Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś dwudziesta trzecia niedziela w roku liturgicznym. Kościół w Polsce przeżywa szczególne wydarzenie, jakim jest beatyfikacja Rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu. Jest to również niezwykłe wydarzenie w historii Kościoła powszechnego, ponieważ po raz pierwszy na ołtarze jest wynoszona cała rodzina i dziecko jeszcze nienarodzone. Msza Święta beatyfikacyjna pod przewodnictwem kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych zostanie odprawiona o godzinie 10:00.
 2. Dzisiaj druga niedziela miesiąca września, dlatego modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz.9:30 będzie prowadziło Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkieg
 3. W naszej parafii przeżywamy parafialne święto dziękczynienia za plony. Dziękujemy naszym rolnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości dożynkowej. Szczególnie dziękujemy za przygotowanie wieńców dożynkowych i darów żniwnych. Zgodnie ze zwyczajem wieńce dożynkowe pozostaną w kościele do odpustu Świętego Łukasza Ewangelisty, który w tym roku przypada w niedzielę 22 października.
 4. Słowa podziękowania dla Rady Duszpasterskiej, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz poszczególnych Sołectw, a także dla Księdza Andrzeja za wspólną modlitwę i podniosłe kazanie, Pana Organisty Adriana i po. Pana Kościelnego. Dziękujemy Panom z Zembrzusa Wielkiego, którzy tworzą poczet sztandarowy z historycznym sztandarem Koła Rolniczego ku czci Świętego Izydora, służbie liturgicznej, lektorkom i lektorom ora, a także wszystkim uczestniczącym w liturgii Mszy Świętej, którzy przyczynili się do jej piękna. Dziękujemy za przyniesione dary ofiarne: świecę, której płomień jest symbolem życia i owocem pracy pszczelego roju; ambonkę do miejsca przewodniczenia z mikrofonem Rduch na statywie – dar ołtarza, ufundowany przez p. Alicję Kanigowską z Rodziną oraz p. Katarzynę i Jacka Jakubiak z Rodziną; chleb dożynkowy – przygotowany i podarowany przez Rodzinę Marii i Tadeusza Celmer oraz barwne kwiaty dla Matki Bożej Czernickiej. Dziękujemy też za okolicznościową dekorację kościoła oraz obecność Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą p. Macieja Kowalskiego, która wzmocni oprawę muzyczną podczas Mszy Świętej, a także zaprezentuje kilka okolicznościowych utworów po zakończeniu Eucharystii.
 5. W parafii pw. Świętego Dominika w Krzynowłodze Małej odbywa się dzisiaj dziękczynienie za tegoroczne plony o charakterze powiatowym, które zostały zorganizowane przy współpracy z gminą Krzynowłoga Mała.
 6. Dzisiaj w Kościele w Polsce rozpoczyna się XIII Tydzień Wychowania, który w tym roku nosi hasło: „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”. Dzisiaj także rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
 7. Z okazji trzeciej niedzieli miesiąca za tydzień o godz. 9:30 nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
 8. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej planujemy również w niedzielę za tydzień 17 września o godz. 10:00. Ten religijny obrzęd w naszej parafii jest związany z postacią Świętego Stanisława Kostki, którego uroczystość obchodzimy 18 września.
 9. W tym roku szkolnym i katechetycznym, dzieci ze szkoły podstawowej z klasy trzeciej, w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, otrzymują pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, które trzeba umieścić w specjalnych książeczkach pt. „Z Jezusem odkrywam Stary Testament”. Dzieci z klas czwartych w ramach duchowego przygotowania do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego odprawiają „dziewięć pierwszych piątków miesiąca” od października do czerwca.
 10. W najbliższą niedzielę przypada Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Będziemy modlić się za wszystkich pracujących w mediach, aby zawsze służyli prawdzie i dobru. Po każdej Mszy Świętej będzie możliwość złożenia ofiary do puszki na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.
 11. W czwartek 14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzone na pamiątkę odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus, przez cesarzową rzymską Świętą Helenę i wniesienia ich do bazyliki, zbudowanej na miejscu Grobu Pańskiego i Zmartwychwstania Chrystusa.
 12. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (najbliższy piątek) przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
 13. W kalendarzu liturgicznym w następną niedzielę pod datą 18 września przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. W Diecezji Płockiej to święto ma rangę uroczystości. W piątek 15 września rozpoczniemy Triduum ku czci Świętego Stanisława Kostki, który od 2008 roku jest też patronem Gminy Czernice Borowe.
 14. W sobotę 17 września odbędzie się 41. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa pod hasłem „Zbudujmy dom na skale…”. Dzieci rozpoczynają pielgrzymowanie o godz. 9:45 w Przasnyszu Mszą Świętą za kościołem farnym. Młodzież rozpoczyna swój program pielgrzymkowy w Rostkowie o godz. 15:00. Uroczystościom w Przasnyszu i Rostkowie w tym roku przewodniczy Biskup Płocki. Szczegóły organizacyjne oraz zapisy na lekcjach religii. Ramowy program znajduje się na stronie internetowej naszej parafii, diecezji i okolicznościowych plakatach.
 15. W naszej parafii jest stary zwyczaj zbierania zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, który jest wyrazem naszej troski o Kościół powszechny i diecezjalny oraz nowe powołania do kapłaństwa. Razem z Rektoratem płockiego seminarium zwracamy się z serdeczną prośbą, aby przeprowadzić tę zbiórkę w poszczególnych miejscowościach na przełomie września i października. Podobnie jak w ubiegłym roku część zebranych ofiar zostanie przeznaczona na dofinansowanie ogrzewania naszego kościoła, ponieważ jak wiemy ceny różnych sposobów wytwarzających ciepło są nadal bardzo wysokie.
 16. KOMUNIKAT DIECEZJALNEGO INSTYTUTU MUZYKI KOŚCIELNEJ MUSICUM. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej MUSICUM w Płocku prowadzi nabór chętnych do nauki na kierunku organy kościelne (organista) i fortepian oraz na kierunku wokal i prowadzenie zespołów muzycznych. Zapraszamy młodzież od 12 roku życia oraz dorosłych, zarówno chłopców, jak i dziewczęta, Panie i Panów. Przesłuchania odbędą się w czwartek 14 września br. o godz. 17.00 w siedzibie Instytutu w Płocku. Szczegóły na stronie internetowej musicum.pl.
 17. Parafia w ostatnich miesiącach przygotowała dokumentacje formalno-prawne, uzyskała stosowne zgody konserwatora zabytków i pozwolenie na budowę oraz złożyła wnioski na dofinansowanie następujących planowanych inwestycji: Odtworzenie stolarki drzwiowej do kościoła. W ramach tego zadania zostaną wymienione drzwi główne, boczne oraz drzwi do zakrystii. Drzwi wykonane będą z drewna dębowego, z zachowaniem dotychczasowego stylu. Umowy już zostały podpisane, realizacja nastąpi do końca listopada br. Wartość inwestycji 83 344,80zł. 2. Wychodząc naprzeciw osobom z niedosłuchem i ogólną niepełnosprawnością, złożyliśmy wniosek do PFRON w ramach programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna”, na zakup konfesjonału dzwiękoszczelnego z pętlą indukcyjną. Wniosek uzyskał akceptację i otrzymał dofinansowanie w kwocie 60 000,00 zł. Koszt takiego konfesjonału wynosi  75 000,00 zł. Będzie to zamykany konfesjonał spotykany w większych miastach, wykonany z drewna dębowego, a swoim stylem i wyglądem nawiązujący do barokowych ołtarzy bocznych. Do końca lutego 2024 r. przewidywany jest montaż w kościele. Obecnie  kompletowane  są dokumenty niezbędne do podpisania umowy. Postępowanie zakupowe rozpoczniemy w październiku. 3. W przyszłym roku w ramach dotacji gminy  ze środków pochodzących z  Polskiego Ładu na zabytki będziemy realizowali projekt pod nazwą „Prace ratunkowe kościoła w Czernicach Borowych”, który obejmuje  zaprojektowanie i wykonanie odwodnienia kościoła, izolację przeciwwilgociową oraz remont i unowocześnienie opaski betonowej wokół kościoła) z naprawą fug w ścianie fundamentowej. Wartość inwestycji 420 000,00 zł, przy udziale wkładu własnego parafii 8400 zł. Więcej informacji na temat bieżącej sytuacji materialnej naszej parafii w najbliższym czasie po spotkaniu z Radą Gospodarczą.
 18. Podziękowanie dla p. Zdzisława Błażejewskiego z Rodziną za życzliwość i okazywaną pomoc naszej parafii.
 19. Msze Święte dzisiaj w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 20. Słowa podziękowania za ofiary złożone do puszki zamiast kwiatów na rzecz kościoła parafialnego w czasie Mszy Świętej pogrzebowej śp. Stanisławy Bugaj, którą pożegnaliśmy wczoraj w sobotę 13 maja, które wyniosły 1.250 zł. Dziękuję Rodzinie za tę piękną sugestię i zachęcam w tych trudnych czasach do takiej trwałej formy wyrażania wdzięczności i okazywania pamięci bliskim zmarłym. W pewnym sensie jest to też ostatnia ofiara materialna, którą złożyła nasza zmarła siostra śp. Stanisława, która razem z nami duchowo już uczestnicy w dziękczynieniu za tegoroczne plony jako nestorka Nowych Czernic. Serdeczne Bóg zapłać na całą wieczność.
 21. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Otaczamy modlitewną pamięcią chorych. Modlimy się o dar miłosierdzia i życia wiecznego dla wszystkich zmarłych. Jutro przypada także kolejna 22. rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Niech dobry Bóg okaże miłosierdzie wszystkim tragicznie zmarłym, wśród których byli także Polacy.
 22. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 13 września (środa) – Święty Jan Chryzostom. Biskup Konstantynopola, gorliwy pasterz i obrońca ubogich. Barwne językowo kazania przyniosły mu przydomek „Złotousty”. Jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła wschodniego.
 • 15 września (piątek) – Najświętsza Maryja Panna, którą czcimy w tajemnicach bolesnych.
 • 16 września (sobota) – Święci Korneliusz papież i Cyprian biskup. Obrońcy wiary, którzy złożyli swoje życie w ofierze podczas prześladowań chrześcijaństwa w połowie III wieku.
 1. Wdzięczni Bogu za nasze parafialne święto plonów, świadectwem codziennego życia odpowiadajmy na słowa Ewangelii, która dziś ukazuje nam Boga bogatego w miłosierdzie.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa