Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiejsza ósma niedziela zwykła rozpoczyna 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku nosi hasło „Kochająca matka zawsze trzeźwa” i będzie trwał do soboty 8 marca. W tych dniach bardziej niż zwykle Kościół modli się za ludzi, którzy nadużywają alkoholu, aby znaleźli drogę wyjścia z nałogu. Modlitwą wspiera również tych, którzy cierpią z powodu alkoholizmu swoich bliskich, a także w modlitwie poleca Bogu pracowników lecznictwa odwykowego.

2. Dzisiejsza niedziela to pierwsza w miesiącu. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie Mszy Świętej za Parafian o godzinie 12:00.

3. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy czwartej w ramach katechezy parafialnej przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego, a po Mszy świętej o godz. 15:00 spotkanie dla młodzieży, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania.

4. Za tydzień druga niedziela miesiąca. Różaniec przed Mszą świętą o godzinie 10:00 prowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego, a po Mszy świętej spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży (wymiana tajemnic różańcowych).

5. Najbliższa środa 5 marca, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze święte w tym dniu o godzinie 10:00 i 16:30, na którą zapraszamy dzieci i młodzież. Dzieci z klasy IV szkoły podstawowej oraz kandydaci do bierzmowania powinni obowiązkowo uczestniczyć w tym dniu we Mszy świętej. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność charytatywną naszej parafii.

6. Środa Popielcowa w tym roku jest dniem postu i modlitwy o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej i ustanie prześladowań na świecie.

7. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.

8. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza święta. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w środę Wielkiego Tygodnia, tj. 16 kwietnia o godzinie 16:00. Zachęcam całą wspólnotę parafialną do udziału w tych nabożeństwach, które są wyrazem naszej czci wobec Chrystusa Ukrzyżowanego. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek prowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty parafialne, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Dzieci z klasy czwartej i kandydaci do bierzmowania, obowiązkowo uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

9. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym.

10. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii świętej, modlitwa „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu nawet lekkiego.

11. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, który jest dniem szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, przede wszystkim z naszej parafii. W tej intencji na zakończenie Mszy świętej zostanie ofiarowana Koronka do Miłosierdzia Bożego.

12. Przed nami również pierwszy piątek miesiąca. Sakrament pokuty rozpocznie się o godzinie 16:00, a adoracja Najświętszego Sakramentu odbędzie się na zakończenie Mszy świętej, która zostanie odprawiona po nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

13. W najbliższy wtorek 4 marca po Mszy świętej o godz. 16:30 w sali spotkań na plebanii odbędzie się spotkanie Akcji Katolickiej oraz jej sympatyków. Serdecznie zapraszamy.

14. W sobotę 8 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet i choć jest to świecka tradycja, to wszystkim paniom już dzisiaj składamy serdeczne życzenia i zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie. W tym dniu polecajmy Bogu codzienny trud wszystkich kobiet za wstawiennictwem Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem niewiasty.

15. We wtorek 4 marca w liturgii tego tygodnia czcimy Świętego Kazimierza Królewicza (1458-1484), który był drugim z sześciu synów króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Bardzo interesował się sprawami publicznymi, dlatego ojciec upatrywał w nim swego następcę. Niestety w wieku 26 lat zmarł on na gruźlicę, ale jego kult szybko rozszerzył się na terenach całej Rzeczypospolitej. Święty Kazimierz jest patronem narodu litewskiego, dlatego za jego wstawiennictwem polecajmy Bożej Opatrzności Kościół katolicki na Litwie, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, szczególnie z naszej parafii, którym życzymy Bożego błogosławieństwa i zdrowia w codziennym życiu.

16. Przed nami ostatnie dni karnawałowej radości. Starajmy się pamiętać w tym radosnym czasie o chrześcijańskiej cnocie umiarkowania.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa