- Dziś dwudziesta niedziela w roku liturgicznym, która jest uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w pobożności ludowej noszącą nazwę Matki Bożej Zielnej. Zebrani na Eucharystii wyznajemy wiarę w dogmat Kościoła, który ogłosił w 1950 roku papież Pius XII w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” (Najszczodrobliwszy Bóg), że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Jednoczymy się duchowo z wiernymi, którzy dzisiaj wielbią Maryję Wniebowziętą i proszą o łaskę nieba dla siebie, a szczególnie z pielgrzymami, którzy gromadzą się w naszym narodowym sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie.
- Z dzisiejszą uroczystością związany jest zwyczaj błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, które zostaną poświęcone na zakończenie każdej Mszy Świętej, gdyż symbolizują duchowe piękno Maryi i bogactwo łask otrzymanych od Boga.
- Naszym gościem dzisiaj jest ks. Tomasz Bartczak, który pochodzi z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Okalewie, a święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 2019 r. Przez pierwszy rok kapłaństwa pracował duszpastersko w parafii pw. Świętego Brata Alberta w Makowie Mazowieckim. Następnie podjął studia specjalistyczne w zakresie Katolickiej Nauki Społecznej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, a teraz jeszcze korzysta z kilku dni wakacyjnego urlopu. Dziękujemy za obecność wśród nas, posługę w konfesjonale, okolicznościową i pouczającą homilię oraz sprawowaną Mszę Świętą. Księdzu Tomaszowi życzymy łaski zdrowia, opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego w zgłębianiu wiedzy dla dobra Kościoła i Ojczyzny.
- Dzisiaj przeżywamy 101. Rocznicę „Cudu nad Wisłą”, bo dzięki duchowej pomocy Matki Bożej Łaskawej podczas bitwy w Ossowie pod Radzyminem stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, nasza armia powstrzymała „czerwoną inwazję” na Polskę i Europę. Bitwa Warszawska została uznana za jedną z osiemnastu bitew w historii, które zadecydowały o losach świata. Warto wspomnieć w tym miejscu księdza Ignacego Skorupkę kapelana Wojska Polskiego, ponieważ jego bohaterska śmierć stała się symbolem tej bitwy i przyczyniła się do zwycięstwa z przeważającymi siłami armii bolszewickiej.
- Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej to również święto Wojska Polskiego, ustanowione w 1992 roku. W modlitwie polecamy Matce Bożej Hetmance Oręża Polskiego wszystkich żołnierzy pełniących służbę w kraju i poza granicami naszej ojczyzny, szczególnie z naszej parafii, a zmarłych i poległych polecamy Bogu miłosiernemu
- Msze Święte są odprawiane są o godz. 8:30. 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line) .
- Dzisiaj przed Mszą Świętą o godz. 10:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w trzecią niedzielę każdego miesiąca od maja do października. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie z kandydatami do sakramentu bierzmowania.
- Z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w następną niedzielę 22 sierpnia odbędzie się odpust w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie. Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 12:00 będzie przewodniczył ksiądz prałat Piotr Grzywaczewski, Kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej. W naszym kościele Msza Święta z godziny 12:00 zostanie odprawiona o godz. 11:30.
- Dożynki gminno-parafialne będą odbywać się w tym roku za dwa tygodnie 29 sierpnia w naszej parafii. Ze względu na sytuację epidemiczną będą miały ograniczony charakter. O godz. 12:00 Msza Święta dziękczynna i błogosławieństwo wieńców dożynkowych. Już dziś zapraszam całą parafię do modlitwy dziękczynnej i proszę poszczególne miejscowości, aby przygotować wieńce dożynkowe. Wieniec z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kaczej, Okrężnej i Krótkiej. Więcej informacji i bardziej szczegółowy program w niedzielę za tydzień.
- Serdeczne podziękowania dla p. Artura Szymborskiego za ponowne wykoszenie trawy przy na łące parafialnej wzdłuż torowiska oraz za ogrodzeniem cmentarza od strony nowego parkingu.
- Nadal mamy awarię przyłącza wody przy wejściu głównym na cmentarz, gdyż czas spowodował problemy techniczne. Naprawa ma być prawdopodobnie połączona z rozpoczęciem prac przyłączeniowych wodociągu od strony nowej furtki i bramy. Te prace mają się wkrótce rozpocząć.
- Prawdopodobnie we wtorek otrzymamy projektor po wymianie uszkodzonej żarówki i kompromisowym załatwieniu tej sprawy w serwisie firmowym. W ubiegłym tygodniu został też naprawiony uszkodzony podest w nowej bramie na cmentarzu od strony tworzącego się parkingu.
- Dziękujemy Bogu za jubileuszową 40. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Wszystkim pielgrzymom, szczególnie z naszej parafii życzymy bezpiecznych powrotów i odpoczynku po trudach pielgrzymiej drogi. Dziękujemy za pielgrzymkowe pozdrowienia, które w tych dniach otrzymują pielgrzymi duchowi w postaci karty pocztowej.
- Dzisiaj w godzinach porannych z kościoła farnego wyruszyła V Przasnyska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, organizowana przez parafię pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu, która będzie trwała sześć dni i zakończy się w piątek 20 sierpnia Mszą Świętą odprawioną w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wszystkim pielgrzymom rowerowym życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, Świętego Stanisława Kostki i Świętego Krzysztofa.
- Miłym gościom, przebywającym w tych świątecznych dniach w naszej parafii, życzymy, aby poznawanie piękna okolicznego krajobrazu i zwyczajów ludowych związanych z dzisiejszą uroczystością, mogło jeszcze bardziej umocnić miłość do Boga i Matki Bożej Wniebowziętej.
- Choć większość czasu wakacji już poza nami, to życzymy wszystkim, którzy korzystają z jeszcze z wakacyjnego wypoczynku, aby był on przyjemny i bezpieczny. Pozdrawiamy solenizantów i jubilatów tego tygodnia. Modlimy się za chorych z naszej parafii, a dla zmarłych prosimy o życie wieczne w łasce zbawienia. Dzisiaj wspominamy też 453. rocznicę narodzin dla nieba Świętego Stanisława Kostki, syna Ziemi Rostkowskiej i naszego wielkiego patrona.
- W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
- 16 sierpnia (poniedziałek) – Święty Roch. Był tercjarzem franciszkańskim żyjącym w XIV wieku. Jest patronem takich miast jak Montpellier we Francji, Parmy i Wenecji we Włoszech oraz aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów. Jest uważany również za opiekuna zwierząt domowych. W Polsce był czczony już w XV wieku, przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy. W ikonografii jest przedstawiany jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach, z psem biegnącym obok lub liżącym mu rany. W Przasnyszu nad zalewem w parku znajduje się okazała figurka Świętego Rocha. W kościele filialnym w Sadykrzu (parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Obrytem) znajdują się autentyczne relikwie Świętego Rocha sprowadzone z Rzymu. Kult tego świętego jest w parafii Obryte bardzo żywy.
- 17 sierpnia (wtorek) – Święty Jacek Odrowąż, prezbiter i dominikanin. Założył pierwszy klasztor dominikanów w Polsce. Urodził się w Kamieniu na Śląsku pod koniec XII wieku, a zmarł w Krakowie 15 sierpnia 1257 roku. Misjonarz na Rusi. Jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.
- 20 sierpnia (piątek) – Święty Bernard (1090-1153). Opat cystersów w Clairvaux we Francji i doktor Kościoła. Wielki myśliciel, teolog i mistyk, a przede wszystkim wielki czciciel Matki Bożej. To jemu przypisuje się autorstwo modlitwy zaczynającej się od słów: „Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo…”, zwanej „Modlitwą Świętego Bernarda”.
- 21 sierpnia (sobota) – Święty Pius X (1835-1914). Papież, który odrodził liturgię i życie eucharystyczne, m.in. pozwalając dzieciom na Komunię Świętą w wieku 7 lat. Ponadto odnowił studia biblijne i skodyfikował prawo kościelne. Do Litanii Loretańskiej dołączył wezwanie „Królowo Polski módl się za nami” oraz ustanowił w Polsce uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
- Kończy się piękna, świąteczna Msza Święta sprawowana w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzisiaj Kościół modli się słowami: „Boże, spraw, abyśmy nieustannie troszczyli się o dobra duchowe i wysłużyli sobie udział w Jej chwale”. Niech trwa dalej nasze świętowanie w miłości, radości i pokoju, które wyprasza nam i całemu Kościołowi Matka Boża Łaskawa. To Ona, według Apokalipsy Świętego Jana, była i jest ratunkiem dla nas i całego świata oraz ocaleniem przed każdym złem.