Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś dwudziesta niedziela w roku liturgicznym. Należymy do Kościoła, który najpełniej objawia się, gdy zgromadzeni na Eucharystii jednym sercem wyznają wiarę i uwielbiają Boga. Nasze dzisiejsze zgromadzenie wokół Chrystusa niech uświadomi nam duchową jedność ze wszystkimi ludźmi na całej ziemi, którzy podobnie jak my składają Ofiarę i chwalą Boga. Pamiętajmy jednak, że bycie konsekwentnym w wierze i obrona wartości chrześcijańskich napotykają opór tego świata. Z odwagą więc trwajmy przy Ewangelii i Kościele.
 2. Dzisiaj przed Mszą Świętą o godz. 10:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w trzecią niedzielę każdego miesiąca od maja do października.
 3. Z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dzisiaj odbędzie się odpust w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie. Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 12:00 będzie przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski. W naszym kościele Msza Święta za Parafian połączona z sakramentem chrztu zostanie odprawiona o godz. 11:30.
 4. Dzisiaj w godzinach porannych wyruszyła IV Przasnyska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę, organizowana przez parafię pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu. Wszystkim pielgrzymom rowerowym życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, Świętego Stanisława Kostki i Świętego Krzysztofa.
 5. W sobotę 22 sierpnia naszą modlitwę ponownie skierujemy do Najświętszej Maryi Panny, którą w tym dniu będziemy wspominać jako Królową Polski. Maryi Królowej będziemy polecać naszą Ojczyznę, naszą parafię, nasze rodziny i sprawę trzeźwości naszego narodu.
 6. Znany jest już termin tegorocznych dożynek gminno-parafialnych, które odbędą się 6 września w parafii Pawłowo. Ze względu na sytuację epidemiczną będą miały ograniczony charakter. Dożynki w naszej parafii zostaną przesunięte na niedzielę 20 września br. O godz. 12:00 Msza Święta dziękczynna i błogosławieństwo wieńców dożynkowych. Już dziś zapraszam całą parafię do modlitwy dziękczynnej i proszę poszczególne miejscowości, aby przygotować wieńce dożynkowe. Wieniec dożynkowy z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulicy Kościelnej, Sadowej, Dolnej i Jasnej.
 7. Burmistrz miasta Przasnysza, wójt Gminy Czernice Borowe, dowódca Jednostki Wojskowej w Przasnyszu oraz Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej zapraszają do uczestnictwa w uroczystości 100. rocznicy zwycięstwa nad armią bolszewicką w 1920 roku, która odbędzie się w sobotę 22 sierpnia br. w Przasnyszu i Chojnowie. Ramowy program jest następujący. Przasnysz: godz. 12:00 – odsłonięcie tablic pamiątkowych, godz. 13:30 – apel poległych. Chojnowo: godz. 15:00 – Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej (park dworski); godz. 15:30 – otwarcie wystawy „Ocalić Ojczyznę, wojna polsko-sowiecka 1919 – 1920”; godz. 15:45 – „Przasnyskie echa Cudu nad Wisłą” – prelekcja dr. Piotra Kaszubowskiego; godz. 16:15 – występ Zespołu  Tańców Historycznych z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu; godz. 16:45 – zwiedzanie okolicznościowych wystaw i dioram; godz. 18:30 – rekonstrukcja historyczna „Rok 1920 na Północnym Mazowszu” – pole bitwy w Chojnowie. Szczegółowy program uroczystości można znaleźć na stronie Urzędu Gminy i naszej Parafii oraz na plakacie w kruchcie bocznej kościoła.
 8. OKO-LUX Sp. z o.o. zaprasza na komputerowe badanie wzroku w poniedziałek 17 sierpnia br. do Sali OSP w Czernicach Borowych przy ulicy Chełchowskiego 12 w godzinach od 10:00 do 13:00. Zapisy i rejestracja pod nr tel. (23) 674-60-72. Koszt badania komputerowego – 10 zł. Koszt pomiaru ciśnienia śródgałkowego – 10zł. Zapisy prowadzone są do dnia 17 sierpnia b Podczas badania istnieje możliwość zapisania się na konsultację okulistyczną oraz zamówienia okularów korekcyjnych. Badanie przeznaczone jest dla osób powyżej 16-go roku życia. Więcej informacji na plakacie w kruchcie bocznej kościoła.
 9. Bardzo dziękuję za ofiary składane w kopertach zwrotnych na rzecz cmentarza parafialnego przez rodziny naszej parafii i osoby indywidualne.
 10. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O POMOC DLA MIESZKAŃCÓW BEJRUTU. We wtorek dnia 4 sierpnia br. cały świat obiegły wstrząsające relacje z Bejrutu, w którym doszło do potężnej eksplozji materiałów wybuchowych. Wydarzenie okazało się tragiczne w skutkach, a skala zniszczeń – porażająca. 150 ofiar śmiertelnych (a liczba ciągle wzrasta), ponad 5tys. rannych i szkody materialne opiewające ma miliardy dolarów. Cierpiący mieszkańcy Bejrutu potrzebują naszej modlitwy oraz wsparcia materialnego. Jako Kościół w Polsce uruchomiliśmy natychmiast dostępne środki pomocowe za pośrednictwem Caritas Polska. Potrzeby są jednak dużo większe. Podobnie jak przychodziliśmy z pomocą ofiarom innych tragedii, również teraz chcemy pokazać nasze szlachetne polskie serca i w sposób konkretny dać wyraz naszej braterskiej miłości. Zwracam się więc z gorącym apelem, aby niedziela 16 sierpnia br. stała się Dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Proszę, aby we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, w modlitwie powszechnej dodać wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii. Proszę również, aby tego dnia, przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po wszystkich Mszach Świętych zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych. Dziękuję wszystkim za pomoc już ofiarowaną, zwłaszcza polskim strażakom i medykom, którzy nazajutrz po tragedii udali się na miejsce wypadku, aby świadczyć doraźną pomoc i walczyć o zdrowie i życie ofiar tragedii. Dziękuję już dziś wszystkim, którzy solidarnie i dobrodusznie wesprą ofiary wydarzeń w Bejrucie. Wszystkim z serca błogosławię. Abp Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu
 11. Choć większość czasu wakacji już poza nami, to życzymy wszystkim, którzy korzystają z jeszcze z wakacyjnego wypoczynku, aby był on przyjemny i bezpieczny. Pozdrawiamy solenizantów i jubilatów tego tygodnia. Modlimy się za chorych z naszej parafii, a dla zmarłych prosimy o życie wieczne w łasce zbawienia.
 12. W czwartek 13 sierpnia br. zmarł ks. prałat Włodzimierz Kiliś, emeryt. Przeżył 93 lata w tym 67 lat w kapłaństwie. W latach 1990-2002 był kapelanem sióstr Klarysek Kapucynek w Przasnyszu. Żałobna liturgia pogrzebu odbędzie się w parafii pw. św Maksymiliana M. Kolbego w Płocku we wtorek 18 sierpnia br. Mszy Świętej żałobnej o godz. 11:00 przewodniczyć będzie bp Piotr Libera. Następnie trumna z ciałem zostanie złożona w grobie na cmentarzu zabytkowym przy al. Kobylińskiego w Płocku. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 13. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 16 sierpnia (niedziela) – Święty Roch. Był tercjarzem franciszkańskim żyjącym w XIV wieku. Jest patronem takich miast jak Montpellier we Francji, Parmy i Wenecji we Włoszech oraz aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów. Jest uważany również za opiekuna zwierząt domowych. W Polsce był czczony już w XV wieku, przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy. W ikonografii jest przedstawiany jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach, z psem biegnącym obok lub liżącym mu rany. W Przasnyszu nad zalewem w parku znajduje się okazała figurka Świętego Rocha. W kościele filialnym w Sadykrzu (parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Obrytem) znajdują się autentyczne relikwie Świętego Rocha sprowadzone z Rzymu. Kult tego świętego jest w parafii Obryte bardzo żywy.
 • 17 sierpnia (poniedziałek) – Święty Jacek Odrowąż, prezbiter i dominikanin. Założył pierwszy klasztor dominikanów w Polsce. Urodził się w Kamieniu na Śląsku pod koniec XII wieku, a zmarł w Krakowie 15 sierpnia 1257 roku. Misjonarz na Rusi. Jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.
 • 20 sierpnia (czwartek) – Święty Bernard (1090-1153). Opat cystersów w Clairvaux we Francji i doktor Kościoła. Wielki myśliciel, teolog i mistyk, a przede wszystkim wielki czciciel Matki Bożej. To jemu przypisuje się autorstwo modlitwy zaczynającej się od słów: „Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo…”, zwanej „Modlitwą Świętego Bernarda”.
 • 21 sierpnia (piątek) – Święty Pius X (1835-1914). Papież, który odrodził liturgię i życie eucharystyczne, m.in. pozwalając dzieciom na Komunię Świętą w wieku 7 lat. Ponadto odnowił studia biblijne i skodyfikował prawo kościelne. Do Litanii Loretańskiej dołączył wezwanie „Królowo Polski módl się za nami” oraz ustanowił w Polsce uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
 • 22 sierpnia (sobota) – Najświętsza Maryja Panna Królowa. Maryja jest Matką Chrystusa, którego królestwo trwa wiecznie, dlatego lud chrześcijański od wieków czci Maryję jako Królową i zdobi koronami Jej wizerunki.
 1. Po zakończonej Eucharystii wracamy do codziennego życia. Niech ten błogosławiony czas, który przeżyliśmy w parafialnym wieczerniku, napełni nas mocą świadectwa o Zmartwychwstałym Panu.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa