Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Trzecia niedziela wielkanocna rozpoczyna miesiąc maj i jest dniem modlitwy w intencji ludzi pracy. Corocznie 1 maja obchodzimy bowiem wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika. W modlitwie prośmy Boga, aby podejmowany przez ludzi trud wykonywanej pracy przynosił satysfakcję i zapewniał środki do życia. Dzisiaj modlimy się też za ludzi poszukujących pracy.
 2. Dzisiejszą niedziela rozpoczynamy miesiąc poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwo majowe z „Litanią loretańską” codziennie o godzinie 16:00, a w niedziele po Mszy Świętej o godzinie 15:00 (z małymi wyjątkami, ponieważ jutro w poniedziałek 2 maja, nabożeństwo odbędzie się o godz. 9:00). Starajmy się uczestniczyć w nabożeństwie majowym w naszym kościele, a także odmawiajmy tę litanię indywidualnie, z rodziną, ze znajomymi lub sąsiadami, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze codzienne sprawy, a szczególnie módlmy się o pokój.
 3. Miesiąc maj zachęca do zatroskania o przydrożne kapliczki, figurki i krzyże, ponieważ są milczącym świadkiem historii tej ziemi oraz świadectwem wiary naszych przodków, a często pięknym wyrazem rzemiosła ludowego oraz zachętą do okazjonalnej modlitwy.
 4. Z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Świętego Jana Pawła II dzisiejsza niedziela w Kościele w Polsce jest Niedzielą Biblijną i rozpoczyna XIV Tydzień Biblijny. Mottem tego tygodnia są słowa z Ewangelii wg Świętego Łukasza: „Jezus stanął pośród nich i rzekł: Pokój wam” (por. Łk 24,36). Warto wiedzieć, że jest nowa aplikacja biblijna pod nazwą „Dzieło Biblijne”. Szczegóły na okolicznościowym plakacie.
 5. Niedziela Biblijna to szósty Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego, a konkretnie Ewangelii wg Świętego Łukasza, który przeżywamy pod hasłem: „Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Przed każdą Mszą Świętą będziemy odczytywać fragmenty tej Ewangelii. Dziękujemy wszystkim lektorkom i lektorom za dzisiejszą posługę słowa Bożego oraz p. Agacie Tylińskiej za przygotowanie i koordynację całości.
 6. Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, pierwsze nabożeństwo majowe i procesja eucharystyczna z udziałem asysty, służby liturgicznej ołtarza, pocztów sztandarowych i dziewcząt do sypania kwiatkami.
 7. W niedzielę za tydzień modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Chojnowa.
 8. We wtorek 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Msze Święte będą odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). Niech przez ten cały świąteczny dzień towarzyszy nam modlitwa o właściwy duchowy i materialny rozwój naszej Ojczyzny. Jutro w poniedziałek 2 maja, z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi, w swoich prywatnych modlitwach oraz w nabożeństwie majowym będziemy polecać Panu Bogu Polskę i Polaków w kraju i na emigracji.
 9. We wtorek 3 maja o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji maturzystów z naszej parafii. Będzie to wspólna modlitwa dziękczynna za pomyślne ukończenie szkoły średniej oraz prośba o światło Ducha Świętego w czasie egzaminów maturalnych. Zapraszamy naszych maturzystów razem z rodzicami i bliskimi do wspólnej modlitwy.
 10. Również we wtorek o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji naszej Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji wspomnienia świętego Floriana – patrona strażaków. Druhny i druhów razem z bliskimi zapraszamy do wspólnej modlitwy i świętowania. Po Mszy Świętej przejście na cmentarz parafialny i podniesienie flagi państwowej na maszt przy Grobie nieznanego Żołnierza oraz modlitwa za śp. zmarłych braci strażaków przy figurce Świętego Floriana.
 11. W środę 4 maja o godz. 14:00 w kościele odbędzie się spotkanie dzieci z klasy trzeciej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej, która została zaplanowana w niedzielę 22 maja o godz. 12:00.
 12. W tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, także z naszej parafii. W tej intencji na zakończenie nabożeństwa majowego zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 13. W pierwszy piątek miesiąca od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. O godz. 16:00 rozpocznie się nabożeństwo majowe. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi i nabożeństwo majowe. Modlitwa różańcowa rozpocznie się o godz. 9:30.
 14. W niedziele za tydzień podczas wszystkich Mszy Świętych będzie obecny wśród nas ks. Emil Stolarczyk pochodzący z parafii Rostkowo i pełniący posługę proboszcza parafii pw. Świętego Ludwika w Krzywym Jeziorze Diecezja Odesko Symferopolska. Wygłosi okolicznościowe kazanie oraz będzie zbierał ofiary do puszki na rzecz swojej parafii, składającej się głównie z przesiedlonych Polaków, którzy z powodu trwającej wojny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Będzie to dla nas kolejna okazja, aby pomóc Ukrainie przeżywającą dramatyczną wojnę.
 15. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 16. Dziękuję p. Jolancie i Stanisławowi Kalinowskim za ofiarę złożoną na rzecz naszego kościoła z okazji jubileuszu rocznicy urodzin Jolanty.
 17. Dziękujemy Paniom z Czernic Borowych z ulicy Długiej i Bagiennej, które wczoraj brały udział w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy.
 18. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W ZAMKNIĘCIU PROCESU SYNODALNEGO NA ETAPIE DIECEZJALNYM. Kochani Diecezjanie! Zapoczątkowany przez papieża Franciszka w całym Kościele powszechnym proces synodalny w ostatnich miesiącach odbywał się także w naszych parafiach i całej diecezji. Jestem ogromnie wdzięczny Duchowi Świętemu, że dynamicznie i z ewangelizacyjną mocą prowadził wiernych świeckich, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, kleryków, kapłanów i biskupów naszej diecezji w czasie odbytych spotkań synodalnych. Dziękuję wszystkim Wam za włączenie się w słuchanie i spisywanie tego, co „Duch mówi do Kościołów” (Ap 2,11), za cierpliwe dyskusje w czasie spotkań w rejonach i we wspólnotach, za każdy głos przekazany do skrzynki synodalnej oraz za modlitwę w tym czasie za Kościół, który – jak pisał św. Jan Chryzostom – „jest synodem”. Dziękuję koordynatorom procesu synodalnego w diecezji za wszelkie prace wykonane na rzecz synodu. Cieszę się, że w ostatnich miesiącach w różnych grupach i wspólnotach praktykowaliśmy synodalność i słuchaliśmy się nawzajem. Dziękuję uczestnikom wielu spotkań m.in. dekanalnych, rad parafialnych, ruchów i stowarzyszeń oraz młodzieży. Dobrze, że w dyskusji wybrzmiał także głos kobiet, naszych diecezjanek. Zgodnie z wolą Ojca Świętego oraz przyjętym przebiegiem procesu synodalnego zapraszam serdecznie Drogich Diecezjan do udziału w spotkaniu zamykającym etap diecezjalny Synodu. Odbędzie się ono dn. 2 maja br. (poniedziałek), o godz. 16.30, w Bazylice Katedralnej w Płocku. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i uroczystych nieszporów ku czci św. Zygmunta, patrona miasta Płocka i Kapituły Katedralnej, podziękujemy Bogu za dar synodu i przedstawimy końcowy dokument diecezjalny. Liczę na obecność w Płocku księży dziekanów wraz z reprezentacją świeckich, kapłanów pracujących w urzędach centralnych, księży proboszczów i wikariuszy, sióstr zakonnych, kleryków oraz wszystkich wiernych, którzy przez modlitwę i wspólnotę chcą zawierzać Bogu Kościół na Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej. Do zobaczenia zatem w naszej płockiej bazylice na Tumskim Wzgórzu. Przesyłam wszystkim paschalne pozdrowienia i pasterskie błogosławieństwo. Bp Piotr Libera, Biskup Płocki.
 19. Dziękujemy wszystkim służbom, które pełnią dyżury w czasie majowego „długiego weekendu”, a szczególnie Służbie Zdrowia, Policji, Wojsku, Straży Granicznej i Straży Pożarnej.
 20. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia z pamięcią w
  Modlimy się za chorych. Naszą modlitwą otaczamy również zmarłych, którzy odeszli w ostatnim czasie do wieczności.
 21. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 2 maja (poniedziałek) – św. Atanazy Wielki z Aleksandrii, biskup i Doktor Kościoła, jeden z wybitnych Ojców Kościoła broniących bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary. W Płocku w tym dniu jest wspominany Święty Zygmunt – król Burgundów we Francji, który zmarł śmiercią męczeńską 1 maja 523 r.
 • 4 maja (środa) – św. Florian, rzymski żołnierz i męczennik, patron i orędownik strażaków oraz hutników.
 • 6 maja (piątek) – Święci Apostołowie Filip i Jakub. Filip do Jezusa przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) i prosił Mistrza, by pokazał mu Ojca. Jakub, zwany Młodszym, był uczestnikiem tzw. Soboru Jerozolimskiego i przewodniczącym gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie. Jakubowi Młodszemu, przypisuje się autorstwo jednego z listów Pisma Świętego Nowego Testamentu (święto).
 1. Rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Biblijny jest dla nas zachętą do częstszego sięgania po Pismo Święte, które jest niewyczerpanym źródłem mądrości i przewodnikiem na drogach wiary. Niech Bóg nam pobłogosławi, abyśmy również mogli poznawać naszego Pana i Zbawiciela w lekturze Pisma Świętego i Eucharystii. Pamiętajmy też o tegorocznych maturzystach, którzy niebawem rozpoczną egzaminy dojrzałości. Karteczki z siglami biblijnymi, które otrzymaliśmy podczas Mszy Świętej, niech wskażą nam słowo życia z Ewangelii wg Świętego Łukasza na dziś, na kolejny tydzień i nasze dalsze, codzienne życie.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa