Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj osiemnasta niedziela roku liturgicznego Kościoła, która jest świętem Przemienienia Pańskiego i przypomina nam wydarzenie na Górze Tabor, gdy Jezus ukazał swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W Kościele to święto obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. Tego dnia również przypada doroczny odpust w parafii Grudusk.
 2. Przychodzimy do naszego parafialnego wieczernika na Eucharystię, aby spotkać się z Bogiem przez sakramentalną ofiarę Jezusa Chrystusa, bo nawet czas wakacyjnego odpoczynku możemy wykorzystać na umocnienie więzi z Chrystusem i Kościołem. Warto uświadomić sobie, że każda Eucharystia jest naszym wejściem na górę Przemienienia, aby zobaczyć oblicze Chrystusa Zmartwychwstałego.
 3. Z okazji pierwszej niedzieli miesiąca, na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00, adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Serdeczne podziękowanie dla całej asysty, pocztu sztandarowego rolników oraz służby liturgicznej.
 4. W następną niedzielę za tydzień przed Mszą Świętą o godz. 10:00 modlitwa różańcowa w intencji Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę pod przewodnictwem Koła Żywego Różańca z Chojnowa, ponieważ będzie to druga niedziela miesiąca.
 5. Dzisiaj o godzinie 6:00 w Bazylice Katedralnej w Płocku na Tumskim Wzgórzu została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego, która rozpoczęła 42. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę, pod hasłem „Jestem w Kościele!”.
 6. W czasie dziewięciu dni będziemy wspierać pielgrzymów poprzez okolicznościowe modlitwy i Apel Jasnogórski w ramach pielgrzymki duchowej, który będzie odprawiany na zakończenie Mszy Świętej o godz. 16:30 w dni powszednie. O godz. 16:00 będzie prowadzona modlitwa różańcowa przez Koła Żywego Różańca naszej parafii. Dzisiaj Apel Jasnogórski na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00, jak również w niedzielę za tydzień.
 7. Dziękujemy wszystkim pielgrzymom za podjęty trud tegorocznego tradycyjnego pielgrzymowania, a szczególnie pielgrzymom z grupy Złotej, która obejmuje trzy dekanaty: przasnyski, makowski i dzierzgowski. Przewodnikiem grupy od kilku jest ks. Łukasz Rogowski – wikariusz parafii pw. Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników w Ciechanowie. Dziękujemy również pielgrzymom duchowym, wśród których jest 42. osoby zapisane w naszej parafii.
 8. Przeżywamy sierpień, miesiąc żniwnego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych i wielkich wydarzeniach z historii naszego narodu. Biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, abyśmy starali się przeżywać ten czas w trzeźwości i abstynencji. Niech naszymi orędownikami w modlitwie o trzeźwość będą Święty Maksymilian Maria Kolbe, Błogosławiony ksiądz Bronisław Markiewicz, Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński oraz Święty Jan Paweł II.
 9. Msze Święte w naszym kościele są odprawiane w niedziele o godzinie 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 10. Modlimy się o dobrą pogodę dla rolników, wzywając wstawiennictwa Świętego Izydora i Świętego Jana Nepomucena, aby pomyślnie i bezpiecznie mogli zakończyć tegoroczne żniwa. Wzywamy także opieki Świętego Rocha – patrona czasu zarazy i chorób zakaźnych, bowiem znowu powraca ASF, który zagraża zwierzętom gospodarskim. Pozdrawiamy wszystkich przeżywających wakacje oraz urlopy, szczególnie w naszej parafii, życząc dobrego i spokojnego wypoczynku. Najlepsze życzenia przekazujemy solenizantom i jubilatom nowego tygodnia. Naszych chorych otaczamy modlitwą, szczególnie przebywających w szpitalach i domach opieki, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu. Jednoczymy się z Lizboną w Portugalii, gdzie dziś kończą się 38. Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka, biskupa płockiego Szymona oraz licznej grupy młodzieży z Polski, a także z naszej diecezji.
 11. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 8 sierpnia (wtorek) – Święty Dominik. Wybitny kaznodzieja, który owocnie zwalczał szerzące się w ówczesnej Europie herezje. Założył Zakon Kaznodziejski, zwany Dominikanami.
 • 9 sierpnia (środa) – Święta Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein). Męczennica z tragicznych czasów II wojny światowej i patronka Europy. Dzięki filozoficznym poszukiwaniom odnalazła wiarę w Boga, a jej poszukiwania zaowocowały także niedokończonym traktatem teologicznym pt. „Wiedza krzyża”. Zginęła w komorze gazowej w Oświęcimiu 9 sierpnia 1942 roku. W tym roku mija 80. lat od jej męczeńskiej śmierci (święto).
 • 10 sierpnia (czwartek) – Święty Wawrzyniec, diakon i męczennik. Prawdopodobnie poniósł śmierć za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II w roku 258, gdy cesarz Walerian wydał edykt skazujący wszystkich biskupów, prezbiterów i diakonów na śmierć. Papież Sykstus II został zabity 6 sierpnia. Początkowo oszczędzono Wawrzyńca, aby uzyskać informacje o majątku wspólnoty. Po rozdaniu ubogim nielicznych dóbr, jakie posiadał wówczas Kościół, przedstawił on władzom rzymskim bardzo liczny tłum ubogich, kalekich i niewidomych. „To są skarby Kościoła” – powiedział wówczas diakon Wawrzyniec (święto).
 • 11 sierpnia (piątek) – Święta Klara (1194-1253). Zafascynowana życiem świętego Franciszka poszła w jego ślady i założyła drugie zakon świętego Franciszka, popularnie zwany klaryskami. Habit zakonny otrzymała z rąk Biedaczyny z Asyżu. Jest patronką m. in. radia i telewizji.
 1. Pamiętajmy o tym, że Kościół jest Matką wszystkich wierzących. Wierzymy w to, co jest objawione w słowie Bożym, spisanym i przekazanym, a co Kościół podaje nam do wierzenia. Wiara jest Bożym darem i jest postawą człowieka. Wierzymy w Boga i wierzymy Bogu. Pamiętajmy też o dramacie Powstania Warszawskiego z 1944 roku i duchowo jednoczmy się z Pieszą Pielgrzymką Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Niech Boże błogosławieństwo broni nas od niebezpieczeństw duszy i ciała przez cały nadchodzący tydzień.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa