Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





1. Siedemnasta niedziela zwykła, to jednocześnie ostatnia niedziela miesiąca lipca. Liturgia słowa zaprasza nas dzisiaj do poszukiwania mądrości, która w życiu każdego człowieka powinna być najważniejsza.

2. Za nami pierwsze tygodnie lata, wakacji i urlopów, ale nie wszyscy w tym czasie wypoczywają, ponieważ trwają żniwa, które nabierają swojej pełni. Pamiętajmy o tym, że każda kromka chleba, to błogosławiony trud pracy naszych rolników. Szanujmy to i bądźmy wdzięczni za tegoroczne plony ziemi. Pamiętajmy o tym, że wciąż na świecie są ludzie, którzy umierają z głodu, dlatego starajmy się nie marnotrawić żywności, lecz wykorzystać ją jak najlepiej potrafimy i dzielić się z potrzebującymi.

3. Dzisiaj kończymy 15. Ogólnopolski Tydzień Modlitw Świętego Krzysztofa obchodzony w tym roku pod hasłem „Niesiemy Chrystusa na krańce świata” z inicjatywy MIVA Polska (Mission Vehicle Association Poland) i Krajowego Duszpasterstwa Kierowców. Po każdej Mszy Świętej poświęcenie pojazdów mechanicznych według zwyczaju, tzn. modlitwa w kościele i ogólne błogosławieństwo, a później pokropienie każdego pojazdu przy dzwonnicy, gdzie na chwilę się zatrzymujemy i po krótkiej modlitwie odjeżdżamy. Z okazji parafialnego poświęcenia pojazdów można złożyć ofiarę na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy w ramach prowadzonej ogólnopolskiej akcji „1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy”.

4. W piątek 1 sierpnia przeżywamy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego z 1944 roku, które trwało 63 dni. W czasie walk powstańczych poległo ok. 18. tysięcy naszych rodaków, często młodych dziewcząt i chłopców. Wspominamy ich w naszej modlitwie, gdyż ukazują nam bezinteresowną miłość do ojczyzny i przykład prawdziwego patriotyzmu. O godzinie 17:00, znanej jako „Godzina W”, w całej Polsce zawyją syreny i zadzwonią dzwony, które będą wyrazem pamięci i hołdu dla wszystkich poległych powstańców.

5. Sierpień w naszej polskiej tradycji jest również miesiącem trzeźwości, dlatego na progu tego miesiąca słyszymy słowo pasterskie, które porusza ten ważny, trudny i bolesny problem polskiego społeczeństwa, jak również naszej parafii.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek wypełniamy prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata, dlatego od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. W sobotę czcimy Matkę Bożą, sprawując o godzinie 10:00 Mszę Świętą wotywną ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

7. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. W czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna, na którą zapraszam całą asystę i dziewczęta sypiące kwiatkami.

8. Również w niedzielę za tydzień 3 sierpnia w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 rozpoczniemy II edycję wakacyjnych spotkań z muzyką religijną, które w tym roku będą organizowane pod hasłem „Sierpniowe spotkania z muzyką sakralną i nie tylko”. Spotkanie za tydzień będzie symbolicznym hołdem dla wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny w czasie Powstania Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy.

9. Nadal trwają zapisy do udziału w XXXIII Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę., która będzie wędrowała w dniach 6 – 14 sierpnia br. pod hasłem „Cały Twój Maryjo”. Trwają również zapisy do udziału w „pielgrzymce duchowej”.

10. W pierwszą sobotę miesiąca 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie kościoła parafialnego i wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, ale jeszcze przez nas nie naprawione.

11. W ubiegłym tygodniu ofiarę na rzecz prowadzonych w parafii remontów i inwestycji złożył p. Andrzej Rutkowski z Dzielina. Bóg zapłać.

12. Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych zaprasza wszystkie chętne dzieci w wieku od 5 do 18 lat do udziału w projekcie pn. „Biblioteka łączy pokolenia – integracja różnych grup wiekowych z terenu gminy Czernice Borowe” . W ramach projektu dzieci będą miały okazję uczestniczyć w następujących zajęciach: karate, warsztaty literackie, zajęcia plastyczne, nauka tańca, jednodniowy wyjazd integracyjny połączony z ogniskiem. Zajęcia odbywać będą się na sali OSP w Czernicach Borowych. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie deklaracji udziału w projekcie (dostępnej na stronie internetowej biblioteki oraz w jej siedzibie) i dostarczenie jej do 31 lipca do siedziby biblioteki (ul. Chełchowskiego 12, 06-415 Czernice Borowe). Udział w projekcie jest bezpłatny. Zapraszamy!

13. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 29 lipca (wtorek) – Święta Marta, która była siostrą Łazarza i Marii. Ukazuje nam wartość służby drugiemu człowiekowi w wyrażaniu miłości do Boga.

• 31 lipca (czwartek) – Święty Ignacy z Loyoli (1491-1556). Prezbiter i wybitny teolog, założyciel zakonu jezuitów.

• 1 sierpnia (piątek) – Święty Alfons Maria Liguori (1696-1787). Biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenia Ojców Redemptorystów.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa