Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj przypada Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, która rozpoczyna Wielki Tydzień i przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie dokonały się wielkie wydarzenia zbawcze. Jest to ostatnia niedziela Wielkiego Postu i pierwsza w miesiącu kwietniu. Zwyczaj błogosławieństwa palm podczas Mszy Świętej pochodzi z XI wieku.
 2. Od kilku dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Niedziela Młodych. W tym roku nosi hasło zaczerpnięte z tytułu orędzia papieża Franciszka na 25. Światowy Dzień Młodych Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (por. Łk 7, 14). Łączymy się duchowo i wirtualnie z młodymi ludźmi w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji całego świata, aby zawsze byli blisko Chrystusa i odnawiali swoją przyjaźń z Bogiem.
 3. Ponownie witamy w naszej wspólnocie księdza Pawła Czarneckiego, Dyrektora Katolickiego Radia Diecezji Płockiej z siedzibą w Ciechanowie. Dziękujemy za kolejną obecność wśród nas, posługę w konfesjonale oraz sprawowaną Mszę Świętą. Księdza Pawła i całą wspólnotę KRDP wspieramy modlitwą w tym trudnym czasie, życząc na nadchodzące Święta Wielkanocne łaski zdrowia, opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego.
 4. Dzisiaj na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo trzeciej części Gorzkich Żali.
 5. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zaplanowana w Wielką Środę 8 kwietnia br. nie odbędzie się w tym roku. W zamian zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w Wielki Piątek o godz. 15:00 w kościele, która będzie transmitowana przez łącza internetowe.
 6. Z powodu kolejnych restrykcji sanitarnych, które zostały wprowadzone w ubiegłą środę 1 kwietnia, odwiedziny chorych zostały przeniesione na czas późniejszy, a dziś o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta za Parafian w intencji wszystkich chorych i osób w podeszłym wieku pozostających pod systematyczną opieką duszpasterską.
 7. Na stronie parafii jest ważny komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski dotyczący pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii. Możemy również zapoznać się z obszernym zarządzeniem Biskupa Płockiego w sprawie sprawowania czynności liturgicznych w czasie stanu epidemii. Szczególnie zwróćmy uwagę na fragment dotyczący obchodów Wielkiego Tygodnia i Świętego Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.
 8. W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne. O godzinie 18:00 w naszym kościele zostanie odprawiona Msza Święta Wieczerzy Pańskiej bez obecności wiernych, sprawowana na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa.
 9. W Wielki Piątek o godzinie 16:00 liturgia Męki Pańskiej. Ofiary z okazji adoracji Krzyża przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie (Collecta pro Terra Sancta) decyzją papieża będą zbierane w niedzielę 13 września br. w przeddzień święta Podwyższenia Krzyża. O godzinie 20:00 Gorzkie Żale (3 części) i możliwość sakramentu pokuty. Adoracja indywidualna wiernych może trwać do godz. 21:00. Pamiętajmy, że w czasie adoracji w kościele może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób. W tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy Świętej, a wiernych obowiązuje post ścisły.
 10. W Wielką Sobotę, według zarządzenia Biskupa Płockiego, o godz. 20:00 rozpocznie się liturgia Wigilii Paschalnej w tym roku bez poświęcenia ognia. W czasie Eucharystii odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu i symboliczne poświęcenie wody.
 11. Program adoracji przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę: 9:00-10:00 Miłoszewiec, Ostafieje i Kownaty, 10:00-11:00 Chojnowo Wieś i Osiedle, Chojnowo Kolonia, Chojnówka, 11:00-12:00 adoracja prywatna, 12:00-13:00 Dzielin, 13:00-14:00 Chrostowo Wielkie, Zalesie, Kuskowo, 14:00-15:00 Zembrzus Wielki, 15:00-16:00 Żebry, 16:00-17:00 Nowe Czernice (całość), Jabłonowo, 17:00-18:00 Czernice Borowe. O godz. 18:00 adoracja prywatna, w czasie której będzie możliwość sakramentu pokuty. W kościele może znajdować się maksymalnie 5 osób.
 12. W tym roku nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Zgodnie z zarządzeniem Episkopatu Polski i Biskupa Płockiego, symboliczne błogosławieństwo można przeprowadzić w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Treść modlitwy z możliwością pobrania, będzie na stronie internetowej parafii. Woda święcona będzie dostępna tylko w buteleczkach.
 13. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Święte o godzinie: 6:00 – Rezurekcja, 10:00 i 12:00 – intencje parafialne . Nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00. W tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnej, którą zastąpi błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem całej parafii przed drzwiami kościoła.
 14. W najbliższy piątek 10 kwietnia będziemy przeżywali 10. rocznicę katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Wspominając to tragiczne wydarzenie, prośmy tego dnia w modlitwie przy Grobie Pańskim, abyśmy nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej bolesnej lekcji historii naszego narodu. Pamiętajmy też, że od roku 2007 decyzją polskiego parlamentu, dzień 13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Katynia.
 15. Dziękuję mieszkańcom Chojnowa w całości, Chojnowa Kolonii, Dzielina, Zembrzusa Wielkiego, Nowych Czernic w całości oraz Czernic Borowych (wszystkie pozostałe ulice) za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i świąteczną dekorację kościoła, która widzimy już dzisiaj, przygotowaną z okazji Niedzieli Palmowej. Poza symboliczną dekoracją świąteczną, zebrane ofiary będą wsparciem bieżącego utrzymania parafii i regulacji bieżących zobowiązań. Dziękuję również za przekazywane ofiary na rachunek parafii, numer znajduje się na stronie parafii, w zakładce z napisem „kontakt” pod winietą główną. W tych trudnych okolicznościach zdajemy egzamin z odpowiedzialności za materialny wymiar naszej parafii.
 16. Składam podziękowanie p. Januszowi Smolińskiemu za podarowane iglaki i nasadzenia uzupełniające na linii parkingu przy kościele i małej łąki parafialnej oraz na łące nad stawem, przeprowadzone wczoraj z pomocą Pana kościelnego.
 17. Nadal trwa ogólnopolska akcja rozprowadzania baranków paschalnych. Baranek to symbol Chrystusa Zmartwychwstałego oraz znak naszej solidarności z działalnością dobroczynną Caritas Polska.
 18. W zakrystii jest też możliwość otrzymania woskowej świecy paschalnej, którą można symbolicznie zapalić w Wielką Sobotę wieczorem w domu, gdy w kościele będzie sprawowana liturgia paschalna lub w czasie rodzinnego spotkania przy świątecznym stole.
 19. W tym tygodniu powinien dotrzeć do parafii podwójny numer Gościa Niedzielnego na Niedzielę Wielkanocną i Niedzielę Miłosierdzia Bożego, ale bez Edycji Płockiej, będzie też dostępny Mały Gość Niedzielny – wydanie na miesiąc maj.
 20. Przypominam, że wszystkie Msze Święte dzisiaj oraz nabożeństwa w Wielkim Tygodniu będą transmitowane „on-line”. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego dzieła przyczynili, szczególnie Panu organiście, który podjął się obsługi technicznej tych transmisji.
 21. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia składamy życzenia głębokiego przeżywania tych szczególnych dni. Naszą modlitwą otaczamy również chorych, a zmarłych, którzy odeszli w ostatnim czasie do wieczności polecamy miłosierdziu Bożemu.
 22. Boże błogosławieństwo niech będzie dla nas umocnieniem, aby godnie przeżywać Wielki Tydzień. W jedności z Kościołem, z wiarą i nadzieją rozważajmy czas męki Jezusa Chrystusa i czas naszego zbawienia.
Rok liturgiczny 2020/2021

Poczta www

Archiwa