Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj osiemnasta niedziela w roku liturgicznym i pierwsza w miesiącu sierpniu. Liturgia słowa ukazuje nam Boga pełnego miłości, który troszczy się o nas nieustannie i zaprasza, abyśmy przychodzili do Niego nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że nasze ręce są puste.

2. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski, a nawet Europy i całego świata tysiące pielgrzymów podążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud pielgrzymowania. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Naszym pośrednikiem w tej modlitwie jest Święty Maksymilian Maria Kolbe, nazywany “Szaleńcem Niepokalanej”.

3. Dzisiaj z okazji pierwszej niedzieli miesiąca, na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00, adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Serdeczne podziękowania dla całej asysty i dziewcząt sypiących kwiatkami oraz Liturgicznej Służby Ołtarza.

4. W środę 6 sierpnia Kościół obchodzi święto Przemienienia Pańskiego, przypominając nam wydarzenie na Górze Tabor, gdy Jezus ukazał swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W Kościele to święto obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. W tym dniu również przypada doroczny odpust w parafii Grudusk z uroczystą Sumą o godzinie 12:00.

5. Również w środę 6 sierpnia po Mszy Świętej o godzinie 6 rano, sprawowanej w Bazylice Katedralnej w Płocku z Tumskiego Wzgórza wyruszy XXXIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze pod hasłem „Cały Twój, Maryjo”. Tegoroczna pielgrzymka będzie dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II. W czasie dziewięciu dni będziemy wspierać utrudzonych pielgrzymów poprzez okolicznościowe modlitwy i Apel Jasnogórski w ramach pielgrzymki duchowej, w czasie każdej Mszy Świętej o godzinie 16:30 w dni powszednie, a w najbliższą niedzielę w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00. W najbliższą niedzielę przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, ofiarujemy Różaniec w intencji całego pielgrzymkowego dzieła, który poprowadzi Koło Żywego Różańca z Żeber, gdyż jest to druga niedziela miesiąca. Z naszej parafii czynnie wezmą udział w pielgrzymce 3 osoby, a w sposób duchowy będzie pielgrzymowało prawie 30 osób.

6. Czwartek 7 sierpnia to pierwszy czwartek miesiąca, dlatego w czasie Mszy Świętej modlimy się Koronką do Miłosierdzia Bożego o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii.

7. Parafialny Zespół Caritas razem z Caritas Diecezji Płockiej przy współpracy z GOPS Czernice Borowe trzeci raz rozpoczyna akcję pod hasłem „Tornister pełen uśmiechów”, która od początku sierpnia trwa w całej Polsce już po raz szósty. Głównym celem tej akcji jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci naszej parafii z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Do plecaka można włożyć różne artykuły szkolne przeznaczone dla dzieci z klas 0–3. Najlepiej jeśli będą to piórniki, zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, farby, plastelina oraz przybory geometryczne. Jeśli ktoś chciałby pomóc, to proszę o kontakt w zakrystii po każdej Mszy Świętej.

8. Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, która minęła w piątek 1 sierpnia, mogliśmy dzisiaj zobaczyć etiudę filmową pt. „Powstanie Warszawskie”, przygotowaną przez młodzież z gimnazjum im. 21.Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” w Czernicach Borowych pod kierunkiem p. katechetki Beaty Gregorczyk. Bardzo dziękuję dyrekcji szkoły, pani katechetce oraz młodzieży za przygotowanie tego filmu i możliwość projekcji w naszym kościele.

9. W ramach sierpniowej edycji wakacyjnych spotkań z muzyką sakralną i nie tylko, dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00, naszym gościem będzie znany ciechanowski trębacz p. Bogusław Tłoczkowski, który jest chorążym Wojska Polskiego w stanie spoczynku (gratulujemy awansu ze stopnia sierżanta). Nasz Gość dźwiękami trąbki i ubogaci przebieg liturgii Mszy Świętej, a później wykona kilka dodatkowych utworów w hołdzie żyjącym i poległym powstańcom warszawskim oraz wszystkim, którzy oddali życie w walce o niepodległość naszej ojczyzny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i wspólnego posłuchania.

10. Systematycznie postępują zaplanowane prace remontowe w naszej parafii. Obecnie kończy się remont schodów zewnętrznych prowadzących do dzwonnicy. W ubiegłym tygodniu granitowo – kamienne elementy schodów odzyskały swój pierwotny wygląd poprzez odnowienie metodą piaskowania, jak również balustrada i pomnik dziedzica Adama Kamińskiego na cmentarzu parafialnym. Na odbiór techniczny i konserwatorski czeka wykonany z żelbetonu fragment kamiennego ogrodzenia kościoła oraz trwają przygotowania dokumentacji formalnej do rozpoczęcia drugiego etapu remontu dzwonnicy. To wszystko wymaga dużo czasu i środków materialnych, dlatego dziękuję za każdą okazaną pomoc w różnej formie dla naszego wspólnego dobra, którym jest dobro materialne naszej parafii.

11. W nawiązaniu do wydarzeń z ubiegłej niedzieli, gdy podczas burzy piorun uderzył w pole pszenicy pod Zembrzusem, chciałbym wyrazić uznanie dla naszej jednostki OSP oraz jednostek sąsiednich za sprawnie przeprowadzoną akcję gaśniczą oraz podziękować tym rolnikom, którzy brali udział w akcji ratunkowej. Naszych poszkodowanych materialnie parafian zapewniam o modlitwie, którą wyrazimy dzisiaj w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu śpiewem suplikacji. Okazuje się, że burza jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem i o tym należy zawsze pamiętać.

12. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 4 sierpnia (poniedziałek) – Święty Jan Maria Vianney (1786-1859). Prezbiter i najbardziej znany proboszcz, który swoją postawą modlitewną, ofiarami i postami doprowadził do nawrócenia mieszkańców miasteczka Ars we Francji, gdzie został posłany.

• 8 sierpnia (piątek) – Święty Dominik kapłan, założyciel Zakonu Dominikanów, którego zadaniem jest głoszenie Ewangelii poprzez słowo i świadectwo życia.

• 9 sierpnia (sobota) – Święta Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), filozof i karmelitanka, która urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej, a później przyjęła chrzest. Zamordowana przez hitlerowców w Oświęcimiu 9 sierpnia 1942 r. Kanonizowana przez świętego Jana Pawła II w 1998 roku, a rok później ogłoszona współpatronką Europy.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa