Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziewiąta niedziela w roku liturgicznym, to uroczystość Najświętszej Trójcy. Dzisiaj Kościół przypomina nam, że Bóg jest Jeden w Trzech Osobach i ze szczególną czcią wypowiada słowa modlitwy: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”.
 2. Pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój” przeżywamy dzisiaj XVI Dzień Dziękczynienia za opiekę Boga nad naszą Ojczyzną i Kościołem w Polsce. Po każdej Mszy Świętej można złożyć ofiarę materialną do specjalnych puszek na dokończenie budowy świątyni pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, wznoszonej jako wotum wdzięczności za wolną i niepodległą Polskę. Wspieramy też naszą modlitwą to wielkie dzieło. Z inicjatywy metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, od 2008 roku, pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest w Polsce jako Dzień Dziękczynienia.
 3. Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca czerwca. W czasie Mszy Świętej o
  12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Aktem ofiarowania rodzaju ludzkiego Sercu Jezusa oraz procesja eucharystyczna. Podziękowania dla asysty, służby liturgicznej i dziewcząt do sypania kwiatkami.
 4. W drugą niedzielę miesiąca za tydzień przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 modlitwę różańcową poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych.
 5. Wyrazem naszej wiary w Trójcę Świętą jest również udział w nabożeństwach czerwcowych, podczas których w szczególny sposób oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Są one odprawiane w naszym kościele codziennie w połączeniu z godziną głównej Mszy Świętej, a w niedziele o godz. 15:00 lub 12:00.
 6. Czwartek 8 czerwca to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tradycji nazywana Bożym Ciałem. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 8:30, 10:00 i 12:00, po której wyruszy procesja teoforyczna do czterech ołtarzy. Na znak naszego szacunku dla Chrystusa Eucharystycznego zachęcam do dekoracji naszych domów. Zapraszam całą asystę procesyjną, poczty sztandarowe, druhny i druhów strażaków, służbę liturgiczną, dziewczęta sypiące kwiatkami, oraz dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej i odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego. Boże Ciało to uroczystość nakazana, dlatego katolików obowiązuje udział w liturgii Mszy Świętej.
 7. Ołtarz pierwszy przy posesji p. Kościug – Chrostowo Wielkie, ołtarz drugi przy posesji p. Łąkowskich – Czernice Borowe, ołtarz trzeci przy posesji p. Wojnarowskich – Zembrzus Wielki, ołtarz czwarty przy posesji p. Pikus – Chojnówka i Kolonia Chojnowo.
 8. Ołtarz na Boże Ciało z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulic: Kościelnej, Sadowej, Dolnej i Jasnej. Mieszkańcy tych samych ulic przygotowują również wieniec dożynkowy na parafialne święto plonów.
 9. W piątek po uroczystości Bożego Ciała Biskup Płocki udziela dyspensy od pokarmów mięsnych dla wiernych diecezji płockiej i przebywających tego dnia w naszej diecezji.
 10. Przed nami obrzędy poświęcenia pól w naszej parafii. W najbliższy piątek 9 czerwca poświęcenie pól w miejscowości Dzielin o godz. 15:00, a sobotę 10 czerwca w miejscowościach Miłoszewiec i Ostafieje o godz. 12:00. Uroczystości rozpoczyna Msza Święta w kościele parafialnym.
 11. Na stronie naszej parafii znajduje się kalendarium z terminami tegorocznych poświęceń pól, które rozpoczniemy po uroczystości Bożego Ciała.
 12. Dziękuje za złożoną ofiarę z okazji poświęcenia pól mieszkańcom Miłoszewca i Ostafiej.
 13. W niedzielę za trzy tygodnie 25 czerwca w naszej parafii przypada odpust ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników. O godzinie 12:00 Suma Odpustowa, którą odprawi ks. Marcin Niesłuchowski – wikariusz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie.
 14. W sobotę 3 czerwca w Bazylice Katedralnej w Płocku, trzech diakonów otrzymało święcenia kapłańskie, których udzielił Biskup Płocki Szymon Stułkowski. Polecamy w modlitwie nowych kapłanów Kościoła katolickiego i Diecezji Płockiej, których nazywamy neoprezbiterami.
 15. Dziękuję raz jeszcze wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnego podniosłego przeżywania uroczystości jubileuszu 100-lecia Szkoły Podstawowej w Czernicach Borowych, który odbywał się w dniu wczorajszym w kościele, w budynku szkoły oraz w jej otoczeniu.
 16. Wszystkim parafianom i naszym gościom, którzy przeżywają w tym tygodniu swoje osobiste święta, szczególnie imieniny i urodziny oraz rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa. Najlepsze życzenia składamy diamentowym jubilatom p. Mirosławie i Eugeniuszowi Trojanowiczom. Chorych wspieramy modlitwą, szczególnie przebywających w szpitalach i sanatoriach, a zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 17. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 8 czerwca (czwartek) – Święta Jadwiga, królowa znana z hojności dla ubogich. Dzięki małżeństwu z Władysławem Jagiełłą przyczyniła się do nawrócenia Litwy. Jej życie najlepiej określa fragment z kroniki Jana Długosza: „Ona była tak sławna i ceniona w całym świecie katolickim dla wspaniałej postawy moralnej, że wszyscy czcili ją za życia jako wzór świętości”.
 • 10 czerwca (sobota) – Błogosławiony Bogumił, który był biskupem i żył w XII wieku. Po rezygnacji z arcybiskupstwa w Gnieźnie został pustelnikiem. Zasłynął z daru modlitwy i nauczania ubogiej ludności. Jego imię oznacza „miły Bogu” (wspomnienie dowolne).
 1. Dzisiaj kończy się XXVII Spotkanie Młodych w Lednicy, które odbywało się pod hasłem „Idź za Barankiem”. We wtorek 6 czerwca przypada 13. rocznica beatyfikacji kapłana męczennika księdza Jerzego Popiełuszko, który jest symbolem wierności swojemu powołaniu głoszenia prawdy Ewangelii Chrystusowej. Uroczystość Trójcy Świętej zachęca nas, aby dążyć do wzajemnej jedności, która jest możliwa mimo wszystko, nawet wtedy, gdy ludzie nie darzą się życzliwością lub są od siebie oddaleni. Na trud tworzenia pokoju i jedności pośród nas, z pamięcią o naszej wspólnocie parafialnej, niech Bóg nam pobłogosławi i obdaruje cały Kościół swoją odwieczną miłością.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa