Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta pierwsza niedziela w roku liturgicznym. Ewangelia mówi nam o tym, że Chrystus jest pełnią Bożego Objawienia. To On posiada klucze, które otwierają przed nami tajemnice życia, przebaczenia i zbawienia. Przyjęci do Kościoła przez wiarę i chrzest, mamy dostęp do Chrystusa i Bożych tajemnic.
 2. Dzisiejsza niedziela, a więc data 23 sierpnia to 81. rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow (1939 r.). Jest to Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, który został ustanowiony w 2008 roku przez Parlament Europejski Z tej okazji będziemy się modlić za ofiary nazizmu i komunizmu oraz o zachowanie ludzkości przed nowymi zagrożeniami ze strony reżimów totalitarnych.
 3. Serdecznie witamy w naszej parafii księdza Andrzeja Wychuckiego, który dzisiaj razem z nami modli się w czasie Mszy Świętych oraz kieruje do nas słowo Boże. Ksiądz Andrzej od wielu lat jest proboszczem w parafii Matki Bożej Częstochowskiej, w diecezji Saskatoon (środkowo – zachodnia Kanada). Brał udział w ostatniej 39. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Dziękujemy za ponowną obecność w naszej parafii oraz życzymy łaski zdrowia, opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego.
 4. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 10:00 spotkanie katechetyczne dla dzieci, które w tym roku przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 5. Dożynki gminno-parafialne zostały zaplanowane w niedzielę za dwa tygodnie 6 września w parafii Pawłowo. Dożynki w naszej parafii zostały przesunięte na niedzielę 20 września br. O godz. 12:00 Msza Święta dziękczynna i błogosławieństwo wieńców dożynkowych. Już dziś zapraszam całą parafię do modlitwy dziękczynnej i proszę poszczególne miejscowości, aby przygotować wieńce dożynkowe. Wieniec dożynkowy z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulicy Kościelnej, Sadowej, Dolnej i Jasnej. Dożynki o charakterze diecezjalnym w tym roku zostały odwołane.
 6. Środa 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Choć nie jest to „święto nakazane”, to warto jeszcze raz podziękować Bogu za dar naszej Matki, która w dniach 13 –14 lipca 2015 roku nawiedziła naszą parafię w Jasnogórskiej Ikonie, a potem nasze domy i rodziny w parafii. Msze Święte o godzinie 16:00, 17:00 i 18:00. Suma pontyfikalna na Jasnej Górze o godz. 11:00. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.
 7. W piątek 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, które zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej w 1993 roku. Jest to polskie święto wojskowe obchodzone 28 sierpnia w rocznicę wygrania przez Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych w Berlinie – Challenge 1932.
 8. „Służba wojskowa jest pięknym wypełnieniem obowiązku względem naszej Ojczyzny. Na terenie diecezji płockiej stacjonuje 64. Batalion Lekkiej Piechoty w Płocku, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Zachęcamy wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, zarówno mężczyzn jak i kobiety do wstępowania w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to piękny czyn jakim możemy wykazać miłość do naszej Ojczyzny, zwłaszcza w 100. rocznicę obrony ziemi płockiej z roku 1920. Informacje dostępne są na stronie internetowej 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, jak również w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Płocku”. Mjr Ireneusz Fudała Zastępca Dowódcy Batalionu – Szef Sztabu.
 9. W najbliższą sobotę 29 sierpnia br. o godz. 13:00 Starostwo Powiatowe w Przasnyszu zaplanowało otwarcie drogi w kierunku Chrostowa Wielkiego z modlitwą za podróżujących tą drogą. Będzie to dobra okazja, aby podziękować za ułożenie brakującego od wielu lat fragmentu chodnika przy ul. Kościelnej.
 10. Ze zbiórki do puszek w ubiegłą niedzielę na rzecz poszkodowanych mieszkańców Bejrutu przekazaliśmy 300 zł. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom.
 11. Dziękuje za ofiarę materialną na rzecz cmentarza parafialnego, którą złożyli w ubiegłym tygodniu p. Kamila i Artur Komosa.
 12. Bardzo dziękuję za ofiary składane w kopertach zwrotnych na rzecz cmentarza parafialnego przez rodziny naszej parafii i osoby indywidualne. Proszę pamiętać o tym, aby koperta była podpisana.
 13. W najbliższą sobotę prosimy o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy mieszkańców Czernic Borowych z ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kaczej, Okrężnej i Krótkiej. Rozpoczęcie prac ok. godz. 9:00.
 14. Serdeczne życzenia dla parafian i gości obchodzących w tym tygodniu imieniny i urodziny oraz różne rocznice i jubileusze. Otaczamy pamięcią naszych chorych, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu, szczególnie zmarłych tragicznie wczoraj w wypadku komunikacyjnym pod Gliwicami.
 15. W poniedziałek 17 sierpnia br. zmarł nagle po długiej chorobie nowotworowej ks. prałat prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski. Wykładowca teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Miał 71 lat i 46 lat kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w czwartek 20 sierpnia w Bazylice Katedralnej w Płocku pod przewodnictwem biskupa Piotra Libery. Ciało z trumną zmarłego kapłana zostało złożone w grobie kapłańskim na cmentarzu katolickim przy ul. Kobylińskiego w Płocku. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 16. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 24 sierpnia (poniedziałek) – Święty Bartłomiej Apostoł, nazywanego także Natanaelem. Według tradycji głosił Ewangelię w Indiach i tam poniósł śmierć męczeńską przez obdarcie ze skóry, dlatego jest patronem rzeźników, garbarzy i introligatorów, a także szewców i siodlarzy (święto).
 • 27 sierpnia (czwartek) – Święta Monika, matka świętego Augustyna. Modlitwą i łzami wyjednała u Boga łaskę nawrócenia swojego syna, a także męża. Zmarła w Ostii w 387 roku. Polecajmy jej trudne sprawy powrotu do Kościoła ludzi zaniedbujących życie duchowe.
 • 28 sierpnia (piątek) – Święty Augustyn, biskup i doktor Kościoła, który żył na przełomie IV i V wieku. Jeden z największych umysłów naszej kultury, który przeszedł trudną drogę do poznania Chrystusa. Napisał wiele dzieł teologicznych i apologetycznych.
 • 29 sierpnia (sobota) – Święty Jan Chrzciciel, który wskazał Mesjasza, Baranka Bożego i który poprzedził Go również w męczeństwie. Jest to jedyny święty, poza Maryją, którego w liturgii Kościoła czcimy zarówno w dzień urodzin ziemskich, jak też narodzin dla nieba.
 1. Przed nami ostatnie dni miesiąca trzeźwości, rolniczego trudu, pielgrzymek maryjnych oraz wielkich wydarzeń religijnych i patriotycznych, a także ostatnie dni urlopów i wakacji. Pamiętajmy, że Kościół trwa nie dlatego, że my tak chcemy, ale dlatego, że Bóg tak postanowił. Niech On swoim błogosławieństwem umacnia nas i broni od niebezpieczeństw.
Rok liturgiczny 2021/2022

Poczta www

Archiwa