Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj osiemnasta niedziela w roku liturgicznym. Pan Jezus, dając głodnym ludziom chleb, jednocześnie wprowadza ich w tajemnicę chleba życia. On chce nam dać najlepszy pokarm: swoje Ciało wzmacniające nas na drodze do nieba.
 2. Serdecznie witamy w naszej parafii księdza Andrzeja Wychuckiego, który dzisiaj razem z nami modli się w czasie Mszy Świętych, kieruje do nas słowo Boże, sprawuje sakrament pokuty. Ksiądz Andrzej od wielu lat jest proboszczem w diecezji Saskatoon (środkowo – zachodnia Kanada), od kilku lat pracuje w parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Będzie brał udział w Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Dziękujemy za ponowną obecność w naszej parafii oraz życzymy opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego w posłudze duszpasterskiej daleko od Ojczyzny.
 3. Z okazji pierwszej niedzieli miesiąca dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 12: 00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Serdeczne podziękowania dla asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych, dziewcząt sypiących kwiatkami, „dzieci fatimskich” i liturgicznej służby ołtarza.
 4. Dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 w ramach wakacyjnych spotkań nie tylko z muzyką sakralną naszym gościem będzie p. Łukasz Juszkiewicz. Absolwent Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy na kierunku Teatr w Ciechanowie oraz Szkoły Muzycznej I – go i II – go stopnia w klasie klarnetu oraz śpiewu klasycznego. Laureat wielu prestiżowych Festiwali m.in. III edycja „The Voice of Poland” w drużynie Marka Piekarczyka. W tym roku został laureatem Festiwalu Piosenki Literackiej OFPA w Rybniku oraz Festiwalu lat 60 – tych i 70 – tych „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”, gdzie otrzymał I Nagrodę Prezesa Zaiks-u Janusza Foglera. Oprócz swoich projektów i przygotowania solowego repertuaru na płytę koncertuje z Marcinem Wyrostkiem i Corazon. Inne osiągnięcia: Grand Prix na Festiwalu lat 60 – tych i 70 – tych pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”, nagroda ufundowana przez Związek Artystów Polskich i Prezesa Ryszarda Poznakowskiego, I miejsce na festiwalu Czesława Niemena – Niemenomania 2015 w Białymstoku, wyróżnienie na Festiwalu Niemen Non Stop w Słupsku. Poza tym nagrodzony trzy razy statuetką Artysty Roku 2014, 2015 i 2017. Ze swoimi uczniami nagrał płytę pt. „Duety” cz. I. Dzisiaj razem z Łukaszem Juszkiewiczem wystąpią trzy jego uczennice: Oliwia Turadek , Alicja Kaszubowska i Weronika Rekosz.
 5. Fundatorem i mecenasem tegorocznych wakacyjnych spotkań nie tylko z muzyką sakralną jest Fundacja „SCALAM – prostujemy drogi życia” za co bardzo dziękujemy Pani Prezes i całemu Zarządowi. Podziękowanie również za patronat medialny dla Płockiej Edycji Gościa Niedzielnego i Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Zapraszamy wszystkich, szczególnie młodzież, która przygotowuje się w tym roku do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 6. Jutro 6 sierpnia, będziemy przeżywali święto Przemienienia Pańskiego, które w Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. W tym dniu parafia Grudusk obchodzi uroczystość odpustową z Sumą o godzinie 12:00.
 7. Msza Święta w Bazylice Katedralnej jutro o godz. 6:00 rozpocznie 37. Pieszą Pielgrzymkę z Płocka na Jasną Górę, która będzie trwała do 14 sierpnia pod hasłem „Stworzeni do wielkości”, nawiązującym do Roku Świętego Stanisława Kostki.
 8. Na trasie pielgrzymki będzie wędrowało 6 osób z naszej parafii, a 49 osób będzie uczestniczyć w niej duchowo. W dni powszednie jednoczymy się w szczególny sposób z pielgrzymami w czasie Mszy Świętej o godzinie 16:30, a później Apel Jasnogórski. Przewodnikiem grupy Złotej jest ksiądz Arkadiusz Czubakowski – wikariusz parafii Świętego Bartłomieja w Płocku. Wspieramy naszą modlitwą całą pielgrzymkę i życzymy wszystkim idącym dużo siły i wytrwałości.
 9. W niedzielę za tydzień przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 modlitwę różańcową poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego, ponieważ jest to druga niedziela miesiąca. Będzie to Różaniec w intencji Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę, szczególnie w intencji pielgrzymów z naszej parafii.
 10. Za tydzień w niedzielę 12 sierpnia ponownie zapraszamy na spotkanie kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania, które odbędzie się podczas Mszy Świętej o godz. 15:00.
 11. W naszej diecezji i w naszej parafii po raz siódmy rozpoczyna się akcja dobroczynna prowadzona przez Parafialny Zespół Caritas przy współpracy z Caritas Diecezji Płockiej pod nazwą „Tornister pełen uśmiechów”, która polega na przygotowaniu wyprawki szkolnej dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Jest możliwość wsparcia tego dzieła bezinteresownej pomocy wobec dzieci z naszej parafii.
 12. Na ołtarzu Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników jest dostępna Księga Trzeźwościowa, gdzie można wpisać swoje postanowienia dotyczące dobrowolnej abstynencji na miesiąc sierpień oraz do 11 listopada w odpowiedzi na apel Episkopatu Polski po nazwą „sto dni trzeźwości na stulecie niepodległości”.
 13. W tych dniach mija siedem lat mojej obecności w parafii, dlatego dziękuję za siedem czerwonych róż na ołtarzu głównym przy wizerunku Matki Bożej Czernickiej, które są wyrazem modlitwy i współpracy dla dobra Kościoła i naszej Parafii.
 14. Dziękujemy również za ofiarę materialną na rzecz planowanego kolejnego etapu remontu dzwonnicy, którą w ubiegłym tygodniu złożyli: p. Adam Sadkowski oraz p. Eugeniusz i Mirosława Trojanowicz.
 15. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA CENTRALNE UROCZYSTOŚCI DIECEZJALNE W ROKU JUBILEUSZOWYM ŚWIĘTEGO STANISŁAWA KOSTKI. Umiłowani Diecezjanie! W tych gorących, wakacyjnych sierpniowych dniach serdecznie Was pozdrawiam z Tumskiego Wzgórza. Zgodnie z moją zapowiedzią z początku roku (por. Komunikat z dnia 1 stycznia br.), serdecznie zapraszam wszystkich wiernych naszej prastarej diecezji płockiej na centralne uroczystości Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki. Uroczystościom w niedzielę po Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny – 19 sierpnia br. o godz. 15:00 przewodniczyć będzie Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Godzinę przed Eucharystią będzie miał miejsce program ewangelizacyjny – „Powołani do świętości”. Pragnę w tym dniu razem z Wami, Umiłowani, wyśpiewać Bogu hymn wdzięczności za ten niezwykły dar, jakim była i jest postać Młodzieniaszka z Rostkowa. Po 450 latach od jego śmierci powierzymy Mu ponownie nasz Kościół Płocki, a szczególnie młode pokolenie wyznawców Chrystusa. Ufam, że wraz z naszymi Kapłanami i Siostrami Zakonnymi licznie przybędziecie do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki. W oczekiwaniu na nasze spotkanie, przesyłam zapewnienie o mojej modlitwie i z serca Wam błogosławię! Piotr Libera Biskup Płocki.
 16. Od „Pana Boga nie ma wakacji” – niech ta reguła towarzyszy wszystkim parafianom i naszym gościom korzystającym z wakacyjnego wypoczynku, których serdecznie pozdrawiamy. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składamy najlepsze życzenia. Chorych otaczamy modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Modlimy się o dobrą pogodę dla rolników. Prosimy o wytrwałość dla pielgrzymów wyruszających na Jasną Górę, szczególnie z naszej diecezji i z naszej parafii.
 17. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 8 sierpnia (środa) – Święty Dominik. Wybitny kaznodzieja, który owocnie zwalczał szerzące się
  w ówczesnej Europie herezje. Założył Zakon Kaznodziejski, zwany Dominikanami.
 • 9 sierpnia (czwartek) – Święta Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein). Męczennica z tragicznych czasów II wojny światowej i patronka Europy. Dzięki filozoficznym poszukiwaniom odnalazła wiarę w Boga, a jej poszukiwania zaowocowały także niedokończonym traktatem teologicznym pt. „Wiedza krzyża”. Zginęła w komorze gazowej w Oświęcimiu 9 sierpnia 1942 roku (święto).
 • 10 sierpnia (piątek) – Święty Wawrzyniec. Diakon i męczennik Kościoła rzymskiego z III wieku, którego życie, świętość i męczeństwo były opiewane przez wielu Ojców Kościoła (święto).
 • 11 sierpnia (sobota) – Święta Klara (1194-1253). Zafascynowana życiem świętego Franciszka poszła w jego ślady i założyła drugie zakon świętego Franciszka, popularnie zwany klaryskami. Habit zakonny otrzymała z rąk Biedaczyny z Asyżu. Jest patronką m. in. radia i telewizji.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa