Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka “Aperuit illis” w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 23 stycznia. Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

W nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczono, że “poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię”.

W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce pod kierownictwem ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka przygotował na Niedzielę Słowa Bożego materiały pomocnicze do celebracji eucharystycznej Liturgii Słowa, modlitwę wiernych i lectio divina Ewangelii wg. św. Łukasza (Łk 1,1-4; 4, 14-21), która odczytywana będzie w kościołach.

Zdjęcie:  Karol Porwich/Niedziela

Materiały mogą być również pomocne w przygotowaniu osobistej medytacji, kręgów biblijnych bądź lectio divina (medytacja nad Słowem Bożym) we wspólnocie parafialnej, w klasach szkolnych lub innych wspólnotach. Zawierają szczegółowe komentarze historyczne, literackie, egzegetyczne oraz teologiczne.

“Z myślą o regularnym wspieraniu duszpasterzy i wiernych w samodzielnym rozważaniu i medytacji Słowa Bożego, przygotowano aplikację mobilną pod nazwą +Dzieło Biblijne+, która od 28 grudnia 2021 dostępna jest nieodpłatnie w AppStore i GooglePlay. Może to być narzędzie pomocne w medytacji czytań liturgicznych i popularyzujące badania biblijno-teologiczne” – wskazało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Dzieło Biblijne w Polsce już od kilkunastu lat przygotowuje również Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku XIV Tydzień Biblijny będziemy przeżywać w dniach od 1 maja do 7 maja natomiast VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego – 1 maja 2022 roku.

źródło: niedziela.pl