Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiejsza niedziela to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nazywana jest również Pięćdziesiątnicą. W polskiej tradycji ta uroczystość znana jest również jako Zielone Świątki, w nawiązaniu do radosnego święta zbiorów z czasów Starego Przymierza, a także na pamiątkę dawnego zwyczaju ozdabiania domostw gałązkami brzozy, kwiatami piwonii i tatarakiem. Wspominamy dzisiaj początek Kościoła, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów zebranych w Wieczerniku na wspólnej modlitwie.

2. W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, wprowadzone do kalendarza liturgicznego w Polsce w czasie Soboru Watykańskiego II. Msze Święte o godzinie 10:00 i 16:30, a nabożeństwo majowe o godzinie 16:00.

3. Niedziela Zesłania Ducha Świętego kończy czas wielkanocny w liturgii Kościoła. Następna niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy możliwość Komunii świętej wielkanocnej w tym roku. Przepis Kościoła głosi: „Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy, ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku. Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że dla słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku”. Tą słuszną przyczyną w naszych warunkach jest uczestnictwo w rekolekcjach wielkopostnych.

4. Dzisiejszą niedzielą wznawiamy zwyczaj Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny od maja do października. Rozpoczęcie nabożeństwa pół godziny przed Mszą Świętą o godz. 10:00.

5. Dzisiaj o godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta, która rozpocznie uroczystość 35. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Następnie odbędzie koncert patriotyczno – religijny w wykonaniu Jarosława Chojnackiego – barda, muzyka i kompozytora. Dalsze obchody rozpoczną się o godz. 14:00 w dworze w Chojnowie, gdzie zaplanowano okolicznościowe prelekcje oraz koncert muzyki poważnej w wykonaniu Pawła Rok – wiolonczelisty. Organizatorzy zapraszają do wspólnego dziękczynienia i świętowania.

6. Dzisiaj również w naszym dekanacie parafia Święte Miejsce przeżywa odpust z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Uroczysta Suma odpustowa o godz. 12:00.

7. Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny, który przypada dzisiaj, w Płocku i wielu innych miastach naszej diecezji oraz całej Polski przejdą Marsze dla Życia i Rodziny.

8. W najbliższą środę 18 maja czcimy 96. urodziny Świętego Jana Pawła II, który w 1985 zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży, a które w lipcu tego roku odbędą się w Krakowie.

9. W czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy liturgiczne święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Wprowadzono je do kalendarza liturgicznego Kościoła z inicjatywy papieża Benedykta XVI. Głównym celem tego święta jest kontemplacja piękna i świętości kapłaństwa samego Chrystusa. Jest to także dobra okazja do modlitwy o świętość kapłanów.

10. W przyszłą niedzielę 22 maja w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 – uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Sakrament pokuty dla dzieci, rodziców i bliskich w sobotę 21 maja o godzinie 10:00. Będzie dwóch księży spowiedników, ale dzieci przystępują do spowiedzi u księdza proboszcza. W czwartek 19 maja ok. godz. 17:00 zapraszam rodziców, aby wspólnie przygotować kościół do tej uroczystości.

11. We wtorek i w środę o godz. 14:00 spotkania dla dzieci z klasy trzeciej razem z rodzicami przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej.

12. Trwają nabożeństwa majowe, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godzinie 16:00, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.

13. Słowa podziękowania dla mieszkańców Dzielina za złożone ofiary z okazji poświęcenia pól, które rozpoczniemy po uroczystości Bożego Ciała.

14. W ubiegły piątek 13 maja po raz pierwszy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego, który corocznie będzie świętowany w drugi piątek maja. Wszystkim kierowcom, szczególnie z naszej parafii, którzy zawodowo jeżdżą po drogach Polski, Europy i świata składamy życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej i Świętego Krzysztofa.

15. Życzenia zdrowia i obfitości Bożych darów przekazujemy solenizantom i jubilatom nowego tygodnia. Zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.

16. Uroczystość Pięćdziesiątnicy dopełnia radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wdzięczni Bogu za dary Ducha Świętego przyjmijmy błogosławieństwo, które niech napełni nas mocą świadectwa wiary i prawdy Ewangelii.

17. Gość Niedzielny (Duży i Mały). Intencje Mszy Świętych. Wypominki C, A, B.

18. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 16 maja (poniedziałek) – Święty Andrzej Bobola. Jezuicki kapłan i męczennik, wspaniały duszpasterz, kaznodzieja i spowiednik, którego życie jaśniało blaskiem prawdziwej wiary. Jest patronem naszej Ojczyzny.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa