Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Szósta niedziela zwykła roku liturgicznego Kościoła w odczytanym fragmencie Ewangelii ukazuje nam Chrystusa, który oczyścił trędowatego, przywrócił mu zdrowie i godność dziecka Bożego. Chrystus Pan chce każdego z nas uleczyć z trądu naszych grzechów, trzeba tylko umieć o to poprosić.
 2. Dzisiaj 14 lutego patronuje nam Święty Walenty Biskup Męczennik, który z wykształcenia był lekarzem. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Święty Walenty jest patronem zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Niech to będzie okazją do modlitwy i podziękowania Bogu za miłość, którą nas obdarzył. Pamiętajmy też o narzeczonych i młodych małżonkach z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość się umacniała. Za wstawiennictwem dzisiejszego patrona prośmy też oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z różnymi problemami natury psychicznej.
 3. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, ustanowiony przez Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku ten tydzień nosi hasło „Trzeźwością pokonywać kryzys” i będzie trwał do soboty 20 lutego.
 4. Z okazji drugiej niedzieli miesiąca modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz. 10:00 prowadziło Koło Żywego Różańca z Chojnowa, które w tych dniach przeżywa piątą rocznicę reaktywacji. Życzymy wytrwałej i owocnej modlitwy, za którą bardzo dziękujemy.
 5. Środa 17 lutego, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione o godz. 10:00, 15:00 (transmisja on-line) i 16:30. Po południu do wspólnej modlitwy zapraszamy dzieci i młodzież. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność Parafialnego Zespołu Caritas. W Środę Popielcową rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty i będą trwały do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.
 6. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.
 7. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, transmitowane on-line. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek poprowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich.
 8. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym, które powstało w Polsce i swoim początkiem sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy Gorzkie Żale były śpiewane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
 9. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
 10. NOTA NA TEMAT ŚRODY POPIELCOWEJ. Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub “Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc. Robert Kard. Sarah Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
 11. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH
  ROCZNICY PIERWSZEGO OBJAWIENIA JEZUSA MIŁOSIERNEGO W PŁOCKU. „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały”(Dz. 47-48). Umiłowani Diecezjanie! Obchodzimy w bieżącym roku 90. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego Siostrze Faustynie, które miało miejsce 22 lutego 1931 r. w klasztorze sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w Płocku przy Starym Rynku 14. To właśnie wtedy padły przytoczone wyżej słowa Jezusa Miłosiernego. Główne uroczystości 90-lecia objawienia odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdziu w Płocku, w dniu 22 lutego 2021 r. o godz. 17:00. Uroczystej Mszy św. będzie wtedy przewodniczył ks. Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z Watykanu. Z racji na ograniczenia pandemiczne serdecznie zapraszam Was, moi Drodzy, do duchowej łączności z Sanktuarium Miłosierdzia w Płocku za pomocą Internetu. Msza Święta będzie transmitowana na kanale youtube Sanktuarium oraz na kanale youtube Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Dzień wcześniej, w niedzielę 21 lutego br., w I Niedzielę Wielkiego Postu, będę przewodniczył Mszy Świętej radiowej w kościele Św. Krzyża w Warszawie o godz. 9:00. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy. Mając na uwadze troskę o to, aby „Płockie Betlejem Miłosierdzia” było miejscem, gdzie wierni z całego świata będą mogli z ufnością zawierzać się Bożemu miłosierdziu i doświadczać wielu łask, zwracam się także z prośbą do wszystkich diecezjan, kapłanów i wiernych świeckich, o wielkoduszne wsparcie dzieła rozbudowy diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. W nowej świątyni obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Zarządzam, aby ofiary zebrane na tacę w niedzielę 21 lutego 2021 r., zostały w całości przekazane dla Sióstr Bożego Miłosierdzia w Płocku na rozbudowę Sanktuarium. Niech zaangażowanie materialne w dzieło rozbudowy Sanktuarium będzie wyrazem naszej wdzięczności za to, że Jezus Miłosierny wybrał sobie Płock, jako miejsce objawienia światu orędzia o nieskończonym Bożym miłosierdziu oraz znakiem naszej wielkoduszności. Obyśmy jak najszybciej z Bożą pomocą mogli uczestniczyć w poświęceniu nowej świątyni. Już teraz składam serdeczne “Bóg zapłać!” za finansowe wsparcie tej szlachetnej inicjatywy. Bp Piotr Libera Biskup Płocki.
 12. Ogólne sprawozdanie z tegorocznej kolędy odbędzie się w późniejszym terminie, ponieważ nie mam jeszcze wszystkich potrzebnych informacji oraz nadal trwa „kolęda na zaproszenie”.
 13. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 14. Jubilatom i solenizantom nowego tygodnia przekazujemy najlepsze życzenia, chorych otaczamy modlitwą całego Kościoła, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Życzenia dobrej i spokojnej niedzieli oraz ostatnich dni karnawałowej radości dla wszystkich parafian i naszych gości.
 15. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 14 lutego (niedziela) – Święty Cyryl (827-869), mnich i Święty Metody (815-885), biskup. Patroni Europy oraz misjonarze Księstwa Wielkomorawskiego i Rusi Kijowskiej. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy.
 • 14 lutego (niedziela) – Święty Walenty Biskup Męczennik, nazywany również Walentym z Rzymu lub z Terni. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Jest patronem zakochanych.
 1. Liturgia słowa mówi dziś o chorujących na trąd. Pan Jezus z miłością dotknął człowieka chorego na tę straszną chorobę. Święty Paweł przypomina zasadę, żeby wszystko czynić na chwałę Bożą. Niech Bóg nam pobłogosławi, abyśmy z miłością potrafili odnosić się do naszych bliźnich oraz żebyśmy sami potrafili przyjść do Jezusa z naszym trądem słabości i grzechu.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa