Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś druga niedziela po Narodzeniu Pańskim, którą obchodzimy wtedy, gdy w danym roku kalendarzowym wypadnie niedziela pomiędzy 2 a 5 stycznia. Liturgia Słowa Bożego tej niedzieli pozwala nam jeszcze raz wsłuchać się w słowa Prologu i rozważać tajemnicę Boga, który stał się człowiekiem i zamieszkał pośród nas.
 2. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą Nowego Roku 2021, jest to także pierwsza niedziela miesiąca stycznia. Podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i Litania do Dzieciątka Jezus. Msza Święta o godz. 15:00 będzie transmitowana on-line.
 3. W przyszłą niedzielę 10 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego i kończymy liturgiczny obchód Bożego Narodzenia. Będzie to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godz. 10:00 modlitwę różańcową poprowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic.
 4. Środa 6 stycznia, to uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce tradycyjnie nazywamy świętem Trzech Króli. Jest obchodzona w Kościele już od III wieku i przypomina, że Syn Boży objawił się ludziom jako Zbawiciel całego świata. Hołd złożony narodzonemu Jezusowi przez Mędrców ze Wschodu jest znakiem, że poganie również zostali powołani do wiary. Jest to uroczystość nakazana, a Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00. W Kościołach Wschodnich tego dnia będzie obchodzona wigilia Bożego Narodzenia.
 5. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2021) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – „niech Chrystus błogosławi to mieszkanie (C+M+B 2021)”.
 6. Na zakończenie każdej Mszy Świętej symbolicznie pobłogosławimy kredę, kadzidło i wodę na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził drogami Nowego Roku.
 7. Uroczystość Objawienia Pańskiego, to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, które ustanowił papież Pius XII w 1950 r. W tym roku ten dzień nosi hasło „Eucharystia objawieniem miłości” i zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne. Ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.
 8. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w żłóbku betlejemskim, a schola parafialna wystąpi ze śpiewem kolęd. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej i czwartej szkoły podstawowej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowieniem Chrztu Świętego oraz młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania.
 9. Tego dnia w Płocku odbędzie się trzynasty Orszak Trzech Króli, który w tym roku będzie miał symboliczny wymiar i zastąpi go Orszak Kolędowy. Odbędzie się on w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki. Mszy Świętej przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera z udziałem biskupa Mirosława Milewskiego. Spotkanie to zainauguruje obchody 30. rocznicy pielgrzymki Świętego Jana Pawła II do Płocka, która odbyła się w dniach 7-8 czerwca 1991 roku, dlatego każdy uczestnik wspólnej modlitwy otrzyma folder upamiętniający tę historyczną wizytę apostolską.
 10. W uroczystość Objawienia Pańskiego Biskup Płocki Piotr Libera obchodzi 24. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy serdeczne życzenia Dostojnemu Pasterzowi naszej diecezji.
 11. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość na drodze powołania.
 12. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz kościoła parafialnego, którą w ubiegłym tygodniu złożyli szafirowi jubilaci p. Tadeusz i Halina Kakowscy z okazji 45. rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa.
 13. Razem z Panem Kościelnym dziękujemy za pomoc wczoraj w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy mieszkańcom Nowych Czernic od strony Węgry.
 14. Pan Kościelny w tych dniach przyniesie do naszych domów poświęconą wodę oraz pobłogosławioną kredę i kadzidło. Jest także możliwość otrzymania zestawu „Trzech Króli” po każdej Mszy Świętej w zakrystii.
 15. W czwartek 7 stycznia rozpoczynamy kolędę, czyli wizytę duszpasterską, która w tym roku będzie miała charakter „kolędy na zaproszenie” z zastosowaniem obowiązujących przepisów i rozporządzeń (punkt drugi wskazań i sugestii Kurii Diecezjalnej Płockiej). Istnieje także możliwość przyjęcia kapłana w późniejszym terminie, dlatego jest prośba, aby to zgłosić do osób odpowiedzialnych za przebieg kolędy w poszczególnych miejscowościach. Jednak w polskiej tradycji Kolęda zwykle odbywa się w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, a jej istotą jest wspólna modlitwa połączona z błogosławieństwem domu i jego mieszkańców, do której będą ograniczone tegoroczne spotkania. Kolęda jest również podstawową formą kontaktu duszpasterza z parafianami, szczególnie z tymi, którzy z różnych przyczyn nie uczęszczają systematycznie do kościoła. W czasie, który obecnie przeżywamy, będzie też znakiem bliskości Boga i Kościoła. Podczas kolędy można ustalić terminy poświęcenia pól w roku 2021. Bardzo proszę o pojazdy z miejscowości, gdzie będzie kolęda w tym tygodniu i już teraz za wszystko serdecznie dziękuję. Sprawozdanie z sytuacji duszpastersko-ekonomicznej naszej parafii w roku 2020 zostanie przedstawione w późniejszym terminie.
 16. PROGRAM KOLĘDY W TYM TYGODNIU:
 • Czwartek (7 stycznia) – Miłoszewiec i Ostafieje, godz. 9:30.
 • Piątek (8 stycznia) – Kownaty, godz. 9:30.
 • Sobota (9stycznia) – Dzielin, godz. 9:30.
 • Poniedziałek (11 stycznia) – Chrostowo Wielkie, godz. 9:30.
 1. Ogólne podsumowanie sakramentów świętych i posług duszpasterskich w roku 2020.
  Zostały zawarte 4. sakramentalne małżeństwa, 11. dzieci otrzymało sakrament chrztu świętego, 13. dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej, 10. dzieci odnowiło Przyrzeczenia Chrztu Świętego, 115 wizyt u osób chorych, ok. 10 tysięcy udzielonych Komunii Świętych (znacznie mniej niż w latach ubiegłych, ponieważ jest nas mniej kościele). Chwała ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze  i na wieki wieków. Amen. 26 osób zmarłych i 23 pogrzeby (również osób rodzinnie związanych z naszą parafią). Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 1. W okresie Bożego Narodzenia i w pierwszych dniach Nowego Roku przekazujemy sobie wyrazy serdeczności i wzajemnej pamięci. Razem z najlepszymi życzeniami dla naszych parafian i gości, niech Bóg nam błogosławi, szczególnie dzieciom i młodzieży oraz wszystkim, którzy rozpoczynają ferie zimowe.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa