Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj siedemnasta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą miesiąca lipca i przypomina nam, że zbliża się połowa wakacji. Modlimy się o dobrą pogodę na trwające żniwa. Jezus Chrystus gromadzi nas na świętej wieczerzy i chce nas karmić chlebem na życie wieczne. Pełni wdzięczności za dar Eucharystii otwórzmy nasze serca, aby przychodzący Pan mógł w nich zamieszkać i zawsze królować.
 2. Przez całą niedzielę jest wśród nas ksiądz Rafał Kabelis, który obecnie pełni posługę duszpasterską w parafii pw. Świętego Brata Alberta w Makowie Mazowieckim. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 2009 r. Dziękujemy za sprawowany sakrament pokuty, błogosławieństwo pojazdów oraz wspólną modlitwę sprawowanej Eucharystii, a także życzymy łaski zdrowia, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Czernickiej w czasie tegorocznego urlopu i trwających nadal wakacji.
 3. Za tydzień 1 sierpnia i pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 12:00 Msza Święta połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną, na którą zapraszam całą asystę, dziewczęta sypiące kwiatkami i służbę liturgiczną.
 4. W dzisiejszą niedzielę po raz pierwszy z inicjatywy papieża Franciszka obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, blisko uroczystości świętego Joachima i Anny, dziadków Hasłem tego dnia są słowa: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni” (por. Mt 28, 20). Więcej informacji oraz orędzie papieskie na stronie naszej parafii.
 5. Dzisiaj kończymy XXII Tydzień Świętego Krzysztofa obchodzony w tym roku pod hasłem „W drogę do Źródła Życia” z inicjatywy MIVA Polska (Mission Vehicle Association Poland) i Krajowego Duszpasterstwa Kierowców. Po każdej Mszy Świętej poświęcenie pojazdów, które będzie przebiegać według naszego zwyczaju, tzn. modlitwa w kościele i ogólne błogosławieństwo, a później pokropienie każdego pojazdu przed dzwonnicą, gdzie na chwilę się zatrzymujemy i po krótkiej modlitwie odjeżdżamy. Z okazji parafialnego poświęcenia pojazdów można złożyć ofiarę na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy w ramach prowadzonej akcji „1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy”. Będzie to również wsparcie poszkodowanych w ostatnich nawałnicach i powodziach w Polsce oraz w innych krajach Europy Zachodniej w ramach przeżywanego dzisiaj dnia solidarności z poszkodowanymi z powodu tych klęsk żywiołowych.
 6. Zwracam się z prośbą do mieszkańców Kownat o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w przyszłą sobotę, która będzie ostatnią w miesiącu lipcu, w ramach naszej kolejności parafialnej. Prace porządkowe rozpoczniemy o godz. 9:00.
 7. APEL PRZEWODNICZĄCEGO EPISKOPATU W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W EUROPIE. W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną w Europie oraz wzrostem zakażeń koronawirusem w wielu krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii czy Francji, służby medyczne informują, że również w Polsce, po krótkotrwałej stabilizacji, zaczniemy notować wzrosty zakażeń, spowodowane szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który w naszej ojczyźnie odpowiada już za ok. 30 proc zakażeń. Mając na uwadze życie i zdrowie naszych rodaków oraz by ponownie nie doprowadzić do rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii. Równocześnie proszę niezaszczepionych, by pamiętali o tym, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego”, o czym wspomniałem w moim oświadczeniu z dnia 8 lipca br. „Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw”. Jak informują służby medyczne, w Polsce, po pełnym zaszczepieniu, zakaziło się jedynie 0,6 proc. osób, co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tej formy walki z koronawirusem. Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów. Abp Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
 8. Msze Święte w naszym kościele są odprawiane w niedziele o godzinie 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 9. Serdeczne pozdrowienia przekazuje nam siostra neoprofeska Rozalia Modzelewska (tak się nazywa siostry zakonne po ślubach wieczystych), która wczoraj te śluby złożyła. To była wzruszająca uroczystość, której przebieg możemy zobaczyć na profilu facebookowym naszej parafii, ponieważ była transmisja on-line Mszy Świętej z klasztoru w Orliku. Siostra Rozalia dziękuję za naszą modlitwę, życzenia i pozdrowienia oraz zapewnia o pamięci w codziennej modlitwie osobistej i wspólnotowej Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej.
 10. Przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny (dzisiaj szczególnie pamiętamy o Krzysztofach i Jakubach, a jutro o Annach i Hannach). Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku, szczególnie w naszej parafii. Modlimy się także o łaskę zdrowia dla chorych (nadal trwa pandemia koronawirusa). Prosimy miłosierdzie Boże o życie wieczne dla wszystkich zmarłych, szczególnie nagle i tragicznie w wyniku wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych.
 11. W poniedziałek 19 lipca br. odszedł do wieczności ks. prałat Tadeusz Niestępski, emerytowany wieloletni proboszcz parafii pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu i dziekan dekanatu przasnyskiego. Miał 91 lat życia (urodziny 26 lipca) i 65 lat kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w kościele farnym w sobotę 24 lipca br. pod przewodnictwem bpa Romana Marcinkowskiego. Nestor duchowieństwa naszego dekanatu i diecezji płockiej został pochowany na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu. Niech po trudach kapłańskiej posługi spoczywa w pokoju. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
 12. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 25 lipca (niedziela) – Święty Jakub Apostoł, zwany Starszym lub Większym. Był bratem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty i jako pierwszy z Apostołów poniósł śmierć męczeńską w 44 roku. Jest patronem pielgrzymów (święto).
 • 25 lipca (niedziela) – Święty Krzysztof. Poniósł śmierć męczeńską w III wieku za czasów cesarza rzymskiego Decjusza. Jego imię oznacza „niosący Chrystusa”. Jeden z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów, m.in. chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, introligatorów, marynarzy, pielgrzymów, kierowców i podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy. Orędownik w różnych niebezpieczeństwach, szczególnie na drodze i w czasie podróży.
 • 26 lipca (poniedziałek) – Święci Anna i Joachim. Rodzice Najświętszej Maryi Panny i dziadkowie Pana Jezusa.
 • 29 lipca (czwartek) – Święta Marta. Była siostrą Łazarza i Marii, a swoją postawą ukazuje nam wartość służby drugiemu człowiekowi w wyrażaniu miłości do Boga. Jest patronką pracowników hotelowych, kucharek i gospodyń domowych.
 • 31 lipca (sobota) – Święty Ignacy z Loyoli (1491-1556). Hiszpański rycerz, a później prezbiter i wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański. Wielki założyciel zakonu jezuitów.
 1. W tych dniach mija 10. lat mojej obecności w naszej parafii. Bardzo dziękuję za każdą życzliwość i modlitwę oraz zapewniam o pamięci w swojej codziennej modlitwie. Przyjmijmy błogosławieństwo, aby wypełniać swoje obowiązki i duchowo tworzyć Królestwo Boże, które jest pośród nas.
 2. W tym roku obchodzi jubileusz 500-lecia słynny dzwon „Zygmunt”, który po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 roku. Ten ważący blisko 13 ton dzwon, odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behama, 9 lipca 1521 roku został zawieszony w specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu, zwanej Zygmuntowską. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary. Niech ten dzwon symbol naszego narodu i nasze parafialne dzwony jak najczęściej oznajmiają tylko dobre i radosne wydarzenia ze świata, ojczyzny i Kościoła.
 3. W tych dniach mija 10. lat mojej obecności w naszej parafii, do której oficjalnie przybyłem dokładnie 25 lipca 2011 roku z parafii pw. Świętego Józefa w Ciechanowie. Bardzo dziękuję za każdą życzliwość i modlitwę oraz zapewniam o pamięci w swojej codziennej modlitwie. Przyjmijmy błogosławieństwo, aby wypełniać swoje obowiązki i duchowo tworzyć Królestwo Boże, które jest pośród nas.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa