Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej


< 2018 >
Wrzesień
PnWtŚrCzwPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
26 września 2018 - Wizytacja kanoniczna i sakrament bierzmowania 18.09.2018 Zdjęcia: Adrian Podsiedlik +++ 26 września 2018 - Pielgrzymka do Świętej Lipki, Stoczka Klasztornego i Gietrzwałdu 22.09.2018 +++ 25 września 2018 - Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach Przasnysza – zaproszenie +++ 25 września 2018 - XXV NIEDZIELA ZWYKŁA „B” 23.09.2018 Przeżywamy dzisiaj dwudziestą pi ... +++ 24 września 2018 - Intencje Mszy Świętych 24.08.2018 – 30.09.2018 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 22 września 2018 - XI ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI Więcej informacji >>> +++ 22 września 2018 - Diecezja Płocka – gospodarzem 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski Diecezja Płocka po raz pierwszy b ... +++ 20 września 2018 - Kapliczka ku czci Świętego Jana Nepomucena – wrzesień 2018 +++ 20 września 2018 - Budowa pomostu nad stawem parafialnym sierpień – wrzesień 2018 +++ 20 września 2018 - Rajska jabłoń na progu jesieni… +++ webdesign
Pielgrzymka, to droga nawrócenia, pracy nad sobą, która wyzwoli serca z ciemności grzechu i zanurzy w światłości, którą jest nasz Pan – powiedział ks. biskup Piotr Libera do pielgrzymów wyruszających 6 sierpnia br. w 37. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę, pod hasłem „Stworzeni do wielkości”. Około 900 pątników przejdzie około 270 km, dotrze do Częstochowy 14 sierpnia.

Wyjście 37. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę poprzedziła Msza św. w katedrze płockiej, pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery. W homilii zaznaczył m.in., że ludzka codzienność, to „bycie w drodze”. Jednak każda wędrówka powinna mieć swój jasno określony cel, w innym razie wędrujący człowiek marnuje swoje życie.

Dodał też, że pątnicy z diecezji płockiej będą pielgrzymować na Jasną Górę rozważając 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki. Życie tego mazowieckiego Świętego było poniekąd wędrówką, pielgrzymowaniem. Żył tak, ponieważ chciał spełnić swoje marzenie i jednocześnie wypełnić wolę Bożą.

– Św. Stanisław Kostka miał jasno określony cel i to świadomość tego celu dodawała mu sił. On wiedział, po co idzie, wiedział, co chce osiągnąć. Dlatego miał odwagę podjąć pielgrzymi trud i zdobył najważniejszy wieniec zwycięstwa – koronę świętości – zaakcentował hierarcha.

Pasterz Kościoła płockiego stwierdził też, że podobny cel miało kilka pokoleń szlachetnych, odważnych i prawych Polaków i Polek, którzy mieli cel: odzyskać wolną ojczyznę. Bóg „wejrzał na ich ofiarę i nagrodził ich w swoim Królestwie”.

Ponadto podkreślił, że Jezus przemienił się wobec uczniów przede wszystkim po to, aby umocnić ich wiarę, wskazać drogę przemiany. Dla ludzi Chrystusa, jest to droga nawrócenia, pracy nad sobą, która „wyzwoli ludzkie serca z ciemności grzechu i zanurzy w światłości, którą jest Pan”.

Pątnicy z diecezji płockiej będą wędrować na Jasną Górę przez 9 dni, w 11 grupach oznaczonych kolorami. Jedna z grup: „miedziana” z Mławy dotarła pieszo także do Płocka. Pielgrzymi codziennie pokonywać będą około 30 km, łącznie przejdą około 270 km, do Częstochowy dojdą 14 sierpnia w godzinach rannych. Głównym przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Jacek Prusiński, wikariusz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej koło Płocka.

Tradycyjnie podczas pielgrzymki pątnicy będą uczestniczyć w codziennej Mszy św. i wieczornym Apelu Jasnogórskim, korzystać z sakramentu pokuty, słuchać konferencji.

W programie pielgrzymki znajdą się też spotkania z gośćmi: Anitą Czupryn – autorką książki pt. „Cuda dzieją się po cichu” – o cudach jasnogórskich oraz diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Krzysztofem Rucińskim, który przywiezie ze sobą peregrynujące po diecezji relikwie św. Stanisława Kostki. Zaplanowano też koncerty: barda Jacka Kowalskiego i zespołu „Moja Rodzina” z Glinojecka w diecezji płockiej.

Pątnikom pieszym z diecezji płockiej towarzyszą pielgrzymi duchowi. Otrzymali oni modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień, wraz z trasą pielgrzymki. Zobowiązali się do codziennego uczestnictwa w swojej parafii w Mszy św. i Apelu Jasnogórskim.

Rok liturgiczny 2017/2018


Poczta www

Archiwa
Baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego