Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj siedemnasta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą miesiąca lipca oraz przypomina nam, że zbliża się połowa wakacji.
 2. W dzisiejszej Ewangelii wg Świętego Mateusza słyszymy o skarbie ukrytym w roli i drogocennej perle. Jezus chce nas zachęcić do radykalnego wyboru. On sam jest skarbem, a wspólnota z Nim drogocenną perłą. Dla Niego warto zrezygnować z krępujących więzów i ciasnych ograniczeń.
 3. Przez całą niedzielę jest obecny wśród nas ksiądz Łukasz Gach, który już gościł w naszej parafii. Obecnie nadal jest wikariuszem w parafii pw. Świętego Wojciecha w Raciążu. Dziękujemy za pouczającą homilię, posługę w konfesjonale oraz wspólną modlitwę, a także życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Czernickiej, szczególnie teraz w czasie wakacyjnego urlopu.
 4. Dzisiaj o godz. 8:30 została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę oraz za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie jej wolności i niepodległości, szczególnie za zamordowanych przez hitlerowców 30 lipca 1944 roku w Forcie III w Pomiechówku: Seweryna Jabłonowskiego, Stanisława Jabłonowskiego, Zygmunta Pszczółkowskiego, Stanisława Powierskiego, Ryszarda Dzielińskiego i Stanisława Kiras w 79. rocznicę męczeńskiej śmierci, ze wspomnieniem wszystkich poległych i zamordowanych w Powstaniu Warszawskim.
 5. Dzisiejszą niedzielą kończymy XXIV Tydzień Świętego Krzysztofa obchodzony w tym roku pod hasłem „Z Kościołem na misyjnych drogach” z inicjatywy MIVA Polska (Mission Vehicle Association Poland) i Krajowego Duszpasterstwa Kierowców.
 6. We wtorek rozpoczynamy sierpień, miesiąc żniwnego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych i wielkich wydarzeniach z historii naszego narodu. Biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, abyśmy starali się przeżywać ten czas w trzeźwości i abstynencji.
 7. Również we wtorek (w 1944 roku, to był ten dzień tygodnia) będziemy przeżywać 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni i kosztowało życie ok. 18. tysięcy żołnierzy podziemia, często młodych dziewcząt i chłopców. Dokładna liczba ofiar cywilnych nie jest znana, ale przyjmuje się, że powstanie pochłonęło ok. 200 tysięcy osób, często okrutnie zamordowanych na rozkaz Hitlera, który chciał Warszawę zrównać z ziemią. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą ojczyznę oraz za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie jej wolności, a także za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska. O godzinie 17:00, znanej jako „Godzina W”, w całej Polsce zawyją syreny i zadzwonią kościelne dzwony w hołdzie poległym powstańcom. Od 2010 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego 1 sierpnia jest obchodzony jako polskie święto państwowe o nazwie Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.
 8. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego za powołanych do pracy w Winnicy Pańskiej oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość na drodze powołania.
 9. W tym tygodniu przypada również pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość sakramentu pokuty od godz. 15:30. Tego dnia w liturgii Kościoła będziemy wspominać Świętego Proboszcza z Ars, patrona wszystkich proboszczów.
 10. W pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi, a pół godziny wcześniej rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji wszystkich pielgrzymów, którzy przygotowują się do udziału w trudzie pieszej wędrówki na Jasną Górę.
 11. W niedzielę za tydzień 6 sierpnia Kościół obchodzi święto Przemienienia Pańskiego, przypominając nam wydarzenie na Górze Tabor, gdy Jezus ukazał swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W Kościele to święto obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. W tym dniu również przypada doroczny odpust w parafii Grudusk. Warto uświadomić sobie, że każda Eucharystia jest naszym wejściem na górę Przemienienia, aby zobaczyć oblicze Chrystusa Zmartwychwstałego.
 12. Będzie to również pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 12:00 Msza Święta połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną, na którą zapraszam całą asystę, poczty sztandarowe, dziewczęta sypiące kwiatkami i liturgiczną służbę ołtarza.
 13. Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi, dlatego swoją opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu), która znajduje się 2 km od Asyżu. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał od samego Jezusa słynny odpust, który zatwierdził papież Paweł VI i objął nim cały Kościół dniu rocznicy jej poświęcenia, czyli 2 sierpnia. Warunkiem uzyskania odpustu Porcjunkuli jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych w tym dniu przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Warto skorzystać z łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone w sakramencie pojednania.
 14. Trwają zapisy do udziału w 42. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę, która w tym roku nosi hasło „Jestem w Kościele!”. Można się jeszcze zapisać do udziału w „pielgrzymce duchowej”.
 15. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę rozpocznie się 6 sierpnia Mszą Świętą o godzinie 6:00, sprawowanej w Bazylice Katedralnej w Płocku na Tumskim Wzgórzu. W czasie dziewięciu dni będziemy wspierać pielgrzymów poprzez okolicznościowe modlitwy i Apel Jasnogórski w ramach pielgrzymki duchowej, który będzie odprawiany w czasie każdej Mszy Świętej o godzinie 16:30 w dni powszednie, a w najbliższą niedzielę, czyli pierwszego dnia pielgrzymki, w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
 16. Słowa podziękowania za wykonanie altanki nad stawem na łące parafialnej dla: p. Cezarego Janas, p. Stanisława Nałęcz i p. Mirosława Nałęcz. Dziękuję p. Maciejowi Kołakowskiemu za podarowanie drzewo. Dotychczasowy koszt wyniósł 3 tys. zł. Pozostaje jeszcze zaimpregnowanie elementów drewnianych, zrobienie kamiennej posadzki, stolika i ławek. Altanka będzie przeznaczona do użytku wspólnego zgodnie z jej przeznaczeniem i regulaminem.
 17. Dziękuję przedstawicielom Chojnowa Osiedle i Nowa Ulica z Panem Sołtysem na czele za pomoc w sprzątaniu kościoła, dzwonnicy i otoczenia w dniu wczorajszym.
 18. Podobnie jak w roku ubiegłym ramach parafialnego poświęcenia pojazdów z ubiegłej niedzieli na zakup środków transportu dla misjonarzy przekazaliśmy 1.700 zł (1.000 zł – zakupy w sklepie Świętego Krzysztofa oraz 700 zł ze złożonych ofiar materialnych). Wszystkim kierowcom – ofiarodawcom składamy nasze podziękowanie.
 19. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 20. W tym tygodniu od 1 do 6 sierpnia będą trwały Światowe Dni Młodzieży Lizbona 2023 z udziałem młodych ludzi z całego świata, również z Polski i z naszej diecezji. Obecnie młodzież przebywa w diecezjach portugalskich. Motywem przewodnim po tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie będzie hasło „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (por. Łk 1,39).
 21. W tych dniach mija 12. lat mojej obecności w naszej parafii, do której oficjalnie przybyłem dokładnie 25 lipca 2011 roku z parafii pw. Świętego Józefa w Ciechanowie. Bardzo dziękuję za każdą życzliwość, modlitwę i okazane dobro oraz zapewniam o pamięci w swojej codziennej modlitwie. Podczas Mszy Świętej w dniu ingresu również była odczytywana ewangeliczna przypowieść o skarbie ukrytym w roli i drogocennej perle, stając sie dla mnie w ten sposób drogowskazem posługi kapłańskiej i pracy duszpasterskiej.
 22. Składamy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny. Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku. Pamiętamy o wszystkich chorych, szczególnie przebywających w szpitalu lub domach opieki. Modlimy się także o życie wieczne dla zmarłych parafian oraz wszystkich zmarłych, których polecamy Bożemu miłosierdziu.
 23. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 31 lipca (poniedziałek) – Święty Ignacy z Loyoli (1491-1556). Hiszpański rycerz, a później prezbiter i wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański. Wielki założyciel zakonu jezuitów.
 • 1 sierpnia (wtorek) – Święty Alfons Maria Liguori. Biskup i doktor Kościoła, założyciel zgromadzenia redemptorystów.
 • 4 sierpnia (piątek) – Święty Jan Maria Vianney. Żył w latach 1786–1859.  Kapłan, który przez swoją ascezę i gorliwą działalność duszpasterską odrodził duchowo i moralnie parafię w Ars, do której został posłany. Zasłynął tam jako spowiednik i mąż modlitwy. Obecnie czczony jest jako patron proboszczów.
 1. Przez tę kończącą się Eucharystię, prośmy o łaskę odkrywania wartości królestwa niebieskiego i gotowość do różnych wyrzeczeń, aby nic nie zajęło miejsca Boga w naszym życiu. Niech nas umocni błogosławieństwo, abyśmy byli zawsze wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie na wzór naszych rodaków, którzy poświęcili swoje życie w obronie wiary, wolności i niepodległości
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa