Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

5 grudnia 2021 - Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie +++ 2 grudnia 2021 - Jubileusz 25-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej w Pułtusku Akcja Katolicka Diecezji Płockiej ... +++ 1 grudnia 2021 - Rekolekcje Adwentowe 2021 +++ 29 listopada 2021 - Ciekawy film na Adwent – Nędzarz i Madame +++ 29 listopada 2021 - I NIEDZIELA ADWENTU „C” 28.11.2021 Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Adw ... +++ 29 listopada 2021 - Intencje Mszy Świętych 29.11.2021 – 05.12.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 28 listopada 2021 - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom +++ 27 listopada 2021 - Rekolekcje Adwentowe w Roku Świętego Józefa Czernice Borowe, dn. 28 listopada ... +++ 27 listopada 2021 - Spotkanie dzieci na cmentarzu parafialnym z modlitwą za zmarłych przed uroczystością Pierwszej i Drugiej Komunii Świętej 21.11.2021 +++ 26 listopada 2021 - Msza Święta z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora 20.11.2021 +++ webdesign

1. Dzisiejsza ósma niedziela zwykła rozpoczyna 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku nosi hasło „Ku trzeźwości Narodu” i będzie trwał do soboty 4 marca.

2. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej, czwartej i piątej w ramach katechezy parafialnej przed Pierwszą Komunią Świętą i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego, a po Mszy świętej o godz. 15:00 spotkanie dla młodzieży, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. W czasie spotkania z dziećmi do Pierwszej i Drugiej Komunii Świętej będzie możliwość odbioru u pani krawcowej zamówionych strojów liturgicznych.

3. Najbliższa środa 1 marca, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze święte w tym dniu o godzinie 10:00 i 16:00, na którą zapraszamy dzieci i młodzież. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność charytatywną naszej parafii. Środa Popielcowa rozpoczyna Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty, które zakończą się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

4. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.

5. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza Święta. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w środę Wielkiego Tygodnia, tj. 12 kwietnia. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek prowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Dzieci, które przygotowują się do uroczystości komunijnych oraz kandydaci do bierzmowania uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

6. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym, które powstało w Polsce i swoim początkiem sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy Gorzkie Żale były śpiewane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

7. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

8. W Środę Popielcową 1 marca przypada również Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który od kilku lat jest świętem państwowym. W ten sposób przywołujemy pamięć wielu Polaków, znanych i nieznanych, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli nierówną walkę o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

9. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, który jest dniem szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, przede wszystkim z naszej parafii. W tej intencji na zakończenie Mszy Świętej zostanie ofiarowana Koronka do Miłosierdzia Bożego.

10. Przed nami również pierwszy piątek miesiąca. Sakrament pokuty rozpocznie się o godzinie 15:30 w połączeniu z adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 16:00 zostanie odprawione po nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza Święta.

11. W pierwszą sobotę o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, poprzedzona modlitwą różańcową, a w pierwszą niedzielę marca za tydzień podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu.

12. Wczoraj w Płocku odbyło się spotkanie sprawozdawczo – wyborcze Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, w którym uczestniczyliśmy razem z p. Janem Pikus po. prezesa. Zachęcamy, aby zapisywać się do tej wspólnoty, która od wielu lat istnieje w naszej parafii. W zakrystii można odebrać deklarację przynależności oraz otrzymać więcej informacji.

13. Komenda Główna Policji prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą uruchomienia aplikacji pod nazwą Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Komendant Główny Policji nadinspektor dr Jarosław Szymczyk zwrócił się do Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski ks. biskupa Artura Mizińskiego o pomoc w rozpropagowaniu tej kampanii. W związku z tym biskup płocki Piotr Libera wyraził zgodę, aby plakaty promujące tę akcję zostały rozwieszone w parafiach Diecezji Płockiej. Po wcześniejszych uzgodnieniach z koordynatorami akcji z Wydziałów Prewencji w Komendach Wojewódzkich: Mazowieckiej w Radomiu, Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie oraz Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, plakaty zostaną dostarczone do poszczególnych parafii osobiście przez funkcjonariuszy Policji. Za pośrednictwem aplikacji pn. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy mogą anonimowo sygnalizować sytuacje, które występują w okolicy ich zamieszkania i jednocześnie negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html. W efekcie tej akcji będą podejmowane decyzje o przywracaniu zlikwidowanych komisariatów i posterunków Policji. Warto się zainteresować problematyką bezpieczeństwa w naszej okolicy, ponieważ kilka zdarzeń kryminalnych miało miejsce w ostatnim czasie na terenie naszej parafii i gminy.

14. W imieniu całej parafii składam podziękowanie mieszkańcom Nowych Czernic od strony Chojnowa za ofiary materialne złożone na rzecz parafii z okazji Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w wysokości 580 zł.

15. W sobotę 4 marca w liturgii czcimy Świętego Kazimierza Królewicza (1458-1484), który był drugim z sześciu synów króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Święty Kazimierz jest patronem narodu litewskiego, dlatego za jego wstawiennictwem polecajmy Bożej Opatrzności Kościół katolicki na Litwie, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, szczególnie z naszej parafii, którym życzymy łaski zdrowia i Bożego błogosławieństwa.

16. W tych dniach swoje dni patronalne obchodzą biskup Roman Marcinkowski oraz biskup Mirosław Milewski. Razem z życzeniami pamiętajmy w modlitwie o Dostojnych Solenizantach. Niech pasterską posługę księży biskupów pomocniczych naszej diecezji umacnia błogosławieństwo Jezusa Miłosiernego.

17. Wszystkim solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia.

18. W ubiegłą niedzielę tragicznie zmarły w wyniku wypadku drogowego dwie siostry zakonne ze zgromadzenia Sióstr Służek NMP, śp. s. Edyta Figura – katechetka i przełożona domu w Skępem oraz śp. s. Teresa Żbikowska – katechetka i przełożona domu w Żurominie. Żałobna liturgia pogrzebu zostanie odprawiona jutro w Płocku. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.

19. Na kończące się ferie zimowe oraz czas karnawału, w jedności duchowej z mieszkańcami Nowych Czernic od strony Węgry, przyjmijcie Boże błogosławieństwo.

Rok liturgiczny 2021/2022

Poczta www

Archiwa