Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś dwudziesta niedziela w roku liturgicznym, która jest uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w pobożności ludowej noszącą nazwę Matki Bożej Zielnej. Zebrani na Eucharystii wyznajemy wiarę w dogmat Kościoła, który ogłosił w 1950 roku papież Pius XII w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” (Najszczodrobliwszy Bóg), że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Jednoczymy się duchowo z wiernymi, którzy dzisiaj wielbią Maryję Wniebowziętą i proszą o łaskę nieba dla siebie, a szczególnie z pielgrzymami, którzy gromadzą się w naszym narodowym sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie.
 2. Z dzisiejszą uroczystością związany jest zwyczaj błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, które zostaną poświęcone na zakończenie każdej Mszy Świętej, gdyż symbolizują duchowe piękno Maryi i bogactwo łask otrzymanych od Boga.
 3. Naszym gościem dzisiaj jest ks. Tomasz Bartczak, który pochodzi z parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Okalewie, a święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 2019 r. Przez pierwszy rok kapłaństwa pracował duszpastersko w parafii pw. Świętego Brata Alberta w Makowie Mazowieckim. Następnie podjął studia specjalistyczne w zakresie Katolickiej Nauki Społecznej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, a teraz jeszcze korzysta z kilku dni wakacyjnego urlopu. Dziękujemy za obecność wśród nas, posługę w konfesjonale, okolicznościową i pouczającą homilię oraz sprawowaną Mszę Świętą. Księdzu Tomaszowi życzymy łaski zdrowia, opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego w zgłębianiu wiedzy dla dobra Kościoła i Ojczyzny.
 4. Dzisiaj przeżywamy 101. Rocznicę „Cudu nad Wisłą”, bo dzięki duchowej pomocy Matki Bożej Łaskawej podczas bitwy w Ossowie pod Radzyminem stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, nasza armia powstrzymała „czerwoną inwazję” na Polskę i Europę. Bitwa Warszawska została uznana za jedną z osiemnastu bitew w historii, które zadecydowały o losach świata. Warto wspomnieć w tym miejscu księdza Ignacego Skorupkę kapelana Wojska Polskiego, ponieważ jego bohaterska śmierć stała się symbolem tej bitwy i przyczyniła się do zwycięstwa z przeważającymi siłami armii bolszewickiej.
 5. Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej to również święto Wojska Polskiego, ustanowione w 1992 roku. W modlitwie polecamy Matce Bożej Hetmance Oręża Polskiego wszystkich żołnierzy pełniących służbę w kraju i poza granicami naszej ojczyzny, szczególnie z naszej parafii, a zmarłych i poległych polecamy Bogu miłosiernemu
 6. Msze Święte są odprawiane są o godz. 8:30. 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line) .
 7. Dzisiaj przed Mszą Świętą o godz. 10:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w trzecią niedzielę każdego miesiąca od maja do października. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie z kandydatami do sakramentu bierzmowania.
 8. Z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w następną niedzielę 22 sierpnia odbędzie się odpust w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie. Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 12:00 będzie przewodniczył ksiądz prałat Piotr Grzywaczewski, Kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej. W naszym kościele Msza Święta z godziny 12:00 zostanie odprawiona o godz. 11:30.
 9. Dożynki gminno-parafialne będą odbywać się w tym roku za dwa tygodnie 29 sierpnia w naszej parafii. Ze względu na sytuację epidemiczną będą miały ograniczony charakter. O godz. 12:00 Msza Święta dziękczynna i błogosławieństwo wieńców dożynkowych. Już dziś zapraszam całą parafię do modlitwy dziękczynnej i proszę poszczególne miejscowości, aby przygotować wieńce dożynkowe. Wieniec z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kaczej, Okrężnej i Krótkiej. Więcej informacji i bardziej szczegółowy program w niedzielę za tydzień.
 10. Serdeczne podziękowania dla p. Artura Szymborskiego za ponowne wykoszenie trawy przy na łące parafialnej wzdłuż torowiska oraz za ogrodzeniem cmentarza od strony nowego parkingu.
 11. Nadal mamy awarię przyłącza wody przy wejściu głównym na cmentarz, gdyż czas spowodował problemy techniczne. Naprawa ma być prawdopodobnie połączona z rozpoczęciem prac przyłączeniowych wodociągu od strony nowej furtki i bramy. Te prace mają się wkrótce rozpocząć.
 12. Prawdopodobnie we wtorek otrzymamy projektor po wymianie uszkodzonej żarówki i kompromisowym załatwieniu tej sprawy w serwisie firmowym. W ubiegłym tygodniu został też naprawiony uszkodzony podest w nowej bramie na cmentarzu od strony tworzącego się parkingu.
 13. Dziękujemy Bogu za jubileuszową 40. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Wszystkim pielgrzymom, szczególnie z naszej parafii życzymy bezpiecznych powrotów i odpoczynku po trudach pielgrzymiej drogi. Dziękujemy za pielgrzymkowe pozdrowienia, które w tych dniach otrzymują pielgrzymi duchowi w postaci karty pocztowej.
 14. Dzisiaj w godzinach porannych z kościoła farnego wyruszyła V Przasnyska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, organizowana przez parafię pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu, która będzie trwała sześć dni i zakończy się w piątek 20 sierpnia Mszą Świętą odprawioną w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wszystkim pielgrzymom rowerowym życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, Świętego Stanisława Kostki i Świętego Krzysztofa.
 15. Miłym gościom, przebywającym w tych świątecznych dniach w naszej parafii, życzymy, aby poznawanie piękna okolicznego krajobrazu i zwyczajów ludowych związanych z dzisiejszą uroczystością, mogło jeszcze bardziej umocnić miłość do Boga i Matki Bożej Wniebowziętej.
 16. Choć większość czasu wakacji już poza nami, to życzymy wszystkim, którzy korzystają z jeszcze z wakacyjnego wypoczynku, aby był on przyjemny i bezpieczny. Pozdrawiamy solenizantów i jubilatów tego tygodnia. Modlimy się za chorych z naszej parafii, a dla zmarłych prosimy o życie wieczne w łasce zbawienia. Dzisiaj wspominamy też 453. rocznicę narodzin dla nieba Świętego Stanisława Kostki, syna Ziemi Rostkowskiej i naszego wielkiego patrona.
 17. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 16 sierpnia (poniedziałek) – Święty Roch. Był tercjarzem franciszkańskim żyjącym w XIV wieku. Jest patronem takich miast jak Montpellier we Francji, Parmy i Wenecji we Włoszech oraz aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów. Jest uważany również za opiekuna zwierząt domowych. W Polsce był czczony już w XV wieku, przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy. W ikonografii jest przedstawiany jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach, z psem biegnącym obok lub liżącym mu rany. W Przasnyszu nad zalewem w parku znajduje się okazała figurka Świętego Rocha. W kościele filialnym w Sadykrzu (parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Obrytem) znajdują się autentyczne relikwie Świętego Rocha sprowadzone z Rzymu. Kult tego świętego jest w parafii Obryte bardzo żywy.
 • 17 sierpnia (wtorek) – Święty Jacek Odrowąż, prezbiter i dominikanin. Założył pierwszy klasztor dominikanów w Polsce. Urodził się w Kamieniu na Śląsku pod koniec XII wieku, a zmarł w Krakowie 15 sierpnia 1257 roku. Misjonarz na Rusi. Jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.
 • 20 sierpnia (piątek) – Święty Bernard (1090-1153). Opat cystersów w Clairvaux we Francji i doktor Kościoła. Wielki myśliciel, teolog i mistyk, a przede wszystkim wielki czciciel Matki Bożej. To jemu przypisuje się autorstwo modlitwy zaczynającej się od słów: „Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo…”, zwanej „Modlitwą Świętego Bernarda”.
 • 21 sierpnia (sobota) – Święty Pius X (1835-1914). Papież, który odrodził liturgię i życie eucharystyczne, m.in. pozwalając dzieciom na Komunię Świętą w wieku 7 lat. Ponadto odnowił studia biblijne i skodyfikował prawo kościelne. Do Litanii Loretańskiej dołączył wezwanie „Królowo Polski módl się za nami” oraz ustanowił w Polsce uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
 1. Kończy się piękna, świąteczna Msza Święta sprawowana w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzisiaj Kościół modli się słowami: „Boże, spraw, abyśmy nieustannie troszczyli się o dobra duchowe i wysłużyli sobie udział w Jej chwale”. Niech trwa dalej nasze świętowanie w miłości, radości i pokoju, które wyprasza nam i całemu Kościołowi Matka Boża Łaskawa. To Ona, według Apokalipsy Świętego Jana, była i jest ratunkiem dla nas i całego świata oraz ocaleniem przed każdym złem.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa