Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

22 września 2014r. w naszym Gimnazjum odbyły się obchody 5-ej rocznicy nadania szkole sztandaru i imienia 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” oraz jubileusz 15-lecia działalności gimnazjum.

O godz. 10.00 cała społeczność szkolna i zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystej Mszy św., którą odprawił ks. Michał Gaszczyński, proboszcz parafii Czernice Borowe. W oprawę Mszy św. włączeni zostali uczniowie, rodzice i nauczyciele. Kolejny etap obchodów miał miejsce na cmentarzu. Tam, przed grobem żołnierzy 21. Pułku Piechoty, pani Marzena Kołakowska w okolicznościowym przemówieniu przedstawiła fakty z życia gen. Stanisława Sosabowskiego, żołnierza i bohatera, którego życie pełne było trudnych i bolesnych chwil oraz niesprawiedliwości, którym zawsze potrafił stawić czoło. Po uczczeniu minutą ciszy poległych za Ojczyznę delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Harcerze z 11.ŚKDH „Eko-Harce” zaciągnęli honorową wartę przy grobie poległych żołnierzy.

W budynku szkoły przed tablicą upamiętniającą nadanie imienia szkole uczniowie klas pierwszych gimnazjum złożyli kwiaty. Na sali gimnastycznej, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości Dyrektor Szkoły p. Małgorzata Góralczyk powitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.: p. Wojciech Brzeziński – Wójt Gminy Czernice Borowe, p. Rafał Gotowiec – przewodniczący Rady Gminy Czernice Borowe, ks. Michał Gaszczyński – proboszcz parafii Czernice Borowe, dyrektorzy szkół podstawowych z gminy Czernice Borowe wraz z pocztami sztandarowymi, miejscowi kombatanci, delegacja żołnierzy z Batalionu Dowodzenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie, przedstawiciele czernickich instytucji współpracujących ze szkołą, osoby zaprzyjaźnione ze szkołą oraz rodzice.

Pani Dyrektor w swoim przemówieniu przedstawiła najważniejsze wydarzenia związane z funkcjonowaniem i rozwojem placówki w ciągu 15 lat jej istnienia. Obiecała, że gimnazjum nie zmarnuje wypracowanego przez środowisko czernickie szlachetnego dziedzictwa, które przejęło wraz z nadaniem szkole imienia 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”. Na zakończenie odwołała się do słów wielkiego Polaka świętego Jana Pawła II, przywołując znaczenie Westerplatte, czyli pewnej powinności, zadania w życiu każdego z nas.

Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno–muzyczny pt. “Twoi bohaterowie Polsko”. Przejmujący i wymowny scenariusz oraz wybitna gra aktorska gimnazjalistów, którzy wcielili się w postacie z pewnej kamienicy warszawskiej z 1944 roku, wyciskały łzy z oczu uczestników uroczystości.

Zaproszeni goście mieli także możliwość obejrzenia tablic okolicznościowych:
22 września 2009, 15 lat gimnazjum, Warszawa dawniej i dziś oraz kronik szkolnych.

Na zakończenie goście i rodzice otrzymali pamiątkową broszurę „Historia Gimnazjum im. 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” w Czernicach Borowych w zarysie”.

Pani Dyrektor Małgorzata Góralczyk składa serdeczne podziękowania wszystkim gościom, za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tej ważnej dla naszej szkoły uroczystości, ks. Michałowi Gaszczyńskiemu za piękną homilię, panu Bogusławowi Tłoczkowskiemu za oprawę muzyczną, rodzicom za zorganizowanie poczęstunku a nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie tej jubileuszowej uroczystości.

Tekst: Marzena Kołakowska

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa