Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej
13 stycznia 2021 - ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY 2021 Więcej informacji >>> +++ 13 stycznia 2021 - AP+ Wspieram Ewangelizację Więcej informacji >>> +++ 13 stycznia 2021 - ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO „B” 10.01.2021 Chrzest Święty jest przejściem z ... +++ 11 stycznia 2021 - Intencje Mszy Świętych 11.01.2021 – 17.01.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 7 stycznia 2021 - MODLITWA O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE +++ 7 stycznia 2021 - Uroczystość Objawienia Pańskiego 06.01.2021 +++ 7 stycznia 2021 - Komunikat przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom przypadający w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2021 r. +++ 7 stycznia 2021 - Strona do aktualności +++ 7 stycznia 2021 - OBJAWIENIE PAŃSKIE „B” 06.01.2021 Dzisiaj obchodzimy uroczystość Ob ... +++ 4 stycznia 2021 - Zapowiedzi przedślubne 03.01.2021 – 10.01.2021 Piotr Gajewski – parafia pw. Świ ... +++ webdesign

1. Dzisiaj piętnasta niedziela zwykła w roku liturgicznym Kościoła. Jezus przypomina nam w Ewangelii o największym przykazaniu miłości oraz w prosty sposób wyjaśnia jak należy je wypełniać. W każdym człowieku należy dostrzegać brata, który może potrzebować naszej pomocy. Już za dziesięć dni będziemy mieli okazję zaoferować chrześcijańską gościnność i życzliwość wobec młodych ludzi, którzy przybędą do naszego kraju na wspólne spotkanie i modlitwę.

2. Przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 modlitwę różańcową prowadzi dzisiaj Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego, ponieważ jest to druga niedziela miesiąca. Ze względu na wakacje nie będzie spotkania Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży, a w czasie wakacji dzieci i młodzież rozważają tajemnice różańcowe z miesiąca czerwca. Wymiana tajemnic nastąpi po w drugą niedzielę września.

3. Dzisiaj również po Mszy Świętej o godz. 15:00 w sali spotkań na plebanii odbędzie się spotkanie Rady Duszpasterskiej przed zbliżającą się uroczystością pierwszej rocznicy nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii oraz Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

4. Za tydzień w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 9:30 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

5. Trwają przygotowania do 35. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasna Górę, która będzie trwała w dniach 6 – 14 sierpnia, a w tym roku wyruszy pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. W tym roku również będzie możliwość pielgrzymki duchowej. Zapisy i dodatkowe informacje w zakrystii po Mszy Świętej oraz na naszej stronie internetowej.

6. W środę 13 lipca będziemy przeżywali w naszej parafii uroczystość Pierwszej Rocznicy Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Będzie to jednocześnie rozpoczęcie nawiedzenia w poszczególnych miejscowościach naszej parafii. Kolejność miejscowości i więcej szczegółów znajdziemy w okolicznościowym folderku, który otrzymamy w najbliższym czasie za pośrednictwem przedstawicieli Rady Duszpasterskiej, za co bardzo dziękuję. Pierwszą miejscowością będzie Chojnowo, początek nawiedzenia od rodziny p. Trzcińskich. W tym dniu zostaną odprawione Msze Święte według porządku niedzielnego: godz. 10:00, 12:00, 15:00, a rozważania poprowadzi ojciec paulin Marek Kowalski, który pełni posługę misyjną na Ukrainie. Na zakończenie każdej Mszy Świętej odbędzie się obrzęd poświęcenia kropielniczek domowych, które można odbierać w zakrystii. O godz. 21:00 Apel Jasnogórski, który poprowadzą Koła Żywego Różańca.

7. W czasie Mszy Świętej o godz. 10:00 będzie udzielany sakrament chorych, o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta ze szczególnym udziałem dzieci i młodzieży, a o godz. 15:00 Msza Święta dziękczynno – błagalna połączona z liturgią rozpoczęcia Nawiedzenia, która zakończy się procesją odprowadzenia kopii Obrazu Jasnogórskiego ul. Kościelną i ul. Stanisława Chełchowskiego do miejsca powitania z ubiegłego roku, gdzie odbędzie się zakończenie uroczystości i powrót do kościoła ul. Dolną. Zapraszam do udziału w liturgii tej Mszy Świętej asystę procesyjną, poczty sztandarowe i harcerzy, a naszą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej proszę o pomoc organizacyjno – porządkową i już teraz za wszystko dziękuję.

8. Odwiedziny chorych i osób w podeszłym wieku, którzy nie mogą przybyć do kościoła w środę 13 lipca na Mszę Świętą o godz. 10:00, odbędą się w czwartek (14 lipca) i piątek (15 lipca). Chorych możemy zgłaszać w zakrystii.

9. W środę 13 lipca na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00 nastąpi poświęcenie mosiężnego lawabo, naczynia do obmywania rąk po udzieleniu Komunii Świętej, które znajduje się przy tabernakulum. Jest to dar państwa Zofii i Jakuba Sosnowskich z Nowych Czernic, z okazji 40. rocznicy sakramentu małżeństwa. Bóg zapłać.

10. Podziękowanie również dla p. Szymona Włodarczyka za wykonanie drewnianej ramy do kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która będzie nawiedzać nasze domy.

11. Na stronie internetowej naszej parafii znajduje się ramowy program przeżywania w naszym dekanacie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży razem z młodzieżą z Armenii i Gruzji. Powitanie naszych Gości na Rynku w Przasnyszu odbędzie się w środę 20 lipca o godz. 19:00. W programie zaplanowano koncert zespołu DEUS MEUS & Mietek Szcześniak. W naszej parafii będziemy przeżywali spotkanie integracyjne w piątek 22 lipca, w godz. 15:00 – 21:00. Więcej szczegółów organizacyjnych w czasie ogłoszeń w niedzielę za tydzień.

12. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza do udziału w pielgrzymce autokarowej dnia 27.08.2016 r. (sobota) do Torunia i Obór. W programie zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz nawiedzenie kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II, a później modlitwa w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach o godz. 15:00 i błogosławieństwo chorych. Koszt uczestnictwa wynosi 60 zł. Zapisy razem z wpłatą do 10 sierpnia br. przyjmuje p. Danuta Adamska – Obrębiec, telefon: 605.290.593 oraz p. Jan Pikus – Czernice Borowe, telefon: 23.674.62.44. Wyjazd z Czernic Borowych o godz. 6:00.

13. W sobotę 16 lipca wspominamy w liturgii Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. To właśnie na Górze Karmel (dzisiejszy Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Z tym dniem i z zakonną rodziną karmelitańską wiąże się również tradycja noszenia szkaplerza. Matka Boża w objawieniach danych Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu karmelitów, obiecała noszącym szkaplerz ochronę przed ogniem piekielnym i innymi niebezpieczeństwami.

14. ZACHĘTA BISKUPA PŁOCKIEGO PRZED WYRUSZENIEM 35. PIESZEJ PIELGRZYMKI DIECEZJI PŁOCKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ: Umiłowani Diecezjanie! Drodzy Jasnogórscy Pielgrzymi!
Za nami szczególny czas. W czerwcu zakończyło się trwające niemal rok Nawiedzenie naszego Kościoła przez Obraz Jasnogórski. Matka Boża odwiedziła wszystkie parafie i wspólnoty naszej diecezji. Można powiedzieć, że spotkała się z każdym i z każdą z nas. Odbyła pielgrzymkę po ziemi mazowieckiej i dobrzyńskiej. Jako Biskup Płocki wielokrotnie widziałem z jaką radością, ale i wzruszeniem przeżywaliśmy te spotkania z Matką. Podobny entuzjazm i poruszenie serc obserwuję każdego roku, towarzysząc naszej diecezjalnej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. To jest również, można powiedzieć, dzieło Maryi. To Ona pociąga swoje dzieci do siebie, do swojego serca. Ona sprawia, że chcemy się do niej przytulić, pragniemy przedstawiać Jej swoje troski i problemy, powierzać Jej swoje sprawy i prosić o interwencję. Zarówno przeżyty czas Nawiedzenia Jej Jasnogórskiego Obrazu w naszej diecezji, jak i coroczna piesza pielgrzymka pokazują, jak mocno jest w nas zakorzeniona miłość do Maryi. Przeżyjmy zatem tegoroczne pielgrzymowanie w duchu wdzięczności za Jej obecność w naszym życiu osobistym i wspólnotowym. Podziękujmy Jej za wielkie rzeczy, które uczyniła dla nas w roku Nawiedzenia. Dlatego podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku gorąco i serdecznie zachęcam Was do pielgrzymowania do Jasnogórskiej Pani, do pójścia tą szczególną drogą wiary i nawrócenia. Będzie to jeszcze jeden wyraz umocnienia naszej tożsamości chrzcielnej, w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu naszej Ojczyzny. Szczególnie zwracam się do tych spośród Was, którzy nie podjęli jeszcze decyzji bądź wahają się, czy wyruszyć w drogę. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście, zachęcam do pielgrzymowania duchowego, które coraz mocniej wpisuje się w krajobraz modlitewny naszych wspólnot parafialnych. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki będą słowa: „Miłosierni jak Ojciec”, nawiązujące do ogłoszonego przez Papieża Franciszka Roku Miłosierdzia. Słowa te inspirują nas do rozwijania wyobraźni miłosierdzia i otwarcia serca na potrzeby bliźnich. Modlić się będziemy o ożywienie ufności w Miłosierdzie Boże, w intencji naszej Ojczyzny i diecezji, a szczególnie o dobre owoce Światowych Dni Młodzieży. Wszystkim pielgrzymom wędrującym na Jasną Górę oraz pielgrzymom duchowym udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa i zapewniam o mojej modlitwie. Wasz biskup Piotr.

15. Trwają wakacje dla dzieci i młodzieży, a także dla kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, dlatego witamy pośród nas Damiana Mikłowskiego, który zakończył formację duchowo – intelektualną drugiego roku. Klerykowi Damianowi oraz wszystkim studentom, szczególnie naszym ministrantom i lektorom, życzymy dobrego wypoczynku.

16. Pozdrawiamy wszystkich korzystających z wakacji i urlopów, życząc przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.

17. W ubiegłą niedzielę 3 lipca zmarła śp. Mirosława Krzykowska, pochodząca z Chojnowa, która od wielu lat przebywała w Stanach Zjednoczonych, miała niespełna 84 lata. Pogrzeb w naszej parafii odbędzie się w późniejszym terminie, a w niedzielę 24 lipca o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta, która miała być modlitwą z okazji dnia imienin i rocznicy urodzin, a będzie prośbą o łaskę zbawienia. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

18. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 11 lipca (poniedziałek) – Święty Benedykt. Opat i patron Europy, autor słynnej „Reguły”, uważany za duchowego ojca mnichów Kościoła Zachodniego.

• 12 lipca (wtorek) − Święty Bruno Bonifacy z Kwerfurtu. Biskup i męczennik, autor żywota Świętego Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników.

• 13 lipca (środa) – Święty Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak i jego uczeń Święty Benedykt (†1033-1037). Dwaj pustelnicy żyjący na terenie dzisiejszych Węgier, którzy jako drogę swojego uświęcenia obrali surowe życie w odosobnieniu i liczne praktyki ascetyczne.

• 15 lipca (piątek) – Święty Bonawentura (1218-1274). Biskup i doktor Kościoła, wybitny teolog średniowiecza. Był pierwszym przełożonym generalnym franciszkanów po śmierci Świętego
Franciszka, a także przyczynił się do wielkiego rozwoju swojego zakonu, ponieważ ułożył pierwsze konstytucje dla zakonu jako wykładnię reguły Ojca Założyciela, co dało mu tytuł drugiego „Ojca Zakonu”.

Rok liturgiczny 2020/2021


Poczta www

Archiwa
Baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego