Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

Dzieci w Rostkowie. Jest przy tobie Jezus

Do miejsca dzieciństwa św. Stanisława Kostki pielgrzymowało kilka tysięcy dzieci.

Jak podkreślają sami młodzi uczestnicy pielgrzymki z Przasnysza do Rostkowa, najbardziej podobała im się droga, którą mieli do przejścia z kościoła chrztu do miejsca urodzenia swego patrona. To 6 km tej samej drogi, którą przez 14 lat swego młodzieńczego życia, ponad 450 lat temu, przemierzał św. Stanisław.

Kilkutysięczna pielgrzymka wyruszyła w kilkunastu grupach. Szły dzieci, rodzice, katecheci, nauczyciele i księża. Wśród pielgrzymów znaleźli się m.in. pielgrzymi ze wszystkich dekanatów diecezji płockiej, grupy z archidiecezji warmińskiej i diecezji łomżyńskiej, a także pielgrzymi z Warszawy: księża jezuici i siostry felicjanki wraz z wychowankami. – Jesteśmy tu po raz czwarty. Cieszy nas każdy pobyt u św. Stanisława Kostki – powiedziały siostry zakonne. Wiele było matek z wózkami z dziećmi, były również osoby niepełnosprawne. Dopisywała słoneczna pogoda, choć przy podmuchach wiatru czuło się już jesienny chłód.

Pielgrzymce dzieci towarzyszyła akcja “Szczoteczka i pasta do zębów dla dzieci z Czadu”, którą Wydział Duszpasterski płockiej kurii zorganizował razem z Diakonią Misyjną Ruchu Światło–Życie Diecezji Płockiej. Dzieci po przybyciu do Rostkowa składały przed ołtarzem szczoteczki i pasty do zębów, które zostaną wysłane do Mission Catolique Baikoro w Czadzie, w której pracuje s. Barbara Kruszewska. – Akcja przerosła nasze oczekiwania, katecheci i dzieci bardzo wielkodusznie odpowiedzieli na nasz apel – mówi ks. Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Pielgrzymce towarzyszyły słowa: “Nie jestem sam”. Mszy św. przewodniczył bp Mirosław Milewski. – W naszym życiu potrzebujemy innych ludzi. Koniecznie ich potrzebujemy, aby powstał dom, rodzina, klasa, wspólnota. Potrzebujemy innych ludzi, aby być szczęśliwymi – mówił do młodych uczestników pielgrzymki ks. Tomasz Dec, wikariusz z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. – Ale również Jezus nas potrzebuje. Jesteśmy dla Niego jedyni, niepowtarzalni. Zrozumiał to św. Stanisław Kostka – akcentował kaznodzieja.

Młodzież w Rostkowie. Twoja wiara jest komuś potrzebna

Wiele było znaków obecności Boga, wspólnoty, drugiego człowieka na 37. pielgrzymce młodzieży do Rostkowa. Byli nim przede wszystkim sami młodzi ludzie, zwłaszcza ci na kolanach przed Najświętszym Sakramentem, w kolejce do konfesjonału, przystępujący do Komunii, radośni i bawiący się w czasie koncertu Siewców Lednicy.
Znakiem obecności były też relikwie św. Stanisława Kostki, które uroczyście wnieśli na plac przy sanktuarium harcerze i młodzież z KSM-u.

Najważniejszym ze znaków była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego, słowo Boże i krzyż, o którym była mowa zwłaszcza w czasie Mszy św. – Chrystus umarł na krzyżu, abyśmy nie byli samotni i nie żyli tylko dla siebie – mówił w kazaniu ks. Rafał Winnicki, duszpasterz młodzieży z Nasielska. – Im bardziej kochamy, tym mniej czujemy się samotni. Podobnie, gdy zaczynamy się modlić, wtedy też już nie jesteśmy sami – akcentował ks. Winnicki.

Zwrócił uwagę na trzy wymiary krzyża, które były obecne w życiu św. Stanisława Kostki: na jego obowiązki i trud z nimi związany, na niełatwe relacje z ojcem, a także na cierpienie fizyczne i jego chorobę. – Uczyń dziś świadomie i powoli znak Krzyża. Dotykając czoła i mówiąc: w imię Ojca proś, aby Bóg uzdrowił twój sposób myślenia. Dotykając serca i modląc się: w imię Syna uznaj, że On jest Panem całego twojego życia i wnętrza; zaś dotykając ramion i wypowiadając: i Ducha Świętego poproś, aby wypełnił całe twoje ciało i czyny – wyjaśniał kaznodzieja.

O przezwyciężaniu samotności przez odnowioną relację z drugim człowiekiem i z Bogiem mówił jezuita o. Daniel Wojda. – Pozwólcie Jezusowi, aby wyprowadził was z pułapki samotności – zachęcał. – Czy ktoś ci kiedyś powiedział, że jesteś dla niego ważną osobą, że ciebie kocha. Tak naprawdę, to Bóg sam chciał ci powiedzieć, jak jesteś dla Niego ważny i niepowtarzalny. Spróbuj i ty powiedzieć najważniejsze słowa o miłości swoim najbliższym. I zastanów się, czy możesz wejść w głębszy, szczery kontakt z Bogiem i drugim człowiekiem? Pamiętajcie, Bóg chce ratować drugiego człowieka z samotności naszymi rękami! – akcentował jezuita.

Kilkugodzinny pobyt młodzieży w Rostkowie był również okazją do adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi. Przygotował do niej młodych ks. Jarosław Mokrzanowski z Płocka. – Nasze szybkie spowiedzi typu: “nie słuchałem mamy, brzydko mówiłem, robiłem złe rzeczy…” są odwróceniem Dekalogu. Bo nie te sprawy są najważniejsze. Aby naprawdę się wyspowiadać, zacznij od pierwszego przykazania Dekalogu, a potem weź kolejne, i kolejne. W twej spowiedzi podziel się kawałkiem swojego życia. I zastanów się, co Jezusa najbardziej smuci i rani w twoim życiu? I pomyśl jeszcze o twojej ulubionej przypowieści z Ewangelii. Czy taką masz? Właśnie, pomyśl, że w konfesjonale spotykasz Jezusa z twojej ulubionej przypowieści, i przed takim właśnie Jezusem się spowiadasz – mówił ks. Mokrzanowski.

Rostkowo – największy konfesjonał młodych w diecezji jest również miejscem, gdzie młodzi mogą mierzyć swoją młodość z życiem swego patrona. – Św. Stanisław mówi mi, abym w młodości nie bała się podejmować odważnego działania, nawet jeśli świat wypiera Boga, abym mimo wszystko, nie poddała się. Przy naszym świętym patronie lepiej rozumiem, że gdy człowiek zbliża się do Boga, to Duch Święty zaraz go pcha do działania. To właśnie stało się w Stanisławie, i może powtórzyć się we mnie – powiedziała Zosia Grochowiecka z Płońska, która już wkrótce rozpoczyna studia z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tegoroczna, była jej kolejną pielgrzymką do Rostkowa.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa