odbywać się w tradycyjny sposób, w miejscu prawdopodobnego chrztu Polski.
 6. W tych dniach miesiąca czerwca poszczególne roczniki księży obchodzą swoje rocznice święceń. W najbliższą sobotę 11 czerwca mój rocznik (czternastu księży) będzie przeżywał 28. rocznicę święceń kapłańskich.
 7. Ojciec Święty Franciszek przyjął, złożoną z racji zdrowotnych, rezygnację bp. Piotra Libery z posługi biskupa płockiego. Administratorem apostolskim „sede vacante” diecezji płockiej został mianowany biskup toruński Wiesław Śmigiel. O decyzji Papieża poinformowała wczoraj tj. w sobotę 4 czerwca w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
 8. Msze Święte w naszym kościele są odprawiane w każdą niedzielę o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 9. Życzenia zdrowia i obfitości darów Ducha Świętego przekazujemy solenizantom i jubilatom nowego tygodnia, chorych otaczamy modlitwą, szczególnie będących w szpitalach, a zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.
 10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 5 czerwca (niedziela) – Święty Bonifacy (673-754). Biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.
 • 8 czerwca (środa) – Święta Jadwiga, królowa. Znana z hojności dla ubogich. Dzięki małżeństwu z Władysławem Jagiełłą przyczyniła się do nawrócenia Litwy. Jej życie najlepiej określa fragment z kroniki Jana Długosza: „Ona była tak sławna i ceniona w całym świecie katolickim dla wspaniałej postawy moralnej, że wszyscy czcili ją za życia jako wzór świętości”.
 • 10 czerwca (poniedziałek) – Błogosławiony Bogumił, który był biskupem i żył w XII wieku. Po rezygnacji z arcybiskupstwa w Gnieźnie został pustelnikiem. Zasłynął z daru modlitwy i nauczania ubogiej ludności. Jego imię oznacza „miły Bogu” (wspomnienie dowolne).
 • 11 czerwca (sobota) – Święty Barnaba, apostoł rodem z Cypru, bliski współpracownik świętego Pawła i towarzysz jego pierwszej podróży misyjnej. Dzieje Apostolskie charakteryzują go jako „człowieka dobrego, pełnego Ducha Świętego i wiary”.
 1. Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym, dlatego idźmy i głośmy wielkie dzieła miłości Boga. Niech wierność Bożym przykazaniom będzie nam pomocą w przezwyciężaniu naszych słabości i grzechów.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa