27 października 2020 - Ciekawy film na uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny i miesiąc listopad +++ 25 października 2020 - XXX NIEDZIELA ZWYKŁA „A” 25.10.2020 Trzydziesta niedziela zwykła w rok ... +++ 25 października 2020 - Intencje Mszy Świętych 26.10.2020 – 01.11.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 25 października 2020 - APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI PRZED UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH Zbliża się dzień 1 listopada, a ... +++ 23 października 2020 - Odpust ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty 18.10.2020 +++ 23 października 2020 - Drzewko araukaria chilijska podarowane do kościoła +++ 22 października 2020 - Kościół filialny w Sadykrzu ustanowiony Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Rocha Kościół filialny w Sadykrzu w pa ... +++ 20 października 2020 - XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA „A” 18.10.2020 Dwudziesta dziewiąta niedziela zwy ... +++ 19 października 2020 - Intencje Mszy Świętych 19.10.2020 – 25.10.2020 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 19 października 2020 - Próbne podłączenie lamp wokół cmentarza parafialnego 17.10.2020 +++ webdesign

19 sierpnia br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „Patroni Polski”. Towarzyszy mu koperta FDC oraz datownik pierwszego dnia obiegu. Znaczek wydano z okazji obchodzonego w 2018 r. w Kościele Katolickim w Polsce Roku Świętego Stanisława Kostki, którego inicjatorem był J.E. ks. dr Piotr Libera – Biskup Płocki.

Autorem znaczka jest artysta plastyk Bożydar Grozdew. Na znaczku umieszczony został obraz „Święty Stanisław Kostka” autorstwa Elżbiety Plewy-Hoffmann, który powstał w 1996 r. Kompozycję malarską wieńczy roślinny motyw ozdobny, w który wpisana została sylwetka białego orła w koronie. Obraz wykorzystany przy produkcji znaczka znajduje się w Parafii Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie. Znaczek o nominale 2,60 zł wydrukowano w technice rotograwiury, w ilości 120.000 sztuk. Ma on wymiar 43 x 31,25 mm.

Święty Stanisław Kostka (1550-1568), jeden z pięciu patronów Polski, pochodził z Rostkowa, niewielkiej wsi w powiecie przasnyskim. Od młodzieńczych lat wychowywał się w religijnej atmosferze domu rodzinnego, gdzie do czternastego roku życia pobierał naukę, by następnie udać się do wiedeńskiej szkoły w konwikcie oo. jezuitów. Pomimo początkowych trudności w nauce, w kolejnych latach, przede wszystkim dzięki własnej pracowitości, prześcignął swoich rówieśników. Już wówczas odznaczał się gorliwością w modlitwie i ascezie, co jednak nie podobało się jego wychowawcy i kolegom. Stanisław jednak nie zrezygnował ze swoich praktyk religijnych. Gdy w 1566 r. ciężko zachorował, ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem, które złożyła mu na ręce i poleciła wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Aby to zrealizować, przyszły święty musiał sprzeciwić się swojemu ojcu i zorganizować ucieczkę do Rzymu. Ostatecznie, po licznych trudach, dotarł do Wiecznego Miasta, gdzie wstąpił do nowicjatu przy kościele św. Andrzeja.
W nowicjacie Stanisław Kostka prowadził życie wzorowego zakonnika, szczególnym kultem otaczając Matkę Boską, którą nazywał swoją Matką i Panią. Wkrótce po raz drugi poważnie zachorował. Jego śmierć, którą przeczuwał i którą przyjął z pełną świadomością, stała się pięknym świadectwem świętości. Odszedł 15 sierpnia 1568 r. w osiemnastym roku życia, w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kult Stanisława Kostki rozwinął się bardzo szybko, co zostało potwierdzone beatyfikacją w 1605 r. i kanonizacją, dokonaną przez papieża Benedykta XIV w 1726 r. Święty Stanisław Kostka od 1674 r. jest patronem Polski i Litwy, do czego przyczyniła się wiara w jego wstawiennictwo w zwycięstwie nad Turkami pod Chocimiem w 1621 r. i pod Beresteczkiem nad siłami tatarsko-kozackim 30 lat później. Ponadto patronuje archidiecezji warszawskiej, łódzkiej, diecezji płockiej oraz kilku miastom, licznym szkołom i seminariom duchownym. Święty z Rostkowa szczególnie opiekuje się polską młodzieżą.

Poczta Polska