„Nie wys­tar­czy po­kochać,

trze­ba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce

i prze­nieść ją przez całe życie…”

Konstanty Ildefons Gałczyński

Przeżyli razem 50 lat, dziś zostali odznaczeni medalem prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Na medale zasługują bohaterowie, także Ci, którzy wykazują odwagę i waleczne serce w życiu codziennym. Takie medale otrzymali jubilaci “Złotych Godów”, które w Gminie Czernice Borowe obchodzono w dniu 27 września 2016 r.

Obchody rozpoczęła Msza Święta sprawowana przez proboszcza ks. Michała Gaszczyńskiego w Kościele Parafialnym w Czernicach Borowych. W okolicznościowym kazaniu ks. proboszcz podkreślił wagę obchodzonego jubileuszu obchodzonego w Nadzwyczajny Roku Świętym Miłosierdzia Bożego oraz ważnych dla naszego kraju rocznic wydarzeń historycznych. “Złote Gody”, to dziękczynienie Bogu za łaskę miłości, która jest najważniejsza i nieprzemijająca.

Podczas okolicznościowego kazania, ks. proboszcz odniósł się do słów odczytanej ewangelii według św. Mateusza, zwracając się do Złotych Jubilatów, aby zawsze byli „solą ziemi i światłem świata” na wzór samego Jezusa Chrystusa.

Ks. proboszcz w głoszonej homilii nawiązał do pięknego poematu św. Jana Pawła II, pt. „Przed sklepem jubilera”, cytując również jego wymowny fragment:

„Obrączki, które leżą na wystawie,

przemówiły do nas dziwnie mocno.

Oto teraz są tylko wyrobem ze szlachetnego metalu,

lecz tak będzie tylko do tej chwili,

gdy jedną z nich włożę na palec Teresy,

a ona drugą na palec mej ręki.

Odtąd zaczną wyznaczać nasz los.

Będą przeszłość przypominać wciąż,

jakby lekcję, którą trzeba wciąż pamiętać,

i przyszłość otwierać będą ciągle na nowo,

łącząc przeszłość z przyszłością.

A równocześnie na każdą chwilę,

jak dwa ostatnie ogniwa łańcucha,

nas mają niewidzialnym zespalać sposobem.”

Ks. proboszcz zaznaczył, że codzienne podejmowanie obowiązków, to tworzenie najpiękniejszej wspólnoty, jaką jest rodzina. Na zakończenie sprawowanej Mszy Świętej, na pamiątkę tej wyjątkowej uroczystości, ks. proboszcz podarował Jubilatom modlitewniki.

Po Mszy Świętej Jubilaci wraz z towarzyszącymi im członkami rodzin udali się do Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicach Borowych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Dostojnych Jubilatów oraz gości przywitali: Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego Pan Józef Szymkowski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jacek Bartołd oraz Wójt Gminy Pan Wojciech Brzeziński.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Wójt Gminy w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy Czernice Borowe Pana Jacka Bartołd. Odznaczenie ustanowione w roku 1960 nadawane jest osobom, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Na mocy Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami za długoletnie pożycie małżeńskie odznaczeni zostali:

• Państwo Weronika i Stanisław Bobińscy,
  • Państwo Stanisława i Stanisław Chodkowscy,
  • Państwo Urszula Zofia i Jacek Czapliccy,
  • Państwo Janina i Walenty Kieczmerscy,
  • Państwo Sabina i Stanisław Kolek,
  • Państwo Barbara i Tadeusz Lipowscy,
  • Państwo Jadwiga i Janusz Miecznikowscy,
  • Państwo Teresa i Mirosław Miecznikowscy,
  • Państwo Teresa i Karol Nosarzewscy,
  • Państwo Urszula Barbara i Franciszek Rupińscy,
  • Państwo Janina Jadwiga i Kazimierz Rutkowscy,
  • Państwo Elżbieta i Kazimierz Skowrońscy,
  • Państwo Anna i Wacław Wojciechowicz,
  • Państwo Jadwiga Elżbieta i Walenty Zbrzescy.

W dalszej części głos zabrał Wójt Gminy, który w swym przemówieniu podkreślił jak ważną rolę pełnią w społeczeństwie małżeństwa z tak pięknym i bogatym stażem, jak ważnym są wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń. Jednocześnie podziękował Jubilatom za trud włożony w wychowanie dzieci oraz za pracę na rzecz społeczności lokalnej. Pan Wójt życzył wszystkim Jubilatom zdrowia, wzajemnej akceptacji i zrozumienia oraz dalszych słonecznych jubileuszy.

Następnie wspólnie odśpiewano gromkie „Sto lat”. Przygotowano również tort okolicznościowy dla Jubilatów i zaproszonych gości. Swoim śpiewem tegoroczne obchody 50-lecia pożycia małżeńskiego uświetniło Koło Emerytów i Rencistów z Czernic Borowych.

Na uroczystości nie brakowało ciepłych słów, podziękowań, życzeń i serdeczności. Wszyscy życzyli Jubilatom kolejnych lat spędzonych w szczęściu, zdrowiu i wzajemnej zgodzie.

Tekst i zdjęcia: Urząd Gminy Czernice Borowe