Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adwent, który jest czasem radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa w tajemnicy świąt Bożego Narodzenia. Łacińskie słowo „adventus” w starożytnym Rzymie oznaczało coroczne przybycie bóstwa do świątyni oraz wprowadzenie władcy z okazji objęcia przez niego urzędu.
 2. Pierwsza część Adwentu do 16 grudnia, kieruje nasze myśli ku wieczności, a druga od 17 grudnia, zwraca naszą uwagę na święta Bożego Narodzenia.
 3. Pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha” rozpoczynamy dzisiaj nowy rok duszpasterski, który będzie kontynuacją refleksji nad istotą sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, a szczególnie sakramentu bierzmowania.
 4. Dzisiejsza niedziela jest również pierwszą niedzielą miesiąca grudnia, dlatego na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie naszej scholi, która w niedzielę przed tygodniem miała swój mały, ale udany debiut.
 5. W naszej wspólnocie parafialnej rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które w tym roku poprowadzi ksiądz Adam Kowalewski – wikariusz parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Płoniawach (diecezja łomżyńska).
 6. Dziękujemy Księdzu Adamowi życząc Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej i światła Ducha Świętego. Sakrament pokuty będzie sprawowany jutro i pojutrze.
 7. Wyrazem naszej wdzięczności wobec Ojca Rekolekcjonisty są ofiary na tacę, które składamy w poniedziałek i wtorek, czyli drugiego i trzeciego dnia rekolekcji. Sakrament pokuty będzie sprawowany jutro i pojutrze.
 8. Od dzisiaj możemy zgłaszać chorych, którzy nie mogą czynnie uczestniczyć w rekolekcjach w celu ustalenia terminu przedświątecznej wizyty duszpasterskiej, szczególnie jeśli są nowe sytuacje. Odwiedziny chorych są planowane w czwartek 20 grudnia oraz w piątek 21 grudnia. Szczegółowe informacje zostaną podane podczas ogłoszeniach duszpasterskich w niedzielę 16 grudnia.
 9. Dzisiaj również zostanie poświęcony opłatek wigilijny, który w tym roku od jutra będzie rozprowadzał Pan organista z pomocą przedstawicieli Rady Duszpasterskiej, a złożone ofiary materialne będą przeznaczone na wynagrodzenie posługi organisty w naszej parafii. Opłatek w polskiej tradycji jest bardzo ważną częścią wieczoru wigilijnego i świąt Bożego Narodzenia.
 10. Program odwiedzin Pana organisty w tym tygodniu: poniedziałek (3 grudnia) – Kownaty, Miłoszewiec i Ostafieje, godz. 12:00; wtorek (4 grudnia) – Dzielin, godz. 12:00; środa (5 grudnia) – Chrostowo Wielkie, Zalesie, Kuskowo, godz. 9:00; piątek (7 grudnia) – Nowe Czernice od strony Chrostowa i Jabłonowo oraz Nowe Czernice od strony Zembrzusa i Zembrzus Wielki, godz. 9:00.
 11. Msza Święta o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie nazywana Roratą, będzie odprawiana w każdą środę i sobotę, zgodnie z wyznaczoną godziną Mszy Świętej. Do uczestnictwa w tej Mszy Świętej szczególnie zapraszamy dzieci z lampionami i młodzież.
 12. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego po Mszy Świętej o godz. 16:30 zostanie rozważona Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii.
 13. Również w tym tygodniu będziemy przeżywali pierwszy piątek miesiąca, który jest poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od godziny 15:30 adoracja wynagradzająca Najświętszego Sakramentu.
 14. W sobotę 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w roku liturgicznym, choć nie jest świętem nakazanym. Msza Święta zostanie odprawiona o godzinie 16:00.
 15. Ojcowie Pasjoniści z Przasnysza zapraszają do wspólnej modlitwy w oktawie odpustu z okazji uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która będzie trwała od 8 do 15 grudnia. Msze Święte codziennie o godzinie 8:30, 10:00 i 17:00.
 16. Za tydzień druga niedziela miesiąca, dlatego nabożeństwo różańcowe przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Chojnowa.
 17. Również za tydzień w drugą niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, będzie obchodzony w Kościele w Polsce oraz w parafiach polonijnych 19. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Naszą pomocą będzie okolicznościowa modlitwa i ofiary zbierane do puszek.
 18. Pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię ” rozpoczęła się XXV jubileuszowa edycja akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, prowadzonej przez Caritas Polska. Od dzisiaj w naszej parafii możemy nabywać takie świece w cenie 6 zł mała i 12 zł duża.
 19. We wtorek 4 grudnia w liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary obchodzimy Dzień Modlitw za Bezrobotnych. Tego dnia, bardziej niż zwykle, będziemy polecać Bożej Opatrzności wszystkich ludzi poszukujących pracy, szczególnie z naszej parafii.
 20. W piątek tego tygodnia rekolekcje adwentowe rozpoczną się w parafii Pawłowo.
 21. W ostatni czwartek 20 listopada w Przasnyszu odbyła się uroczystość odsłonięcia czterech pomników bohaterów walki o niepodległość Polski , pochodzących z Przasnysza i okolic, członków Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestników wojny polsko-bolszewickiej 1918 -1920 roku. Odsłonięcie pomników poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele parafii pw. Chrystusa Zbawiciela, pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Liberę. Wizerunki orłów stanęły na skwerze parkowym przy ul. Makowskiej. Kamienny głaz zawiera informację o rozbrojeniu garnizonu niemieckiego stacjonującego w pobliskich koszarach wojskowych, który liczył 250 żołnierzy. Odsłonięciu obelisków towarzyszyło zasadzenie czterech dębów symbolizujących członków Rady Regencyjnej: księcia Zdzisława Lubomirskiego, arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego, hrabiego Józefa Ostrowskiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.
 22. Dnia 4 października br. polscy biskupi opublikowali list pasterski wzywający do podjęcia działań na rzecz ochrony ziemi, która jest naszym wspólnym domem. W tym liście biskupi zwrócili szczególną uwagę na Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP24, który odbędzie się w dniach 3-14 grudnia tego roku w Katowicach. Stolica Apostolska i Episkopat Polski zwracają się z prośbą o modlitwę w intencji tego spotkania. Tekst modlitwy papieża Franciszka znajduje się na małych karteczkach, które są dostępne w kościele i można je zabrać do domu.
 23. Dziękujemy naszym ministrantom, którzy wczoraj uczestniczyli w dekanalnym turnieju halowej piłki nożnej oraz rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu wyjazdu do Przasnysza. Nasza drużyna w kategorii wiekowej „szkoła podstawowa” nie znalazła się na podium, ale wykazała się postawą sportowej rywalizacji.
 24. Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wykonania adwentowej dekoracji naszego kościoła. Adwentowy wieniec zostanie poświęcony w czasie Mszy świętej o godzinie 10:00 w następną niedzielę.
 25. W ubiegły piątek miał miejsce odbiór dzwonnicy po remoncie dachu przez kierownictwo delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji Zabytków z/s w Ostrołęce. Przed nami odbiór techniczny i rozliczenie finansowe. Jutro odbiór ołtarzy bocznych, które po renowacji powróciły na swoje miejsce. Dziękuję pracowni konserwatorskiej p. Bartosza Sobolewskiego z Torunia za przeprowadzenie i przyśpieszenie prowadzonych prac ze względu na terminy rozliczenia projektu. Prace przy montażu ołtarzy, które rozpoczęły się wczoraj ok. godz. 13:00, zostały zakończone dziś ok. godz. 6:00 rano.
 26. Przy tej okazji bardzo dziękuję firmie p. Andrzeja Trzcińskiego za prace związane z przygotowaniem podłoża na posadzce kościoła oraz kosmetykę ściany za jednym z ołtarzy.
 27. Serdeczne życzenia dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia (we wtorek szczególnie pamiętamy o Barbarach). Wszystkich chorych otaczamy modlitwą, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 28. We wtorek 27 listopada br. zmarł ksiądz Adam Łach – proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Duninowie (dekanat gostyniński). Odszedł do wieczności w 47. roku życia i 23. roku kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu śp. ks. Adama została odprawiona w sobotę 1 grudnia. Trumna z ciałem zmarłego kapłana została złożona na cmentarzu parafialnym w Duninowie. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 29. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 3 grudnia (poniedziałek) – Święty Franciszek Ksawery (1506-1552). Prezbiter jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła.
 • 4 grudnia (wtorek) – Święta Barbara, dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, szczególna patronka górników i hutników (wspomnienie dowolne).
 • 6 grudnia (czwartek) – Święty Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który podbił serca wiernych w Mirze Licyjskiej (dzisiejsza Turcja) nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także troską o ich sprawy materialne (wspomnienie dowolne).
 • 7 grudnia (piątek) – Święty Ambroży, biskup Mediolanu. Żył w IV wieku, dał się poznać jako gorliwy duszpasterz , uczony teolog i wielki doktor Kościoła.
 1. Niech Bóg obdarzy nas swoim błogosławieństwem, aby czas rekolekcji adwentowych przyniósł jak najwięcej dobra i był dla całej parafii duchowym umocnieniem w przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa