Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

W sobotę 18 marca 2017 r. w parafii Zielona Ciechanowska spotkali się strażacy z powiatu przasnyskiego w ramach VI Zamyślenia Wielkopostnego. O godzinie 10:00 została odprawiona Msza Święta koncelebrowana, której przewodniczył ks. Andrzej Gajewski – proboszcz miejscowej parafii, przekazując pozdrowienia od Diecezjalnego Duszpasterza Strażaków, którym jest od wielu lat ks. kanonik dr Andrzej Zakrzewski – twórca idei Wielkopostnych i Adwentowych Zamyśleń, który nie mógł w tym roku wziąć udziału we wspólnej modlitwie. Mszę Świętą odprawiali również: ks. Andrzej Rutkowski – proboszcz parafii Węgra, który jest kapelanem strażaków w gminie Czernice Borowe oraz ks. Michał Gaszczyński – proboszcz parafii w Czernicach Borowych, który wygłosił okolicznościowe kazanie, nawiązujące do Wielkiego Postu i odczytanej Ewangelii wg Świętego Łukasza, ukazującej wzruszającą przypowieść o synu marnotrawnym oraz hymnu strażaków ochotników pt. „Rycerze Floriana”. Kaznodzieja wspomniał, że etos służby strażackiej jest niepodzielnie związany z posługą na rzecz rodzinnych parafii i małych ojczyzn w których dane jest nam życie i przemijanie. Jednak w tej zaszczytnej służbie może pojawić się słabość i grzech, dlatego trzeba umieć pokornie stanąć przed Bogiem, aby z ufnością poprosić o miłosierdzie i łaskę umocnienia w dobrym wypełnianiu strażackiego zawołania „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Jako przykład wierności swoim obowiązkom został podany kapelan nowojorskich strażaków franciszkanin o. Mychal Judge, który poniósł śmierć razem z wieloma swoimi kolegami w czasie akcji ratunkowej po zamachu terrorystycznym 11 września 2001 r. Na zakończenie rozważania ks. Michał powiedział, że trzeba ciągle wpatrywać się w świetlany przykład życia Maryi Hetmanki narodu polskiego oraz Świętego Floriana patrona braci strażackiej oraz życzył wszystkim trwania w miłości do Boga i drugiego człowieka, wierności Kościołowi i Ojczyźnie. Pięknym akcentem podczas sprawowanej Mszy Świętej była obecność parafialno – strażackiej orkiestry dętej pod opieką kapelmistrza Piotra Niskiego, którą przed laty tworzył śp. ks. kanonik Zbigniew Kurkiewicz – długoletni proboszcz parafii Zielona, a także przyjaciel i duszpasterz strażaków ochotników. Tradycją Wielkopostnych Zamyśleń jest wspólna fotografia wszystkich obecnych, aby pozostał trwały ślad w prowadzonych kronikach poszczególnych jednostek OSP oraz na portalach społecznościowych.

Zdjęcia: druhna Katarzyna Rudna

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa