Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj siedemnasta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą miesiąca lipca i przypomina nam, że mija połowa wakacji. Modlimy się o dobrą pogodę na trwające żniwa. Pan Jezus zawsze dostrzega potrzeby tych, którzy do Niego przychodzą. Chojną ręką karmi głodnych, ale nakazuje uczniom pozbierać ułomki, aby nic się nie zmarnowało. Zachęca nas, abyśmy nie marnotrawili żywności, którą możemy podzielić się z ubogimi.
 2. Dzisiaj zapraszamy na spotkanie kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania, które odbędzie się po Mszy Świętej o godz. 15:00. Obecność obowiązkowa.
 3. W środę rozpoczynamy sierpień, miesiąc żniwnego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego narodu. Episkopat Polski apeluje do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, aby starać się przeżywać ten czas w trzeźwości i abstynencji.
 4. Środa 1 sierpnia to 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni i kosztowało życie ok. 18. tysięcy żołnierzy podziemia, często młodych dziewcząt i chłopców. Dokładna liczba ofiar cywilnych nie jest znana, ale przyjmuje się, że powstanie pochłonęło ok. 200 tysięcy osób, często okrutnie zamordowanych na rozkaz Hitlera, który chciał Warszawę zrównać z ziemią. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam o konieczności modlitwy za naszą ojczyznę oraz za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie jej wolności, a także za tych, którym powierzono obecnie odpowiedzialne stanowiska. O godzinie 17:00, znanej jako „Godzina W”, zatrzymajmy się na chwilę modlitwy. W całej Polsce zawyją syreny i zadzwonią dzwony w hołdzie poległym powstańcom. Od 2010 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego 1 sierpnia jest obchodzony jako polskie święto państwowe o nazwie Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.
 5. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość w trudnościach na drodze powołania.
 6. W tym tygodniu przypada również pierwszy piątek miesiąca. O godzinie 15:30 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu i będzie możliwość sakramentu pokuty, a później zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Najświętszego Serca Jezusa.
 7. W pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi, a pół godziny wcześniej rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji wszystkich pielgrzymów podążających na Jasną Górę, szczególnie z naszej parafii, którzy wybierają się na pielgrzymkę.
 8. Za tydzień również pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 12:00 Msza Święta połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną, na którą zapraszam całą asystę, dziewczęta sypiące kwiatkami, „dzieci fatimskie” i liturgiczną służbę ołtarza.
 9. Trwają jeszcze zapisy do udziału w 37. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę, która jak co roku będzie wędrowała w dniach 6 – 14 sierpnia pod hasłem „Stworzeni do wielkości”.
 10. Spotkanie organizacyjne dla pielgrzymów z dekanatu przasnyskiego z księdzem Arkadiuszem Czubakowskim – przewodnikiem grupy Złotej, odbędzie się dzisiaj o godz. 16:00 w kościele parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
 11. W czwartek, 2 sierpnia przypada wspomnienie Matki Bożej Anielskiej i związany z nim odpust Parcjunkuli. Jest to wyjątkowy przywilej uproszony przez Świętego Franciszka z Asyżu, który żywił wyjątkową miłość do Maryi, dlatego swoją opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu), która znajduje się ok. 2 km od Asyżu. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał od samego Jezusa słynny odpust, który zatwierdził papież Paweł VI i objął nim cały Kościół dniu rocznicy jej poświęcenia, czyli 2 sierpnia. Warunkiem uzyskania odpustu Porcjunkuli jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych w tym dniu przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Warto skorzystać z łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone w sakramencie pojednania.
 12. Dźwięk trąbki podczas dzisiejszych Mszy Świętych w wykonaniu Pana Organisty jest zwiastunem kolejnych wakacyjnych spotkań nie tylko z muzyką sakralną. Będzie to już 6. edycja tych spotkań, które w ostatnich latach odbywają się w poszczególne niedziele sierpnia po Mszy świętej o godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy.
 13. Warto wiedzieć, że wczoraj w Warszawie rozpoczął się II Kongres Młodzieży Polonijnej, który przebiega pod hasłem „Wiarą powołani” i zakończy się w niedziele 5 sierpnia. Uczestniczy w nim ponad 250 osób z 21. krajów. Z racji obchodów 450. rocznicy śmierci Świętego Stanisława Kostki młodzież polonijna odwiedzi również diecezję płocką. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Płockiej zaprasza w środę 1 sierpnia do Rostkowa i Pułtuska, aby spotkać się z młodymi ludźmi z różnych części świata. W Rostkowie o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery z udziałem biskupa Wiesława Lechowicza, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przewodniczącego Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. O godz. 11:00 – występ zespołu „Gloria” z parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Obrytem. Następnie wyjazd do Pułtuska i rozpoczęcie „Gry terenowej ze Świętym Stanisławem Kostką”, która zakończy się o godz. 15:00 i tym samym zakończy się wizyta młodzieży polonijnej w naszej diecezji.
 14. Urząd Gminy w Czernicach Borowych i Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej zapraszają do uczestnictwa w drugim dniu Pikniku Historycznego, który rozpoczął się wczoraj w Chojnowie. Dzisiaj o godz. 12:00 złożenie kwiatów na grobie żołnierzy poległych w 1920 roku na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu. W godzinach 14:00 – 15:00 odbędzie się główna rekonstrukcja pod tytułem „ W obronie wolności – rok 1920”.
 15. Dzisiaj kończymy XIX Tydzień Świętego Krzysztofa. W ramach parafialnego poświęcenia pojazdów i akcji MIVA Polska „jeden grosz za jeden kilometr bezpiecznej jazdy” z ubiegłej niedzieli, na zakup środków transportu dla misjonarzy przekazaliśmy 1.000 zł (500 zł – zakupy w sklepie Świętego Krzysztofa oraz 500 zł ze złożonych ofiar materialnych). Wszystkim kierowcom – ofiarodawcom składamy podziękowanie.
 16. Dziękujemy również za ofiarę na rzecz planowanego kolejnego etapu remontu dzwonnicy, którą w ubiegłym tygodniu złożyła p. Jadwiga Jaskólska.
 17. Dzisiaj w czasie Mszy Świętych o godz. 10:00 zostało poświęconych sześć ornatów lnianych w trzech jednolitych kolorach na różne okazje do sprawowania Mszy Świętych koncelebrowanych. Ornaty ufundowali p. Izabela i Radosław Bartołd z okazji zawarcia sakramentu małżeństwa, którzy w tych dniach przeżywają pierwszą rocznicę tej uroczystości. Dziękujemy i składamy najlepsze życzenia.
 18. Przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny. Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku. Modlimy się także o łaskę zdrowia dla chorych i życie wieczne dla zmarłych parafian oraz wszystkich zmarłych, szczególnie nagle i tragicznie w wyniku wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych.
 19. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 29 lipca (niedziela) – Święta Marta. Była siostrą Łazarza i Marii, a swoją postawą ukazuje nam wartość służby drugiemu człowiekowi w wyrażaniu miłości do Boga. Jest patronką pracowników hotelowych, kucharek i gospodyń domowych.
 • 31 lipca (wtorek) – Święty Ignacy z Loyoli (1491-1556). Prezbiter i wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański. Wielki założyciel zakonu jezuitów.
 • 1 sierpnia (środa) – Święty Alfons Maria Liguori (1696-1787). Biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich. Założyciel zgromadzenia ojców redemptorystów.
 • 4 sierpnia (sobota) – Święty Jan Maria Vianney. Żył w latach 1786–1859. Prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu. Obecnie czczony jest jako patron proboszczów.
 1. Zostaliśmy napełnieni duchowym pokarmem, którym jest Komunia Święta i słowo Boże. Idźmy więc kontynuować naszą życiową pielgrzymkę i dzielić się chlebem z potrzebującymi. Niech nas umocni błogosławieństwo, abyśmy trwali w jedności z Bogiem i Kościołem.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa