Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Siódma niedziela wielkanocna to uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i umocnić nas łaską obiecanego Ducha Świętego. Wypełniając codzienne obowiązki rodzinne i zawodowe warto pomyśleć o tym, czy zbliżają nas do nieba.

2. Dzisiejsza niedziela, to pierwsza niedziela miesiąca czerwca. W czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 dziękczynna adoracja Najświętszego Sakramentu, litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i procesja eucharystyczna.

3. Dzisiaj w Polsce pod hasłem „Dziękujemy za Świętego Jana Pawła II” przeżywamy VII Święto Dziękczynienia Bożej Opatrzności. Po każdej Mszy Świętej można złożyć ofiarę do specjalnej puszki na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

4. Dziś również obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pamiętajmy w modlitwie o naszych najmłodszych i prośmy o potrzebne łaski, aby mogły przede wszystkim rozwijać się duchowo. W naszej modlitwie nie zapominajmy, że na świecie są dzieci opuszczone, zmuszane do niewolniczej pracy, wykorzystywane i głodne, które nie mają szczęśliwego dzieciństwa. Dla dzieci obecnych w kościele po Mszy Świętej mała niespodzianka.

5. Za tydzień w drugą niedzielę miesiąca modlitwę różańcową o godzinie 9:30 prowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic. Po Mszy świętej o godzinie 10:00 spotkanie KŻR dzieci i młodzieży.

6. W niedzielę za tydzień uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy tzw. okres wielkanocny w Kościele, dlatego jest to ostatnia okazja, aby wypełnić przykazania kościelne, które nakazują spowiedź i Komunię świętą wielkanocną. Do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę, którą odmawiamy podczas nabożeństwa czerwcowego w kościele lub w domach rodzinnych.

7. Nabożeństwo czerwcowe będzie odprawiane w dni powszednie zgodnie z godziną głównej Mszy Świętej, a dzisiaj i w najbliższą niedzielę w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00.

8. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca – po Mszy Świętej Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii. Pierwszy piątek miesiąca – od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty i pierwsza sobota miesiąca – o godzinie 10:00 wotywa ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

9. W sobotę 7 czerwca, w 23. rocznicę papieskiej wizyty w Płocku, w bazylice katedralnej podczas Mszy Świętej o godz.11:00, biskup Piotr Libera udzieli święceń kapłańskich siedmiu diakonom. Polecajmy w modlitwie nowych prezbiterów diecezji płockiej.

10. Rada Duszpasterska parafii Czernice Borowe oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej serdecznie zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego świętowania w ramach III Pikniku Rodzinnego, który planujemy za tydzień w niedzielę 8 czerwca na placu przy plebanii po Mszy Świętej o godzinie 12:00. W programie m.in. występ zespołu muzycznego „Takt” oraz zespołu młodzieżowego o nazwie „Endorfina”, a także różne gry, zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci i nie tylko prowadzone przez grupę animacyjną z Przasnysza. Ponadto mała strefa wesołego miasteczka, pląsy i zabawy w wykonaniu czernickich harcerzy oraz niespodzianka w wykonaniu naszych strażaków ochotników. Poza tym domowa grochówka, przysmaki z grilla i kuchni regionalnej, a wieczorem ognisko z akordeonem oraz inne atrakcje, które mamy nadzieję, będą okazją do wzajemnej integracji naszej parafii i naszych gości. Serdecznie wszystkich zapraszamy, a szczególnie zapraszamy dobrą pogodę. Za tydzień w niedzielę nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00.

11. W ubiegłym tygodniu został zakończony pierwszy etap prac remontowych fragmentu ogrodzenia kościoła. Od jutra rozpoczyna się drugi etap, który polega na ułożeniu kamiennego muru, który będzie tworzył całość z żelbetonowym murem oporowym.

12. W ubiegłym tygodniu został również sporządzony kosztorys prac konserwatorskich stanu zachowania późnorenesansowego ołtarza, który prawdopodobnie pochodzi z 1630 roku, a w naszym kościele znajduje się od roku 1930. Całkowity koszt prac renowacji ołtarza, który jest w bardzo złym stanie, wynosi 723 000 zł + 23 % Vat, dlatego prace zostały podzielone na trzy etapy. Koszt pierwszego etapu wynosi 25 % wartości całości prac – 180 750 zł. Etap drugi to 30 % wartości – 216 900 zł i etap trzeci 45 % wartości – 325 350 zł. Parafia będzie się ubiegać o dofinansowanie ze środków zewnętrznych na przeprowadzenie prac konserwatorskich związanych z pierwszym etapem, który polega na dezynfekcji i impregnacji elementów drewnianych ołtarza, mocno uszkodzonych przez kornika i czas.

13. Na cmentarzu parafialnym rozpoczęły się prace rekonstrukcyjne pomnika nagrobnego o charakterze zabytkowym śp. Tekli Kamińskiej z Żurawskich, która jest matką śp. Adama Kamińskiego, spoczywającego w pobliżu. Są to najstarsze zachowane groby na cmentarzu. Trwają także prace wzmacniające pomnik nagrobny z drugiej wojny światowej śp. pięciu zamordowanych w Pomiechówku. Tutaj również parafia wystąpiła o dotację finansową na przeprowadzenie tych prac w całości, ale trudno przewidzieć czy otrzymamy potrzebne środki.

14. W ostatnim czasie ofiarę materialną na rzecz naszej parafii złożyli p. Wilkowscy z Kownat, p. Kołakowscy z Dzielina, p. Bugaj z Nowych Czernic. Bóg zapłać.

15. Apel Biskupa Płockiego o wsparcie poszkodowanych przez powódź na Bałkanach: Czcigodni Księża Proboszczowie! W dniu 23 maja br. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie zbiórki ofiar do puszek przed kościołami, na rzecz poszkodowanych w powodzi stulecia na Bałkanach. Uprzejmie informuję, że nasza diecezja włączy się w to szlachetne dzieło miłosierdzia. Proszę Was, byście w swoich wspólnotach parafialnych przeprowadzili kwestę w niedzielę 8 czerwca br. Pamiętając o powodzi, która cztery lata temu boleśnie dotknęła m.in. region Płocka wesprzyjmy zebranymi pieniędzmi oraz modlitwami ofiary kataklizmu na Bałkanach. Niech nasze serca będą solidarne z tymi, którzy potrzebują pomocy. Bóg zapłać za życzliwość w tej ważnej sprawie. Wasz biskup Piotr.

16. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 3 czerwca (wtorek) – Święty Karol Lwanga i jego towarzysze (†1886). Męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy również oddali życie dla Chrystusa.
• 5 czerwca (czwartek) – Święty Bonifacy (673-754). Biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa