Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziś piętnasta niedziela zwykła w roku liturgicznym Kościoła. W naszej parafii jest to trzeci i ostatni dzień rekolekcji maryjnych przed uroczystością Nawiedzenia Matki Bożej w Ikonie Jasnogórskiej.

2. Naszego Ojca Rekolekcjonistę wspieramy modlitwą oraz ofiarą składaną dzisiaj na tacę z przeznaczeniem na Zgromadzenie Ojców Paulinów i klasztor Świętej Barbary przy Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie na co dzień mieszka i pracuje ojciec Michał, któremu życzymy Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego, a także opieki Matki Bożej Jasnogórskiej i Czernickiej. U ojca Michała można zamówić Mszę Świętą, która zostanie odprawiona na Jasnej Górze. Ofiary z Mszy Świętych w dniu Czuwania z Maryją składamy również na rzecz Ojców Paulinów.

3. Wczoraj i dzisiaj Ojciec Rekolekcjonista odwiedza chorych i osoby w podeszłym wieku, którzy nie będą mogli przybyć do kościoła we wtorek na Mszę Świętą o godz. 9:00 z udziałem chorych i połączoną z sakramentem chorych. Wczoraj parafianie z okolicznych miejscowości, a dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 15:00 z Czernic Borowych. Bóg zapłać za tę posługę.

4. Dzisiaj druga niedziela miesiąca, zamiast tradycyjnej modlitwy różańcowej śpiewaliśmy godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie wakacji dzieci i młodzież z Koła Żywego Różańca rozważają tajemnice różańcowe z miesiąca czerwca. Wymiana tajemnic nastąpi po wakacjach w drugą niedzielę września.

5. Zachęcam do podejmowania duchowych zobowiązań, które można będzie złożyć w czasie Nawiedzenia u stóp Matki Bożej w Stągwi Wiary. Niech Pan Jezus przemieni nasze zobowiązania i modlitewne prośby w duchowe dary za wstawiennictwem Matki Bożej. Propozycje Darów Duchowych są wyłożone na stoliku z prasą. W dniach Rekolekcji i Nawiedzenia jest dostępna w kościele Księga Abstynencji.

6. Jutro 13 lipca przeżywamy dzień oczekiwania na rozpoczęcie uroczystości Nawiedzenia, które rozpocznie się o godz. 16:30 w kościele skąd wyjdziemy w procesji ulicą Dolną na miejsce powitania przy ulicy Chełchowskiego, a później przyjdziemy do kościoła ulicą Kościelną i rozpocznie się Msza Święta Powitania, którą odprawi J. E. Biskup Płocki Piotr Libera. Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Biskup dokona poświęcenia odnowionego ołtarza głównego. Matka Boża w Jasnogórskim Wizerunku przybywa do nas z parafii Rostkowo, a dzisiaj jest w przasnyskiej farze

7. Na powitanie Obrazu idziemy w następującym porządku: krzyż i świece, poczty sztandarowe, asysta procesyjna bez baldachimu i poduszek, dzieci komunijne, ministranci, księża, ksiądz biskup, delegacja niosąca obraz Matki Bożej Częstochowskiej i wszyscy wierni.

8. O północy podczas Doby Nawiedzenia jest odprawiana Pasterka Maryjna w intencji powołań i w podziękowaniu za powołania, którą sprawują księża pochodzący z parafii lub w niej pracujący. Swoją obecność w czasie tej Mszy Świętej potwierdzili ks. kan. Kazimierz Radziszewski oraz ks. kan. Stanisław Bednarski, być może przyjedzie ojciec Leonard Załoga – pasjonista z klasztoru w Rawie Mazowieckiej, który pochodzi z miejscowości, należącej kiedyś do naszej parafii, choć teraz jest to parafia Rostkowo.

9. Inne nabożeństwa podczas obecności Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii są zamieszczone w folderze i będziemy o nich przypominać na bieżąco.

10. Jutro od godzin porannych dekorujemy trasę przejścia procesji oraz otoczenie kościoła i plebanii. Bardzo proszę o pomoc, bo czasu jest trochę mało. Dziękuję za te dekoracje, które zostały wykonane w ubiegłym tygodniu: nasze domy i posesje, kapliczki przydrożne, trasa przejazdu samochodu kaplicy, itp.

11. Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej zaprasza do udziału w obchodach upamiętniających 100. rocznicę Bitwy Przasnyskiej, które odbywają się w dniach 11 – 12 lipca br. na terenie powiatu przasnyskiego. Szczegóły znajdują się na okolicznościowych plakatach oraz stronie internetowej Urzędu Gminy Czernice Borowe.

12. W czwartek 16 lipca wspominamy w liturgii Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. To właśnie na Górze Karmel (w dzisiejszym Izraelu) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. W tym gronie znajduje się Święta Teresa Wielka, Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.

13. Dziękuję za ofiary materialne na renowację ołtarza, które złożyli w ubiegłym tygodniu p. Zembrzuscy z Dzielina, p. Kuskowscy z Kuskowa oraz p. Alina Kołodziejska z Nowych Czernic.

14. W ubiegłą środę 8 lipca po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. prałat Marek Makowski, który od roku 2007 był proboszczem parafii Święte Miejsce, gdzie wczoraj o godz. 10:00 została odprawiona Msza Święta żałobna, a później pogrzeb w rodzinnej parafii Nowe Miasto k. Płońska. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

15. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 13 lipca (poniedziałek) – Święty Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak i jego uczeń Święty Benedykt (†1033-1037). Dwaj pustelnicy żyjący na terenie dzisiejszych Węgier, którzy praktykowali surową ascezę, przez co wskazali na najwyższą wartość życia duchowego. Przez pewien czas przebywali w Tropiu nad Dunajcem z myślą o pociągnięciu tamtejszych mieszkańców do wiary chrześcijańskiej.

• 15 lipca (środa) – Święty Bonawentura (1218-1274). Biskup i doktor Kościoła, wybitny teolog średniowiecza. Był pierwszym przełożonym generalnym franciszkanów po śmierci Świętego Franciszka, a także przyczynił się do wielkiego rozwoju swojego zakonu.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa