Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii (gr. ukazanie się), którą w Polsce nazywamy świętem Trzech Króli. W Kościele ta uroczystość znana jest już od III wieku i przypomina, że Syn Boży ukazuje się ludziom jako Zbawiciel całego świata. W Kościołach Wschodnich dzisiaj jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia.
 2. Uroczystość Objawienia Pańskiego, to również Światowy Misyjny Dzień Dzieci, który ustanowił papież Pius XII w 1950 r. W Polsce Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci działa od roku 1959, a ten dzień był obchodzony po raz pierwszy w 1984 roku. W tym roku nosi hasło „Kolędnicy misyjni dzieciom w Azji Środkowej”. Jest to także Światowy Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom pod hasłem „Z Wieczernika aż na krańce świata”, dlatego zachęca do modlitwy o nowe powołania misyjne, a ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na rzecz Krajowego Funduszu Misyjnego.
 3. W związku ze Światowym Misyjnym Dniem Dzieci, dziś podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, dzieci i młodzież adorują Pana Jezusa w betlejemskim żłóbku. Dziękujemy scholi pod opieką Pana Organisty za zaśpiewane kolędy oraz obecnym dzieciom i młodzieży.
 4. Z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego, kredą poświęconą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, oznaczamy drzwi naszych domów pierwszymi literami imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara ( K+M+B 2022) lub w myśl innej tradycji od łacińskich słów Christus mansionem benedicat – „niech Chrystus błogosławi to mieszkanie” (C+M+B 2022).
 5. Dzisiaj mamy obowiązek obecności podczas Mszy Świętej, ponieważ jest to uroczystość „nakazana”. Dlatego Msze Święte zostaną odprawione o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 6. Na zakończenie każdej Mszy Świętej symboliczne błogosławieństwo kredy, kadzidła i wody, które w tych dniach otrzymujemy w naszych domach na znak, że przyjęliśmy wcielonego Boga do naszego życia i chcemy, aby nas wspierał i prowadził drogami Nowego Roku. Kreda, kadzidło i woda to także zapowiedź wizyty duszpasterskiej, która w naszej parafii nosi nazwę „kolędy na zaproszenie”.
 7. Pod hasłem zaczerpniętym z kolędy „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły” po raz czternasty ulicami ponad 660. miejscowości w Polsce przejdzie Orszak Trzech Króli. W Płocku to wydarzenie odbędzie się jedenasty raz i rozpocznie się o godz. 11:00 przy Ratuszu, a następnie przejście do parafii pw. Świętego Stanisława Kostki. Mszy Świętej przewodniczył będzie biskup płocki Piotr Libera z udziałem biskupa Mirosława Milewskiego, który wygłosi homilię. W dekanacie przasnyskim pierwszy raz Orszak Trzech Króli odbywa się w parafii Święte Miejsce.
 8. Biskup Płocki Piotr Libera obchodzi dzisiaj 25. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, które otrzymał 6 stycznia 1997 r. z rąk Świętego Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra w Rzymie. Razem z modlitwą składamy życzenia Dostojnemu Pasterzowi naszej diecezji.
 9. Dzisiaj pierwszy czwartek miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 10:00 przy żłóbku betlejemskim Koronka do Miłosierdzia Bożego o nowe powołania misyjne, kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość na drodze powołania.
 10. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. O godz. 16:30 zostanie odprawiona Wotywa ku czci Najświętszego Serca Jezusa.
 11. W niedzielę 9 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego i kończymy bezpośredni liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Będzie to również druga niedziela miesiąca, dlatego przed Mszą Świętą o godz. 10:00 modlitwę różańcową poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego.
 12. Wszystkim świętującym w tym tygodniu urodziny, imieniny, różne rocznice i jubileusze składamy serdeczne życzenia. Pamiętamy w modlitwie o chorych, szczególnie przebywających w szpitalu, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 13. W osobach Trzech Króli lub Mędrców ze Wschodu pogański świat złożył pokłon i ofiarował dary nowonarodzonemu Jezusowi Królowi Wszechświata, który objawił się jako Zbawiciel całej ludzkości. Wspominając to wydarzenie, każdy z nas na nowo przyjmuje Jezusa za Zbawiciela. Niech Boże błogosławieństwo, jak gwiazda betlejemska, zawsze prowadzi nas prostymi drogami i pomaga nam dobrze pełnić posłannictwo głoszenia Ewangelii w trudnej codzienności życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa