Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj osiemnasta niedziela w roku liturgicznym i pierwsza w miesiącu sierpniu. Jak przed wiekami Bóg karmił Izraelitów manną, aby nie ustali w drodze do ziemi obiecanej, tak nas również Pan Jezus posila Chlebem Eucharystycznym, który dodaje nam siły w dążeniu do nieba, które jest nową ziemią obiecaną. Umocnieni tym pokarmem starajmy się uzyskać dziś odpust Porcjunkuli (nazwa małej kaplicy ok. 2 km od Asyżu), wyproszony przez Świętego Franciszka, gdy objawił mu się Pan Jezus. Każdy, kto dzisiaj nawiedzi swój kościół parafialny, odmówi w nim Ojcze nasz i Wierzę oraz przyjmie Komunię Świętą i pomodli się w intencjach wyznaczonych przez papieża, a ponadto nie jest przywiązany do jakiegokolwiek grzechu, otrzyma odpust zupełny odpuszczenia win za wszystkie popełnione grzechy.

2. Rozpoczynamy sierpień, miesiąc rolniczego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego narodu. Biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, abyśmy przeżywali ten czas w trzeźwości.

3. Dzisiaj z okazji pierwszej niedzieli miesiąca, na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00, adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Serdeczne podziękowania dla całej asysty i dziewcząt sypiących kwiatkami, pocztów sztandarowych oraz Liturgicznej Służby Ołtarza.

4. W czwartek 6 sierpnia Kościół obchodzi święto Przemienienia Pańskiego, przypominając nam wydarzenie na Górze Tabor, gdy Jezus ukazał swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W Kościele to święto obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. W tym dniu również przypada doroczny odpust w parafii Grudusk z uroczystą Sumą o godzinie 12:00.

5. Czwartek 6 sierpnia to pierwszy czwartek miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii i wytrwałość w powołaniach.

6. W tym tygodniu przypada również pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość sakramentu pokuty od godz. 15:30, a później Msza Święta i Apel Jasnogórski.

7. Jeszcze trwają zapisy do udziału w XXXIV Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę., która będzie wędrowała w dniach 6 – 14 sierpnia br. pod hasłem „Bóg sam wystarczy”. Można się jeszcze zapisać do udziału w „pielgrzymce duchowej”.

8. Płocka pielgrzymka wyrusza w czwartek 6 sierpnia po Mszy Świętej o godzinie 6:00, sprawowanej w Bazylice Katedralnej w Płocku na Tumskim Wzgórzu. W czasie dziewięciu dni będziemy wspierać pielgrzymów poprzez okolicznościowe modlitwy i Apel Jasnogórski w ramach pielgrzymki duchowej, w czasie każdej Mszy Świętej o godzinie 16:30 w dni powszednie, a w najbliższą niedzielę w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.

9. W najbliższą niedzielę przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, ofiarujemy Różaniec w intencji pielgrzymkowego dzieła, który poprowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic, gdyż jest to druga niedziela miesiąca.

10. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej informuje, ze osoby które zapisały się na pielgrzymkę autokarową do Zuzeli (miejsca urodzin Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Prostyni (sanktuarium Świętej Anny) oraz Loretto (sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej), są proszone o dokonywanie wpłat w kwocie 55 zł od osoby. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy przyjmuje p. Jan Pikus – Czernice Borowe, telefon: 23.674.62.44. Wyjazd 20 sierpnia br. (czwartek) o godz. 6:30 z przystanku autobusowego w Czernicach Borowych.

11. Jest jeszcze możliwość kupienia płyty DVD z uroczystości Powitania i Pożegnania Jasnogórskiej Ikony. Są to dwie płyty po 25 zł, całość kosztuje 50 zł. Chętnych proszę o zgłaszanie się do zakrystii, aby się zapisać, żeby zamówić odpowiednią liczbę płyt.

12. W przyszłą niedzielę podczas Mszy Świętej o godz.15:00 zostaną wznowione wakacyjne spotkania z muzyką religijną w tym roku będzie ich trochę mniej. Serdecznie zapraszamy.

13. Dziękuję za ofiarę na rzecz odnowionego ołtarza, którą złożyła w ubiegłym tygodniu rodzina p. Stanisława i Grażyny Pszczółkowskich z Nowych Czernic. Ponadto w imieniu całej parafii składam podziękowanie dla Starostwa Powiatowego w Przasnyszu za przyznanie dotacji na renowację naszego zabytkowego ołtarza w wysokości 5 tysięcy złotych.

14. Informacje o sytuacji inwestycyjno – remontowej. W lipcu zostały zakończone i rozliczone dwie duże inwestycje, które przez ostatni rok prowadziła nasza parafia z dofinansowaniem unijnym : remont dzwonnicy oraz renowacja ołtarza głównego. W ostatnim tygodniu została zamontowana automatycznie składana multimedialna tablica informacyjna z nowoczesnym projektorem w związku z prowadzoną renowacją ołtarza. Całość inwestycji wyniosła 22.600 zł, z dofinansowaniem zewnętrznym 12.600 zł, którą parafia dofinansowała w wysokości 10.000 zł. Jest to nowoczesne i praktyczne urządzenie o wielu różnych możliwościach, z których będziemy mogli korzystać poprzez teksty pieśni i projekcje różnych materiałów filmowych. Obecnie parafia posiada zadłużenie, na które w przeciągu kilku miesięcy otrzymamy refundację. Do oddania zostanie 30 tys. zł jako zobowiązanie do uregulowania po zakończeniu przyszłorocznej kolędy. Całość inwestycji przeprowadzonych przez parafię na przestrzeni roku to ok. 650 tys. zł. Po przeprowadzonej szczegółowej kontroli remontu dzwonnicy przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, zweryfikowano kosztorys wykonanych prac i obniżono nam refundację poniesionych kosztów na kwotę około 2.600 zł, ale warto było podjąć się tej inwestycji, ponieważ dofinansowanie wyniesie 31 tys. zł. Przeprowadzone prace wymagały dużo wysiłku finansowego ze strony naszej parafii oraz poświęconego czasu wielu ludzi zaangażowanych przy tych pracach, dlatego jeszcze raz dziękuję za każdą okazaną pomoc w różnej formie dla naszego wspólnego dobra. Szczególnie dziękuję Radzie Gospodarczej za pomoc i współpracę. Bóg zapłać wszystkim za wszystko.

15. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 4 sierpnia (wtorek) – Święty Jan Maria Vianney. Prezbiter, który będąc proboszczem w Ars we Francji, zasłynął jako spowiednik i mąż modlitwy. Żył w latach 1786–1859. Obecnie czczony jest jako patron proboszczów.

• 8 sierpnia (sobota) – Święty Dominik prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, nazywanego także od jego imienia Zakonem Dominikanów. Żył na przełomie XII i XIII wieku, ale jego dzieło głoszenia Ewangelii trwa do dzisiaj.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa