Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiejsza niedziela to uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nazywana jest w liturgii Kościoła Pięćdziesiątnicą. W polskiej tradycji ta uroczystość znana jest również jako Zielone Świątki, w nawiązaniu do radosnego święta zbiorów z czasów Starego Przymierza, a także na pamiątkę dawnego zwyczaju ozdabiania domostw gałązkami brzozy, kwiatami piwonii i tatarakiem.

2. Jutro drugi dzień Zielonych Świątek – święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msza święta o godzinie 16:30, a nabożeństwo majowe o godzinie 16:00.

3. Dzisiaj w naszej parafii przeżywamy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, którą w czasie Mszy świętej o godz. 10:00 przyjęło 16. dzieci z klasy drugiej.

4. Dzieci komunijne, zgodnie ze zwyczajem, uczestniczą w Białym Tygodniu, który będzie trwał do piątku 24 maja. Modlitwę rozpoczynamy o godzinie 16:00 poprzez uczestnictwo w nabożeństwie majowym, a później wspólna Msza święta.

5. Słowa podziękowania dla pani katechetki Anny Rekosz za przygotowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz dla rodziców za przygotowanie kościoła i dar ołtarza w postaci mosiężnej tacki na obrączki ślubne, która będzie pięknym elementem liturgii sakramentu małżeństwa. Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do upiększenia dzisiejszej uroczystości, a szczególnie dla p. Marty Olejarczyk za okazaną pomoc przy dekoracji kościoła.

6. Niedziela Zesłania Ducha Świętego kończy czas wielkanocny w liturgii Kościoła. Następna niedziela to uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która kończy możliwość spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej w tym roku.

7. Dzisiaj nabożeństwo majowe zostanie odprawione w czasie Mszy świętej o godz. 15:00.

8. Dzisiaj w naszym dekanacie parafia Święte Miejsce przeżywa odpust z okazji Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Uroczysta Suma odpustowa o godz. 12:00.

9. Niedziela 26 maja to Dzień Matki. W czasie Mszy świętej o godz. 12:00, będziemy polecać Miłosiernemu Bogu w modlitwie wszystkie Drogie Mamy (żyjące i zmarłe). W tym szczególnym dniu gościem naszej parafii podczas Mszy świętej o godz. 12:00 i 15:00, będzie p. Barbara Sitek – Wyrembek z Ciechanowa, która w swojej twórczości poetyckiej nawiązuje do postaci Maryi Matki Bożej – Majowej Pani oraz do osoby bł. Jana Pawła II.

10. W następną niedzielę o godz. 10:00 uroczystość Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Sakrament pokuty dla dzieci, rodziców i bliskich w sobotę 25 maja o godz. 10:00, a w piątek 24 maja o godz. 17:15 zapraszam rodziców do pomocy w przygotowaniu kościoła do tej uroczystości.

11. Jutro w poniedziałek 20 maja i w środę 22 maja o godz. 14:30 spotkania dla dzieci z klasy czwartej razem z rodzicami przed uroczystością Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.

12. W czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego, który wypada w tym roku 23 maja, pierwszy raz będziemy obchodzili w Polsce liturgiczne święto Jezusa Chrystusa – Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Wprowadzono je do kalendarza liturgicznego Kościoła z inicjatywy papieża Benedykta XVI. Jest to odpowiedź na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty i środowiska zakonne dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 r. do 11 czerwca 2010 r. Benedykt XVI wyznaczył dzień tego obchodu na czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli tydzień przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem. Biskupi polscy na 360 zebraniu Konferencji Episkopatu Polski w dniu 26 listopada 2012 r. w Zakopanem postanowili wprowadzić to święto do kalendarza liturgicznego diecezji polskich. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w lutym br. przychyliła się do tego zamiaru. Głównym celem nowego święta jest kontemplacja piękna i świętości kapłaństwa samego Chrystusa. Jest to także dobra okazja do modlitwy o świętość kapłanów.

13. W piątek 24 maja przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest to również Dzień Powszechnej Modlitwy za Kościół w Chinach. Pamiętajmy w naszej modlitwie o żyjących tam chrześcijanach, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary.

14. Miejski Dom Kultury w Przasnyszu razem ze sponsorami : Fundacją“ SCALAM – prostujemy drogi życia” z Przasnysza, Nadleśnictwem Przasnysz i Urzędem Gminy w Jednorożcu , planuje w niedzielę 26 maja o godz. 19.00 wystawienie na scenie MDK spektaklu pt. „Brat naszego Boga” w reżyserii Artura Dziurmana. Sztuka ta została napisana przez Karola Wojtyłę i była prezentowana w wielu miastach Polski i za granicą, dlatego będzie to niewątpliwie wielkie wydarzenie kulturalne w naszym regionie. Wystawienie tej sztuki i zaproszenie zespołu teatralnego wraz z jego przyjazdem z Krakowa do Przasnysza jest przedsięwzięciem kosztownym, dlatego mimo pomocy sponsorów ( ponad 50% kosztów zadeklarowała pokryć Fundacja “SCALAM – prostujemy drogi życia”), bilet wstępu na tę wartościową sztukę kosztuje 30 zł od osoby. Są jeszcze wolne miejsca, a rezerwacji można dokonywać w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

15. W niedzielę 26 maja, w Dzień Matki, w wielu polskich miastach m. in. w Płocku, odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny. Marsze te organizowane są pod hasłami promującymi działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. W tym roku podobny marsz odbędzie się również po raz pierwszy w Ciechanowie, a jego zwieńczeniem będzie wielki rodzinny festyn. Marsz dla Życia i Rodziny organizowany w Ciechanowie jest inicjatywą środowisk katolickich związanych z miejscowymi parafiami. Rozpoczęcie na placu przed Farą o godzinie 14:00, gdzie zostanie odprawiona Msza święta polowa.

16. W czasie ostatniego spotkania Rady Duszpasterskiej i Akcji Katolickiej, które działają w naszej parafii, podjęto decyzję, aby w niedzielę 9 czerwca zorganizować II Piknik Rodzinny. Przebieg pikniku w tym roku będzie bardziej ukierunkowany w stronę dzieci, dla których planowane są różne niespodzianki, ale nie zabraknie również atrakcji dla młodzieży i dorosłych. Więcej informacji w najbliższym czasie.

17. Wyjazd pielgrzymów do sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto k. Wyszkowa, w sobotę 25 maja 2013r. o godzinie 6:45 z przystanku autobusowego w Czernicach Borowych. Prośba organizatorów, aby zabrać ze sobą modlitewniki, śpiewniki i przyjmowane lekarstwa.

18. W dniach od 5 do 8 lipca 2013r. odbędzie się w Płocku Ogólnopolski Festiwal Młodych “Polska Copacabana”, który związany jest bezpośrednio z 28. Światowymi Dniami Młodzieży w Rio de Janeiro (23-28.07.2013). Festiwal, który organizuje m. in. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” oraz miasto Płock, będzie świętem młodzieży i zarazem ostatnim etapem przygotowań, dla tych, który wyjadą do Rio de Janeiro. Festiwal odbędzie się na plaży nad Wisłą w Płocku, dlatego też Copacabana z Rio zostanie „przeniesiona” do centrum Polski. Cały festiwal będzie w pewnym sensie odzwierciedleniem tych wydarzeń, które będą miały miejsce w Brazylii.
W ciągu kilku dni młodzież weźmie udział w warsztatach tematycznych, spotkaniach. Będzie możliwość wspólnej modlitwy i zabawy. Wydarzenia wieczorne, czyli koncerty na plaży będą otwarte dla wszystkich chętnych. Dzięki pomocy finansowej fundacji „SCALAM – prostujemy drogi życia” z siedzibą w Przasnyszu, znacznie obniża się koszt udziału w tym festiwalu dla młodzieży z naszej parafii, dlatego warto skorzystać z takiej niezwykłej okazji, do czego bardzo zachęcam. Szczegóły w zakrystii po Mszy świętej.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa