Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiejsza niedziela to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nazywana jest w tradycji Kościoła Pięćdziesiątnicą, ponieważ przypada dokładnie pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu. W tradycji ludowej nosi nazwę Zielonych Świątek. Liturgia dzisiejszego dnia ukazuje nam różnorodne dary związane z obecnością Ducha Świętego w naszym życiu. Podstawowym jest dar pokoju i jedności oraz dar pojednania.
 2. W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego przypada święto Maryi Matki Kościoła, które zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich podczas Soboru Watykańskiego II.
 3. Niedziela Zesłania Ducha Świętego jest zakończeniem okresu wielkanocnego w liturgii Kościoła. Następna niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy możliwość spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej w tym roku.
 4. Dzisiaj z okazji drugiej niedzieli miesiąca modlitwę różańcową o godzinie 9:30 prowadziło Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego. W trzecią niedzielę miesiąca za tydzień o godz. 9:30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
 5. Nabożeństwo czerwcowe odprawiamy w dni powszednie zgodnie z godziną Mszy Świętej głównej, a w niedziele w czasie Mszy świętej o godz. 12:00 lub 15:00.
 6. Dzisiaj w naszym dekanacie parafia Święte Miejsce przeżywa odpust z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Uroczysta Suma odpustowa o godz. 12:00.
 7. Za dwa tygodnie w niedzielę 23 czerwca w naszej parafii odpust ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników. O godzinie 12:00 Suma Odpustowa z obrzędem poświęcenia dwóch odnowionych ołtarzy bocznych, którą odprawi J.E. biskup Roman Marcinkowski.
 8. W czwartek 13 czerwca będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich wierność i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. W tym dniu naszą modlitewną pamięcią będziemy wspierać sześciu diakonów naszej diecezji, którzy w najbliższą sobotę otrzymają święcenia kapłańskie.
 9. Poświęcenie pól w tym tygodniu: środa (12 czerwca), godz. 14:00 – Zembrzus Wielki; czwartek (13 czerwca), godz. 15:00 – Chojnówka, Chojnowo i Kolonia Chojnowo; sobota (15 czerwca), godz. 11:00 – Dzielin. Msze Święte są odprawiane w kościele parafialnym.
 10. Słowa podziękowania za złożone ofiary z okazji poświęcenia pól dla mieszkańców Nowych Czernic od strony Zembrzusa i Chrostowa oraz mieszkańców Jabłonowa, mieszkańców Nowych Czernic od strony Chojnowa, mieszkańców Żeber i Kownat oraz mieszkańców Czernic Borowych z ulicy Sadowej, Dolnej i Jasnej.
 11. Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny w Przasnyszu zaprasza do udziału w I Marszu dla Życia i Rodziny, który rozpocznie się Mszą Świętą w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela. Następnie ok. godz. 12:30 uczestnicy Marszu wyruszą spod kościoła i przejdą ulicami miasta do parafii Farnej, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. Dzisiaj Marsze dla Życia i Rodziny odbędą się w całej Polsce w ok. 130 miejscowościach.
 12. Z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka, a także zbliżającego się Dnia Ojca, Rada Duszpasterska oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej serdecznie zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego świętowania w ramach VIII Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się za tydzień na placu przy plebanii po Mszy Świętej o godzinie 12:00. W programie m.in. występ zespołu „Dekalog” oraz naszych śpiewających Seniorów i dziewcząt ze szkoły podstawowej, które 6 czerwca w Siedlcach zajęły I miejsce w wojewódzkim przeglądzie piosenki promującej zdrowie. Poza tym różne gry, zabawy i konkursy z nagrodami dla wszystkich, prowadzone przez grupę animacyjną TAKT z Przasnysza. Ponadto strefa malucha oraz strefa wesołego miasteczka, pląsy i zabawy w wykonaniu czernickich harcerzy, a także mały koncert naszych „młodych talentów” i nie tylko. W czasie pikniku kuchnia węgierska, żurek i pierogi oraz przysmaki z grilla i kuchni regionalnej. Wieczorem ognisko z zespołem „Kwadrans”, a na koniec niespodzianka. Dodatkowe atrakcje to przejażdżki drezynami, pokazy jazdy konnej, zapoznanie z miłymi zwierzątkami o nazwie alpaki, pokaz sprzętu policyjnego i pożarniczego oraz podstawowe porady medyczne. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i wspólnego świętowania. Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają zorganizowanie Święta Rodziny w naszej parafii.
 13. KOMUNIKAT WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO W PŁOCKU. Rektorat Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku informuje, że dnia 24 czerwca br. o godz. 10.00 odbędzie się pierwszy termin egzaminów wstępnych dla kandydatów do WSD w Płocku. Wymagane dokumenty należy składać do dnia 28 maja br. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny (nr tel. 24/264-32-62 lub nr tel. kom. 694779077). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej oraz na seminaryjnym Facebooku.
 14. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA DIECEZJALNE UROCZYSTOŚCI 20-LECIA BEATYFIKACJI PŁOCKICH BISKUPÓW MĘCZENNIKÓW. Drodzy Księża, Umiłowani Diecezjanie! 13 czerwca 1999 r. podczas Mszy św. odprawianej w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108. męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasach II wojny światowej. Na ich czele byli dwaj płoccy pasterze – abp Antoni Julian Nowowiejski, Biskup Płocki, i jego biskup pomocniczy Leon Wetmański. W tym roku przypada 20. rocznica ich beatyfikacji. Dlatego w niedzielę 16 czerwca 2019 r. serdecznie zapraszam kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, do udziału w diecezjalnych uroczystościach 20-lecia beatyfikacji naszych płockich pasterzy. Odbędą się one w Ciechanowie na terenie jedynej parafii w diecezji płockiej, której patronują Błogosławieni Biskupi Męczennicy. Zgromadźmy się o godz. 14:00 na placu przed świątynią na ciechanowskim Krubinie, by wziąć udział w programie ewangelizacyjnym poświęconym w dużej mierze współczesnym prześladowaniom chrześcijan. O godz. 15:00 zapraszam do uczestnictwa we Msza św. koncelebrowanej, którą będę sprawował w intencji całej wspólnoty diecezjalnej. Będziemy dziękować w niej Bogu, przez wstawiennictwo naszych Błogosławionym Biskupów Męczenników, za wszelkie łaski jakie spływają na nasz Kościół lokalny. Będziemy także prosić Serce Jezusa o pokój na świecie, by nasi bracia i siostry w wierze, zwłaszcza żyjący w krajach muzułmańskich mogli swobodnie wyznawać wiarę w Boga Trójedynego. Jeszcze raz serdecznie zapraszam płockich diecezjan do wyśpiewania wspólnego „Te Deum laudamus” i z serca wszystkim błogosławię. Biskup Piotr Libera.
 15. Zostały zakończone prace za cmentarzem przy budowie schodów i podjazdu oraz częściowym ułożeniu krawężników pod tworzący się parking. Ponadto ułożono 30 metrów bieżących alejki na cmentarzu. Koszt tej inwestycji wyniósł 20 tys. zł. Bardzo dziękuję p. Andrzejowi Rutkowskiemu za sfinansowanie fragmentu nowej alejki, która kosztowała 6.500 zł oraz wszystkim, którzy brali udział w pracach porządkowych.
 16. Na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z ofiar do puszek w ubiegłą niedzielę zebraliśmy 200 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.
 17. W tych dniach miesiąca czerwca poszczególne roczniki księży obchodzą swoje rocznice święceń. We wtorek 11 czerwca mój rocznik (czternastu księży) będzie przeżywał 25. rocznicę święceń kapłańskich. O godz. 11:30 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem Biskupa Płockiego. Jednoczymy się we wspólnej modlitwie.
 18. Życzenia zdrowia i obfitości darów Ducha Świętego przekazujemy solenizantom i jubilatom nowego tygodnia, chorych otaczamy modlitwą, a zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.
 19. W sobotę 8 czerwca po długiej chorobie zmarł ks. kanonik Eugeniusz Klonowski, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Kazimierza w Lucieniu. Miał 69 lat, w kapłaństwie przeżył lat 45. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego zostanie odprawiona w sobotę 15 czerwca o godz.11:00 w kościele parafialnym w Lucieniu. Śp. ks. Eugeniusz Klonowski zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu.
 20. W czwartek 6 czerwca br. w Domu Księdza Seniora w Lublinie zmarł abp Bolesław Pylak, emerytowany metropolita lubelski. Miał 97 lat, przeżył 74 lata kapłaństwa i 53 lata biskupstwa. Był najstarszym polskim biskupem.
 21. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 22. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 10 czerwca (poniedziałek) – Błogosławiony Bogumił, który był biskupem i żył w XII wieku. Po rezygnacji z arcybiskupstwa w Gnieźnie został pustelnikiem. Zasłynął z daru modlitwy i nauczania ubogiej ludności. Jego imię oznacza „miły Bogu”.
 • 11 czerwca (wtorek) – Święty Barnaba, apostoł rodem z Cypru, bliski współpracownik świętego Pawła i towarzysz jego pierwszej podróży misyjnej. Dzieje Apostolskie charakteryzują go jako „człowieka dobrego, pełnego Ducha Świętego i wiary”.
 • 12 czerwca (środa) – Błogosławiony arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski i biskup pomocniczy Leon Wetmański oraz 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej (w diecezji płockiej wspomnienie obowiązkowe).
 • 13 czerwca (czwartek) – Święty Antoni z Padwy. Choć w ludowej tradycji czczony jest jako patron rzeczy znalezionych, to jest on jednym z najważniejszych świętych franciszkańskich i jednym z najwybitniejszych kaznodziejów średniowiecznych.
 • 14 czerwca (piątek) – Błogosławiony biskup Michał Kozal. Gorliwy duszpasterz i przewodnik seminarzystów, który do końca swoich dni niósł duchowną posługę współwięźniom w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Dachau.
 • 15 czerwca (sobota) – Błogosławiona Jolanta, zakonnica, siostra świętej Kingi, która żyła w XIII wieku. Była wzorową żoną i matką, a pod koniec życia zakonnicą klauzurową (wspomnienie dowolne).
 1. Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym, dlatego idźmy i głośmy wielkie dzieła miłości Boga. Niech wierność Bożym przykazaniom będzie nam pomocą w przezwyciężaniu naszych słabości i grzechów.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa