Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Piąta niedziela Wielkiego Postu, którą dzisiaj przeżywamy, jest nazywana niedzielą czarną ze względu na zwyczaj zasłaniania krzyży w naszej ojczyźnie od dziś do Wielkiego Piątku. Do tej pory Wielki Post miał charakter chrzcielny i pokutny, a w ostatnich dwóch tygodniach ten błogosławiony czas przyjmuje charakter pasyjny.
 2. Dzisiaj rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które prowadzi ksiądz Kazimierz Szydło CSMA (Księża Michalici), który pełni obowiązki prefekta Szkoły Katolickiej w Markach im. błog. ks. Bronisława Markiewicza. Są to rekolekcje z nawiedzeniem figury Świętego Michała Archanioła z cudownej groty objawień na Gargano we Włoszech.  Ramowy program rekolekcji znajduje się na stronie parafii i jest następujący: niedziela – 17.03.24, godz. 8:30 (Msza Święta Powitania), 10:00, 12:00, 15:00 (on-line); poniedziałek – 18.03.24, godz. 9:30, 11:30 (dzieci i młodzież), 16:30 (on-line), 19:30 nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie i Apel Jasnogórski; wtorek 19.03.24, godz. 9:30 (sakrament chorych), 11:30 (dzieci i młodzież), 16:30 Msza Święta Pożegnania (zakończenie rekolekcji – zawierzenie naszej parafii opiece Świętego Michała). Sakrament pokuty w poniedziałek i wtorek. Chorych można zgłaszać w zakrystii, szczególnie jeśli są nowe sytuacje duszpasterskie. Planowane są także czuwania według kolejności w nawiązaniu do nawiedzenia parafii przez kopię Jasnogórskiej Ikony. Poniedziałek (18 marca): godz. 13:00-14:00 Kownaty, Miłoszewiec, Ostafieje; godz.14:00-15:00 Chojnowo, Kolonia Chojnowo,  Chojnówka;  15:00-16:00 Dzielin; godz. 17:30-18:30 Chrostowo Wielkie, Zalesie, Kuskowo i Jabłonowo; 18:30-19:30 Zembrzus Wielki. Wtorek (19 marca): godz. 13:00-14:00 Żebry; 14:00-15:00 Nowe Czernice; 15:00-16:00 Czernice Borowe. Podczas rekolekcji po każdej Mszy Świętej będzie możliwość przyjęcia szkaplerza Świętego Michała Archanioła oraz nabywania różnych okolicznościowych pamiątek.
 3. Witamy bardzo ciepło i serdecznie księdza Kazimierza i Pana Sławomira – kierowcę samochodu kaplicy, życząc światła Ducha Świętego. Z darem modlitwy życzymy także Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Czernickiej.
 4. Ofiary na tacę, w poniedziałek i wtorek, będą przeznaczone na rozwój kultu Świętego Michała Archanioła oraz na dzieła apostolskie Zgromadzenia Księży Michalitów (szkoły, oratoria, praca misyjna i wydawnicza, budowa sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Mińsku na Białorusi).
 5. Dzisiaj po każdej Mszy Świętej odbędzie się kiermasz dobroczynny, podczas którego można będzie kupić własnoręcznie wykonane palmy wielkanocne. Kiermasz prowadzić będą wolontariusze ze Stowarzyszenia ARENA DOBRA z/s w Przasnyszu. Zebrane środki materialne zostaną przeznaczone na leczenie 5-letniego Błażeja Rólka z gminy Płoniawy-Bramura. Chłopiec ma wznowę ostrej białaczki limfo blastycznej. Trwająca chemioterapia spowodowała u chłopca m.in. złamanie kręgosłupa. Błażej będzie wymagał intensywnej rehabilitacji i długotrwałego leczenia. W imieniu rodziny i organizatorów kiermaszu charytatywnego już dziś dziękujemy wszystkim dobroczyńcom.
 6. Jutro harcerze i uczniowie z czernickiej szkoły podstawowej po Mszach Świętych będą sprzedawać własnoręcznie wykonane palemki przy współpracy z paniami nauczycielkami oraz Kołem Gospodyń Wiejskich Czernice Borowe i Gminną Biblioteką Publiczną. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na cele dobroczynne w naszej parafii.
 7. Za tydzień po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej razem z rodzicami przed Pierwszą Komunią Świętą i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Sakrament bierzmowania  dla starszej grupy kandydatów został zaplanowany w niedzielę 28 kwietnia w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00.
 8. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprasza do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20”. Będzie to odmawiana po Apelu Jasnogórskim oraz po Mszach Świętych we wszystkich parafiach modlitwa w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszona za wstawiennictwem Św. Andrzeja Boboli i Bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nowenna rozpocznie się 16 marca a zakończy 24 marca, przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia. Do tej modlitwy zachęca też Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. W niedzielę 24 marca o godz. 10:00 odbędzie się odnowienie przyrzeczeń duchowej adopcji dziecka poczętego. Opiekunką tej licznej wspólnoty jest p. Teresa Pikus. Tego dnia przypada również 80. rocznica męczeństwa błogosławionej Rodziny Ulmów.
 9. W tym tygodniu w piątek 22 marca planowane są przedświąteczne wizyty duszpasterskie u osób chorych i starszych, które nie mogą czynnie uczestniczyć w rekolekcjach. Kolejność odwiedzin byłaby następująca Nowe Czernice od strony Węgry i Chojnowa, Chojnowo, Miłoszewiec, Kownaty, Dzielin, Nowe Czernice od Chrostowa, Kuskowo i Zembrzus Wielki, a następnie Czernice Borowe. W nowych sytuacjach duszpasterskich proszę o informację. Wizyty duszpasterskie rozpoczną się ok. godz. 9:00.
 10. Dzisiaj na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i druga część nabożeństwa Gorzkich Żali.
 11. W najbliższy piątek Drogę Krzyżową o godz. 16:00 poprowadzą dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Zapraszamy również młodzież, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych odbędzie się w Wielką Środę 27 marca o godzinie 19:00.
 12. Za uczestnictwo w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach podczas Wielkiego Postu można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 13. Za tydzień Niedziela Męki Pańskiej, czyli Niedziela Palmowa, która rozpocznie Wielki Tydzień. Podczas liturgii każdej Mszy Świętej błogosławieństwo palm, a w czasie Mszy Świętej o godzinie 10:00 procesja z palmami wokół kościoła.
 14. W procesji z palmami podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 biorą udział dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach duchowego przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 15. Również w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 15:00 w naszym kościele będzie wykonywana dekoracja Grobu Pańskiego i Ołtarza Wystawienia. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza do wspólnej pracy dekoracyjnej wszystkich chętnych.
 16. Diecezjalny kapelan strażaków – ksiądz kanonik dr Andrzej Zakrzewski oraz powiatowy kapelan strażaków i proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Przasnyszu – o. Wiesław Wiśniewski CP zapraszają druhny i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej oraz emerytów i seniorów razem z rodzinami do udziału w XIII Wielkopostnym Zamyśleniu, które odbędzie się w sobotę 23 marca br. w parafii pw. Świętego Floriana w Jednorożcu. Spotkanie rozpocznie Msza Święta o godzinie 11:00 z udziałem pocztów sztandarowych.
 17. W ubiegły piątek 15 marca pod hasłem „Warto kochać” odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Wśród maturzystów z całej diecezji była również grupa maturzystów z naszej parafii. W tym roku do egzaminu dojrzałości przygotowuje się 15 osób. Msza Święta za maturzystów zostanie odprawiona w środę 5 maja br. o godz. 12:00. Już dzisiaj zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 18. Bardzo dziękuję p. Bożenie Zembrzuskiej z Rodziną za złożoną w ubiegłym tygodniu ofiarę na rzecz naszej parafii.
 19. Dziękuję osobom, którzy wczoraj uczestniczyli w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy poza ustaloną kolejnością oraz wszystkim osobom wspomagającym prace porządkowe w otoczeniu kościoła i plebanii. Dziękuję p. Sławomirowi Sosnowskiemu za wykonanie podstawy pod figurę Świętego Michała Archanioła oraz osobom, które ją udekorowały. Dziękuję Ochotniczej Straży Pożarnej i Policji za współpracę i okazaną pomoc oraz przedstawicielom asysty procesyjnej, służbie liturgicznej i osobom zaangażowanym w posługę słowa i śpiewanie psalmów. Dziękuję Panom Szafarzom, Panu Organiście i Panu Zakrystianinowi oraz Panu Bogusławowi – zaprzyjaźnionemu trębaczowi wojskowemu i p. Agnieszce za śpiew podczas Mszy Świętej o godz. 12:00. Dziękuję Rodzinie Państwa Pielech za powitanie Świętego Michała Archanioła oraz p. Agacie Tylińskiej za pomoc organizacyjną.
 20. Dziękuję mieszkańcom Chojnówki, Dzielina, Kownat oraz Czernic Borowych z ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego (cz. II), Kaczej oraz Długiej i Bagiennej za ofiary materialne na kwiaty do Grobu Pańskiego, Ołtarza Wystawienia i świąteczną dekorację kościoła.
 21. We wtorek 19 marca przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętej o godz. 15:30 tego dnia przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół nas tyle trudności, codziennych kłopotów i zmartwień, warto zwracać się o pomoc do Świętego Józefa nie tylko w dniu jego święta, ale także każdego dnia w miesiącu marcu, który jest szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest także patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy też polecać wszystkich umierających.
 22. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia (dziś Zbigniewom i Patrykom, we wtorek Józefom). Chorych (szczególnie przebywających w szpitalu) zapewniamy o modlitewnej pamięci, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu. W Rzymie dzisiaj rozgrywa się międzynarodowy maraton, w którym uczestniczą osoby związane rodzinnie z naszą parafią. Wspieramy się duchowo i życzymy wytrwałości w sportowych zmaganiach w cieniu bazyliki Świętego Piotra.
 23. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
 • 17 marca (niedziela) – Święty Patryk biskup i patron Irlandii oraz Islandii. Urodził się w 385 r. w Taberni, położonej w tej części Brytanii (Anglii), która należała do Cesarstwa Rzymskiego, a zmarł 17 marca 461 r. w Armagh (dziś Ulster, Północna Irlandia). Zapoczątkował zwyczaj dzwonienia, aby zwoływać wiernych na wspólne modlitwy, później ten zwyczaj rozpowszechnili mnisi irlandzcy po całej Europie. Upowszechnił także zwyczaj usznej spowiedzi przy konfesjonale. Przez wstawiennictwo Świętego Patryka będziemy się modlić za naszych Rodaków, którzy opuścili Ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia. Wielu z nich właśnie w Irlandii znalazło nowy dom, aby potrafili zachować wiarę i tradycję ojców i nie upadali na duchu, bo Święty Patryk jest również patronem upadłych na duchu (wspomnienie dowolne).
 1. „Uczestniczę w Kościele Chrystusowym” – niech słowa obecnego roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce będą dla nas przesłaniem tegorocznych rekolekcji wielkopostnych, połączonych z nawiedzeniem naszej parafii przez Figurę Świętego Michała Archanioła, a Boże błogosławieństwo niech umocni w nas wiarę i dokona przemiany naszego życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa