Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta druga niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą miesiąca sierpnia. Kończący się czas wakacji i urlopów zachęca nas do wdzięczności za Boże dary, które stały się naszym udziałem w ostatnich tygodniach i miesiącach. Jezus zaprasza nas dzisiaj do właściwej oceny naszego miejsca w Kościele i w społeczeństwie. „Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony” (por. Łk 14, 1. 7-14).
 2. Serdecznie witamy w naszej parafii księdza Andrzeja Wychuckiego, który dzisiaj razem z nami modli się w czasie Mszy Świętych o godz. 10:00, 12:00 i 15:00, sprawuje sakrament pokuty oraz kieruje do nas słowo Boże. Ksiądz Andrzej od wielu lat jest proboszczem w diecezji Saskatoon (środkowo – zachodnia Kanada), od kilku lat pracuje w parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Brał udział w 41. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Dziękujemy za ponowną obecność w naszej parafii oraz życzymy opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego w trudnych czasach daleko od Ojczyzny.
 3. Dzisiaj Dożynki Gminno – Parafialne w Węgrze. Do uczestnictwa w naszym lokalnym dziękczynieniu za tegoroczne plony zaprasza Wójt Gminy Czernice Borowe, Przewodniczący Rady Gminy i Proboszcz Parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Węgrze. Ramowy program uroczystości. Godz. 11:50 zbiórka delegacji wieńcowych i pocztów sztandarowych pod kościołem parafialnym. O godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna z błogosławieństwem wieńców dożynkowych, chleba i darów żniwnych. Ok. godz. 13:15, plac przy remizie OSP Węgra – otwarcie dożynek, prezentacje wieńców, dzielenie chleba dożynkowego, wystąpienia gospodarzy dożynek i zaproszonych gości. Następnie występ zespołu Koła Emerytów i Rencistów z Czernic Borowych oraz koncert Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z gościnnym udziałem Olgi z Ukrainy. Dodatkowe atrakcje: stoiska promocyjne, degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, animacje i dmuchańce dla dzieci. Szczegółowy program znajduje się w gablocie przy wyjściu z boku kościoła oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy i naszej Parafii. Dziękuję p. Ewie i Andrzejowi Żebrowskim, którzy stanowią delegację z miejscowości Żebry i reprezentują naszą parafię z przygotowanym wieńcem dożynkowym.
 4. Za tydzień Ogólnopolskie Święto Plonów na Jasnej Górze, połączone z pielgrzymką Rolników oraz Dożynki Powiatowo-Gminne w Zielonej k. Ciechanowa.
 5. Za dwa tygodnie w niedzielę 11 września parafialne święto plonów z Mszą Świętą dziękczynną o godz. 12:00 oraz błogosławieństwem wieńców dożynkowych, chleba i innych darów żniwnych.
 6. W czwartek 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. W modlitwie będziemy dziękować za dobrze przeżyte wakacje i prosić o błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Bożej Czernickiej i Świętego Stanisława Kostkę w nowym roku szkolnym i katechetycznym.
 7. W tym dniu będziemy też wspominać bolesną 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach całego świata i zamordowanych w obozach zagłady oraz po zakończeniu wojny w więzieniach politycznych i stalinowskich łagrach. Po Mszy Świętej z okazji nowego roku szkolnego krótkie zamyślenie przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy grobie Pięciu Zamordowanych w Pomiechówku i zapalenie symbolicznych zniczy.
 8. Urząd Gminy Czernice Borowe, Szkoła Podstawowa, Ochotnicza Straż Pożarna, Parafia i Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej zapraszają w środę 1 września do wspólnego upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej Apelem Pamięci, który odbędzie się o godz. 18:30 na cmentarzu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Spotkanie rozpocznie hymn państwowy oraz podniesienie flagi, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, modlitwa za poległych i zamordowanych, zamyślenie historyczne oraz kilka pieśni patriotycznych w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej.
 9. Warto pamiętać, że od 2015 roku 1 września obchodzimy Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia, który został ustanowiony przez papieża Franciszka.
 10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, w którym modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pierwszy piątek miesiąca, to szczególna okazja do pojednania się z Bogiem. Sakrament pokuty od godz. 15:30 i adoracja Najświętszego Sakramentu. Również w tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca i Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi o godz. 10:00, poprzedzona modlitwą różańcową.
 11. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. Ponownie na zakończenie Mszy Świętej o godz. 10:00, adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna, dlatego zapraszam asystę, poczty sztandarowe, służbę liturgiczną oraz dziewczęta sypiące kwiatkami.
 12. W sobotę 3 września br. pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej odbędzie się 11. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
 13. Dzisiaj 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, które zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej w 1993 roku. Jest to polskie święto wojskowe obchodzone 28 sierpnia w rocznicę wygrania przez Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych w Berlinie – Challenge 1932.
 14. Dziękuje za ofiarę materialną na rzecz parafii, którą złożyli w ubiegłym tygodniu: p. Urszula i Tadeusz Pszczółkowscy.
 15. Dziękuję za okazaną pomoc wczoraj w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy mieszkańcom Nowych Czernic od strony Węgry.
 16. Dziękuję p. Tomaszowi Wesołowskiemu, p. Grzegorzowi Czarzastemu i p. Patrykowi Pikus oraz osobom wspomagającym za pomoc w dniu wczorajszym przy usunięciu suchego kasztanowca na cmentarzu parafialnym. Zachęcam przy tej okazji do korzystania z dojazdu do cmentarza od strony ulicy Szkolnej, a także serdeczna prośba, aby nie przejeżdżać przez pole uprawne, które sąsiaduje z cmentarzem.
 17. Wczoraj w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Długosiodle (diecezja łomżyńska) sakramentalny związek małżeński zawarł p. organista Adrian Podsiedlik, który również z dniem 1 września br. rozpocznie pierwszą pracę zawodową w Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie na stanowisku pedagoga szkolnego. Składamy najlepsze życzenia na nowej drodze życia osobistej i zawodowej.
 18. Serdeczne życzenia dla parafian i gości obchodzących w tym tygodniu imieniny i urodziny oraz różne rocznice i jubileusze. Pamiętamy o wszystkich chorych, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 1. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 28 sierpnia (niedziela) – Święty Augustyn, biskup i doktor Kościoła, który żył na przełomie IV i V wieku. Jeden z największych umysłów naszej kultury, który przeszedł trudną drogę do poznania Chrystusa. Napisał wiele dzieł teologicznych i apologetycznych.
 • 29 sierpnia (poniedziałek) – Święty Jan Chrzciciel, który wskazał Mesjasza, Baranka Bożego i który poprzedził Go również w męczeństwie. Jest to jedyny święty, poza Maryją, którego w liturgii Kościoła czcimy zarówno w dzień urodzin ziemskich, jak też narodzin dla nieba.
 • 1 września (czwartek) – Błogosławiona Bronisława, dziewica (ok. 1200-1259). Polska norbertanka, która żywiła głębokie nabożeństwo do Męki Pana Jezusa, dlatego na różne dramatyczne wydarzenia w swoim życiu potrafiła patrzeć z wiarą i zaufaniem do Boga. Jej krewnymi byli m.in. święty Jacek Odrowąż i błogosławiony Czesław (wspomnienie dowolne).
 • 3 września (sobota) – Święty Grzegorz Wielki (ok. 540-604). Papież, wybitny teolog, reformator i doktor Kościoła posługujący się tytułem „sługa sług Bożych”. Przeprowadził reformę liturgii oraz opracował śpiew kościelny zwany „chorałem gregoriańskim”. Święty Izydor napisał o nim: „Biskup rzymskiej stolicy, pełen bojaźni Bożej i najwyższej pokory, jaśniejący wielkim światłem Ducha Świętego”.
 1. Przed nami ostatnie dni miesiąca trzeźwości, rolniczego trudu, pielgrzymek maryjnych oraz wielkich wydarzeń religijno – patriotycznych, a także ostatnie dni szkolnych wakacji. W środę 31 sierpnia będziemy wspominać 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania „Solidarności”. Pamiętajmy w modlitwie o poległych i zamordowanych rodakach, którzy oddali swoje życie w obronie wolności wiary i religii w naszej Ojczyźnie. Na kończący się sierpień i rozpoczynający się kolejny szczególny i ważny w naszej polskiej historii miesiąc wrzesień, niech dobry Bóg nam pobłogosławi.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa