Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj druga niedziela Wielkanocy, która jest nazywana w tradycji niedzielą przewodnią lub białą „Dominica in albis”. Nazwa pochodzi od zwyczaju noszenia białych szat w pierwszym tygodniu po Wielkanocy przez nowo ochrzczonych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
 2. W Kościele katolickim kończy się oktawa świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a dzisiaj Wielkanoc przeżywają kościoły wschodnie (grekokatolicy i wyznawcy prawosławia). Składamy serdeczne życzenia naszym gościom zza wschodniej granicy, którzy są wśród nas.
 3. Jest to również Niedziela Miłosierdzia Bożego, którą ustanowił Święty Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 roku, w dniu kanonizacji bł. Siostry Faustyny Kowalskiej, obchodzona pod hasłem „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Łączymy się duchowo z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, gdzie odbywa się główna uroczystość diecezji płockiej.
 4. Za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego możemy uzyskać dzisiaj odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, którymi są: stan łaski uświęcającej i przystąpienie do Komunii Świętej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za kogoś zmarłego. Dziś o godz.15:00 w Godzinie Miłosierdzia zostanie zaśpiewana Koronka do Miłosierdzia Bożego, która rozpocznie Mszę Świętą.
 5. Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna 80. Tydzień Miłosierdzia, który będzie trwał do soboty 13 kwietnia. Hasłem i przesłaniem są słowa koronki do Miłosierdzia Bożego „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.
 6. Dzisiejsza niedziela jest także świętem patronalnym Caritas w Polsce, a więc także naszego Parafialnego Zespołu Caritas, któremu składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za podejmowane różne dzieła miłosierdzia wśród nas na miarę naszych możliwości i okoliczności.
 7. Pierwsza niedziela kwietnia to również pierwsza niedziela miesiąca, dlatego po Mszy świętej o godzinie 10:00 adoracja Najświętszego Sakramentu, Litania do Miłosierdzia Bożego i procesja eucharystyczna.
 8. Za tydzień przypada druga niedziela miesiąca, ale ze względu na Narodowe Czytanie Pisma Świętego przed każdą Mszą Świętą, modlitwa różańcowa, której przewodniczyć będą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych, zostanie poprowadzona przed Mszą Świętą o godz. 10:00 w trzecią niedzielę miesiąca.
 9. Jutro 8 kwietnia przypada przeniesiona w tym roku z 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego, ponieważ w tym dniu był to Wielki Poniedziałek. Uroczystość tę obchodzimy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
 10. W środę 10 kwietnia przeżywamy 14. rocznicę katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Jest to dzień, który zapisał się czarną kartą w historii Polski, dlatego tym bardziej pamiętajmy w modlitwie o naszych rodakach, którzy tragicznie ponieśli śmierć w 2010 roku, udając się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Decyzją Sejmu od roku 2007 dzień 13 kwietnia, to Dzień Pamięci Ofiar Katynia.
 11. Niedziela za tydzień, to trzecia niedziela Wielkanocy, która z ustanowienia Episkopatu Polski będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna i rozpocznie XVI Tydzień Biblijny. Który będzie nosił hasło: „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. W tym roku będzie to również 8. Narodowe Czytanie Pisma Świętego, a konkretnie Dziejów Apostolskich. Przed każdą Mszą Świętą będziemy odczytywać wybrane fragmenty tej księgi, w odniesieniu do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
 12. Zgodnie ze zwyczajem diecezjalnym połowa ofiar składanych na tacę w Niedzielę Miłosierdzia Bożego jest przeznaczona na działalność Caritas Diecezji Płockiej. Można też na ten cel przekazać 1% podatku.
 13. Z ofiar złożonych w Wielki Piątek na rzecz Ziemi Świętej i utrzymania Grobu Pańskiego w Jerozolimie przekażemy ofiarę w wysokości 800 zł. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom.
 14. Razem z Caritas Diecezjalną dziękujemy dzieciom za złożone ofiary do skarbonek w ramach Jałmużny Wielkopostnej 2024. Nasza parafia przekaże ofiarę w wysokości w wysokości 700 zł.
 15. Zwracam się z prośbą do Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz wszystkich osób wspomagających o pomoc w rozbiórce Grobu Pańskiego, którą planujemy w najbliższy wtorek 9 kwietnia ok. godz. 18:00.
 16. W ubiegłym tygodniu powrócił z renowacji kolejny okazały feretron z wizerunkiem Świętego Stanisława BM, który dziś już weźmie udział w procesji, natomiast ponowne poświęcenie planujemy w dniu odpustu parafialnego Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników. Dziękuję śp. Fundatorce tej renowacji, którą polecamy miłosierdziu Bożemu. W ostatnim czasie zostały też odnowione dwa krzyże w kruchtach kościoła oraz zostały wykonane ozdobne metalowe ramki z informacją „Teren monitorowany” zamontowane pod kamerami przy wejściach na cmentarz.
 17. Dziękuje za ofiarę na rzecz parafii, którą w ostatnim czasie złożyły p. Wioletta i Teresa Maluchnik.
 18. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 19. W najbliższą sobotę 13 kwietnia przypada 39. rocznica święceń biskupich biskupa seniora Romana Marcinkowskiego. Dostojnemu Jubilatowi składamy serdeczne życzenia z darem naszej modlitwy.
 20. Gratulujemy też Panu Organiście Adrianowi narodzin syna, życząc łaski zdrowia i błogosławieństwa Bożego w życiu małżeński i rodzinnym.
 21. Wszystkim parafianom i naszym gościom obchodzącym w tym tygodniu swoje imieniny oraz inne osobiste uroczystości składamy serdeczne życzenia. Modlitwą otaczamy chorych, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 22. W miniony piątek 5 kwietnia zmarł ks. kanonik Jan Krynicki, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława BM w Żurominku Kapitulnym. Odszedł do Pana w wieku 93 lat i  w 67 roku kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem Biskupa Szymona Stułkowskiego zostanie odprawiona w czwartek 11 kwietnia br. o 14:00 w kościele parafialnym w Żurominku Kapitulnym. Po pogrzebie trumna z ciałem zmarłego kapłana zostanie złożona do grobu na miejscowym cmentarzu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa  w pokoju wiecznym. Amen.
 23. Niech Bóg nam błogosławi, abyśmy zawsze trwali w radości paschalnej i byli wiarygodnymi świadkami daru miłosierdzia. Słowa Świętego Tomasza Apostoła „Pan mój i Bóg mój” niech będą naszym codziennym wyznaniem wiary.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa