Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Słowo Boże trzeciej niedzieli zwykłej, którą dzisiaj przeżywamy w liturgii, jest wezwaniem do nawrócenia i przemiany życia. Prorok Jonasz przełamuje swoje obawy i idzie do Niniwy, aby upomnieć jej mieszkańców. Pan Jezus swoje nauczanie rozpoczyna właśnie od tego wezwania „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Święty Paweł wyjaśnia nam w drugim czytaniu, jak ważne jest pójście za tym głosem, ponieważ „przemija postać tego świata”, a czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże.
 2. Z inicjatywy papieża Franciszka dziś, po raz drugi w Kościele Powszechnym, obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego. Podczas każdej Mszy Świętej odbywa się intronizacja księgi Pisma Świętego w formie uroczystego wnoszenia Ewangeliarza.
 3. Jutro w poniedziałek 25 stycznia przypada święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła. Jest to także dzień zakończenia Tygodnia Ekumenicznego, który w tym roku przeżywamy pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii wg Świętego Jana: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5–9).
 4. Po zakończeniu Tygodnia Ekumenicznego we wtorek 26 stycznia obchodzimy 21. Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce. Tegoroczne hasło brzmi:Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”.
 5. W następną niedzielę 31stycznia po Mszy Świętej o godz. 10:00 katecheza parafialna dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie z kandydatami do sakramentu bierzmowania.
 6. Na prośbę Episkopatu Polski i Biskupa Płockiego dzisiejsza niedziela w diecezji płockiej będzie obchodzona jako „Dzień solidarności z Chorwacją”. W ramach tego dnia podczas każdej Mszy Świętej we wszystkich parafiach w naszej diecezji i w całej Polsce będziemy modlić się za poszkodowanych oraz będzie możliwość złożenia ofiary materialnej do puszek. Dnia 29 grudnia 2020 r. Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi, Jego epicentrum znajdowało się niedaleko stolicy kraju – Zagrzebia. Zginęło kilka osób, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. Straty materialne opiewają na miliony dolarów. Kilka dni później, 6 stycznia br., doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów. W obliczu tego wydarzenia Caritas Chorwacji zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc.
 7. Od ubiegłej niedzieli odmawiamy Modlitwę do Świętego Michała Archanioła na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00 po otrzymaniu błogosławieństwa przed pieśnią na zakończenie. Przypominam, że tę modlitwę odmawiamy w dni powszednie po Mszy Świętej od 29 września 2019 roku, kiedy otrzymaliśmy podarowane kruszyny skały z Góry Gargano we Włoszech, gdzie według tradycji miał się objawiać Święty Michał Archanioł.
 8. Przed zbliżającym się świętem Matki Bożej Gromnicznej w zakrystii można nabyć woskowe świece gromnice razem z okapnikiem.
 9. Pan Kościelny dziękuje za ofiary składane z okazji otrzymania poświęconej wody, kredy i kadzidła. Jest jeszcze możliwość nabycia zestawu „Trzech Króli” po Mszy Świętej w zakrystii.
 10. Wspólne sprzątanie kościoła i dzwonnicy razem z mieszkańcami Nowych Czernic od strony Chojnowa w ramach ustalonej kolejności planujemy w piątek 5 lutego ok. 9:00 razem z rozbiórką dekoracji świątecznej.
 11. W sobotę 23 stycznia br. została ustawiona przy wejściu głównym do kościoła elektroniczna kropielnica, czyli bezdotykowe urządzenie do wody święconej. Przeżywamy specyficzny czas i septyka będzie pewnie konieczna na długo, dlatego staramy się podążać z duchem tego trudnego czasu. Bardzo dziękuję w imieniu nas wszystkich zarządowi Fundacji „SCALAM – prostujemy drogi życia” w osobie Pani Prezes Elżbiety Sosnowskiej i Pana Wiceprezesa Andrzeja Dołęgi za ufundowanie tego urządzenia, które posiada zasilanie sieciowe i „na baterie”. Być może zostanie ufundowane jeszcze jedno mniejsze i podwieszane do kruchty bocznej. Tyma samym tradycyjne kropielnice, w tym kamienna z XVI w. w bocznej kruchcie, będą już tylko pamiątką dawnych czasów sprzed pandemii koronawirusa.
 12. PROGRAM KOLĘDY:
 • Poniedziałek (25 stycznia) – Chojnowo Kolonia i Chojnówka, godz. 9:30.
 • Wtorek (26 stycznia) – Czernice Borowe: ul. Długa (od końca do nr posesji 29, godz. 9:30.
 • Środa (27 stycznia) – Czernice Borowe: ul. Kacza, godz. 15:00.
 • Czwartek (28 stycznia) – Czernice Borowe: ul. Długa (od nr 1) i ul. Bagienna, godz. 9:30.
 • Piątek (29 stycznia) – Czernice Borowe: ul. Sadowa, ul. Dolna i ul. Jasna, godz. 9:30.
 • Sobota (30 stycznia) – Czernice Borowe: ul. Wyspiańskiego i ul. Chełchowskiego (część II), godz. 9:30.
 • Poniedziałek (1 lutego) – Czernice Borowe: ul. Okrężna i ul. Kościelna, godz. 9:30 (zakończenie kolędy).
 1. Przypominam, że w tym roku kolęda w naszej parafii ma charakter „na zaproszenie”. Proszę o pojazdy z miejscowości, gdzie będzie zaplanowana kolęda. Serdecznie dziękuję za wspólną modlitwę, życzliwość i okazywaną pomoc oraz za ofiary materialne składane na cele parafialne, na rzecz cmentarza parafialnego oraz na kolędę. Nadal istnieje możliwość zaproszenia i umówienia spotkania kolędowego poza wyznaczonym terminem z zachowaniem obowiązujących przepisów i rozporządzeń. Szczególnie jest to prośba skierowana do tych rodzin i parafian, gdzie kolędy nie było i być może nie będzie z różnych przyczyn w zaplanowanym terminie.
 2. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 (transmisja on-line) i 15:00 (transmisja on-line).
 3. W TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 24 stycznia (niedziela) – Święty Franciszek Salezy (1567-1622). Biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej.
 • 26 stycznia (wtorek) – Święci Tymoteusz i Tytus. Biskupi i uczniowie świętego Pawła Apostoła, do których skierował on listy zwane „pasterskimi” z napomnieniami dla pasterzy i wiernych.
 • 27 stycznia (środa) – Błogosławiony Jerzy Matulewicz (1871-1927). Biskup wileński i odnowiciel zgromadzenia Marianów, którego życiowym mottem były słowa: „We wszystkim szukać Boga, wszystko czynić na większą chwałę Bożą, we wszystko wnosić ducha Bożego, wszystko przepajać duchem Bożym” (wspomnienie dowolne).
 • 28 stycznia (czwartek) – Święty Tomasz z Akwinu (1225-1274). Dominikanin i doktor Kościoła, myśliciel i poeta. Jeden z najwybitniejszych filozofów oraz teologów w dziejach kultury europejskiej, o którym powiedziano, że „między uczonymi był największym świętym, a między świętymi największym uczonym”.
 1. Solenizantom i jubilatom kolejnych dni nowego tygodnia życzymy zdrowia i wielu łask Bożych. Pamiętamy w modlitwie o wszystkich chorych, szczególnie przebywających w szpitalu, a naszych bliskich zmarłych powierzamy miłosierdziu Bożemu.
 2. Dokładnie dzisiaj mija czwarta rocznica tragicznej śmierci Helenki Kmieć zamordowanej w wieku 26 lat w Boliwii na misjach 24 stycznia 2017 roku. Obecnie trwają starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, ponieważ dzieją się cuda przez jej męczeńskie wstawiennictwo.
 3. Jak apostołowie idźmy za Jezusem, odpowiadając na Jego zaproszenie. Niech Boże błogosławieństwo nas prowadzi, szczególnie teraz w czasie kolędy, trwającej zimy i kończącego się miesiąca stycznia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa