Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

4 maja 2014 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Czernicach Borowych obchodziła jubileusz 90 – lecia swojej działalności. OSP w Czernicach Borowych powstała 15 maja 1924 r. na zebraniu Kółka Rolniczego. Założycielami jednostki byli: Henryk Brzeźniak, Lucjan Smoliński i Wacław Sieklicki.

W niedzielę 4 maja br. druhowie krokiem defiladowym w otoczeniu pocztów sztandarowych przy akompaniamencie orkiestry strażackiej z parafii Świętego Mateusza w Zielonej k. Ciechanowa przemaszerowali spod remizy na cmentarz parafialny, aby oddać hołd zmarłym druhom. Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym. Proboszcz parafii – ksiądz Michał Gaszczyński powitał przedstawicieli: Parlamentu Rzeczypospolitej, władz samorządowych województwa mazowieckiego, starostwa powiatowego, gminy, służb mundurowych, różnych urzędów i instytucji, społeczności szkół, harcerzy oraz parafian i gości. Ceremonię Mszy Świętej w intencji strażaków sprawował ks. kanonik dr Andrzej Zakrzewski kapelan strażaków diecezji płockiej, który w okolicznościowej homilii nawiązał do wspomnienia Świętego Floriana Męczennika – patrona ochotniczych i zawodowych straży pożarnych. Ksiądz kapelan przypomniał, że główną ideą powstawania Ochotniczych Straży Pożarnych było przykazanie miłości Boga i bliźniego, które nadal obowiązuje pomimo zmieniającej się rzeczywistości. W myśl dewizy strażaków ochotników Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, są oni zawsze wierni Bogu i Kościołowi. Zwrócił też uwagę na konieczność trwania przy wartościach ewangelicznych, które są niewyczerpanym źródłem ofiarnej miłości, zdolnej do największych poświęceń. W czasie Mszy Świętej poświęcony został historyczny sztandar jednostki z 1930 r., który został odnowiony z inicjatywy proboszcza parafii – księdza Michała Gaszczyńskiego oraz dzięki pomocy dobroczyńców.

Po zakończeniu uroczystości w kościele licznie zgromadzeni druhowie strażacy, parafianie i goście barwnym korowodem przemaszerowali na plac znajdujący się przed budynkiem OSP. Tam wręczono medale i dyplomy druhom strażakom oraz wysłuchano przemówień zaproszonych gości. Warto podkreślić, że z okazji przypadającego jubileuszu jednostka OSP Czernice Borowe została odznaczona Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA, nadawanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Ważnym akcentem uroczystości było zaprezentowanie przez przedstawicieli Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Czernickiej książki pt. „90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicach Borowych”, która została wydana z okazji jubileuszu. Uroczystość zakończył koncert orkiestry strażackiej oraz występ mażoretek z miejscowego Gimnazjum.

Jubileusz wpisuje się piękną kartą w historię naszego regionu oraz jest wyrazem pamięci o tych, którzy byli i są w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicach Borowych.

Tekst: Maria Nałęcz

Ceremonia poświęcenia sztandaru

Wideo: Krzysztof Cienkus

Zdjęcia: Katarzyna Bugaj

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa