Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy czas radości z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Pamiętajmy o sakramentalnej jedności z Bogiem. Kościół przypomina, że mamy jeszcze czas na przyjęcie Komunii Świętej wielkanocnej. Nasze grzechy i słabości, powierzone Bożemu miłosierdziu w sakramencie pokuty, stają „błogosławioną winą”.
 2. Dziś po raz piąty obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski. Które zostało wprowadzone ustawą Sejmu RP 22 lutego 2019 roku. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. W 2016 roku Sejm uczcił specjalną uchwałą 1050-lecie chrztu Polski, a także odbył uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu poświęcone temu wydarzeniu.
 3. Trzecia niedziela Wielkanocy, to z ustanowienia Episkopatu Polski Niedziela Biblijna i rozpoczyna XVI Tydzień Biblijny, który nosi hasło: „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. W tym roku jest to również 8. Narodowe Czytanie Pisma Świętego, a konkretnie Dziejów Apostolskich, które nosi hasło zaczerpnięte z tej ksiegi: „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie” (Dz 2,42-47). Przed każdą Mszą Świętą będziemy odczytywać poszczególne fragmenty księgi Dziejów Apostolskich, w odniesieniu do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce przyjętego przez Konferencję Episkopatu: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
 4. Dziękuję lektorkom i lektorom za czynne uczestnictwo w tym swoistym małym maratonie biblijnym oraz p. Agacie za przygotowanie całości, a także karteczek z siglami, które oznaczają kolejne rozdziały i wersety Pisma Świętego i mogą stać się dla nas słowem życia na dalszą przyszłość.
 5. W związku z Niedzielą Biblijną i kolejnym Narodowym Czytaniem Pisma Świętego, modlitwa różańcowa przed Mszą Świętą o godz. 10:00, której przewodniczyć będą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych, zostanie poprowadzona w niedziele za tydzień.
 6. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 15:00 spotkanie dla grupy starszej kandydatów do sakramentu bierzmowania, które zostało zaplanowane w niedzielę za dwa tygodnie 28 kwietnia o godz. 12:00.
 7. W niedziele za tydzień (wcześniej niż zwykle) podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 8. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zwraca się do nas z prośbą o modlitwę w obronie życia. Dlatego dzisiaj podczas każdej Mszy Świętej na post komunio zaśpiewamy Suplikacje, również w intencji pokoju na świecie, ponieważ trwa eskalacja konfliktu wojennego na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj w Warszawie przejdzie Narodowy Marsz Życia, z którym jednoczymy się duchowo.
 9. Dziękuję za okazaną pomoc w ostatni wtorek w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy obecnym mieszkańcom nowych Czernic od strony Węgry, połączonej z rozbiórką Grobu Pańskiego i ołtarza wystawienia oraz wszystkim osobom wspomagającym te prace.
 10. W tym roku na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz świąteczną dekorację kościoła zebrano 7.200 zł. Wydatki na kwiaty do Grobu Pańskiego oraz dekoracją Ołtarza Wystawienia i kościoła wyniosły 4.800 zł (raze z cementową figurą Świętego Michała Archanioła, która w przeszłości znajdzie swoje miejsce przy wejściu głównym na nasz cmentarz. W kasie parafialnej pozostało 2.400 zł, które wykorzystamy na drobne prace remontowe w kościele i uzupełnianie nasadzeń drzewek i krzewów, tam gdzie jest to konieczne. Jednocześnie raz jeszcze składam podziękowanie za złożone ofiary poszczególnym miejscowościom naszej parafii i osobom, które organizowały tegoroczną zbiórkę.
 11. Solenizantów i jubilatów nowego tygodnia zapewniamy o naszej modlitwie. Pamiętamy też w modlitwie o wszystkich chorych (szczególnie przebywających w szpitalach i sanatoriach), a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 12. W niedzielę 7 kwietnia br. zmarł ks. kanonik Czesław Zenon Glicner, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Wyszogrodzie. Odszedł do Pana w wieku 85 lat, w 60 roku kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem biskupa seniora Romana Marcinkowskiego została odprawiona w sobotę 13 kwietnia w kościele parafialnym. Po Mszy Świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego kapłana została złożona do grobu na miejscowym cmentarzu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 13. Zmartwychwstały Pan ukazał się przestraszonym i uciekającym z Jerozolimy uczniom, którzy nie potrafili Go rozpoznać. Jezus Chrystus dał się poznać dopiero wtedy, gdy wyjaśniał im pisma oraz łamał dla nich chleb. Niech Bóg nam pobłogosławi na rozpoczynający się Tydzień Biblijny, abyśmy również mogli poznawać naszego Pana i Zbawiciela w lekturze Pisma Świętego i Eucharystii.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa