Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś dwudziesta czwarta niedziela w roku liturgicznym. Każda Eucharystia jest spotkaniem z miłosiernym Jezusem, który przychodzi nawet do największych grzeszników, dając swoją miłość i przebaczenie. Przychodzimy do Boga, aby prosić o miłosierdzie, gdyż On posłał swego Syna, by zmazał dług naszych win. Otrzymując darowanie grzechów sami musimy przebaczać naszym bliźnim, ponieważ do tego wzywa nas chrześcijańskie powołanie i nasza obecność w kościele. Ewangeliczny temat przebaczenia pojawia się również w dzisiejszym wydaniu „Gościa Niedzielnego”.
 2. Dzisiaj druga niedziela w miesiącu, dlatego modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz.8:30 prowadziło Koło Żywego Różańca z Chojnowa.
 3. Podczas Mszy Świętej o godz. 15:00 obowiązkowe spotkanie dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z klasy pierwszej i drugiej szkoły średniej.
 4. Dzisiaj w Kościele w Polsce rozpoczyna się X Tydzień Wychowania, który nosi hasło „Budujmy więzi”, a także dzisiaj rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
 5. W naszej parafii dzisiejsza niedziela to uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, do której przystępuje 13. dzieci z klasy czwartej w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00. Jest to także niedziela Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego przez grupę 10. dzieci z klasy piątej w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00.
 6. Wszystkie dzieci uczestniczą w Białym Tygodniu, który będzie trwał od poniedziałku do piątku. Modlitwę rozpoczynamy 15 minut przed Mszą Świętą przygotowaniem do udziału w ofierze Mszy Świętej.
 7. Słowa podziękowania dla pań katechetek Beaty Gregorczyk i Anny Rekosz za przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Serdeczne słowa wdzięczności dla Pana Organisty Adriana i Pana Kościelnego Tomasza, dla Rodziców za przygotowanie kościoła i dar ołtarza w postaci kapłańskiej stuły z wizerunkiem Świętego Jana Pawła II, ufundowanej z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. Serdeczne podziękowania dla Służby Liturgicznej Ołtarza na czele z Panem Damianem – Szafarzem Nadzwyczajnym Komunii Świętej.
 8. Dziękuję Rodzicom Chrzestnym oraz Opiekunom dzieci, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej, nauczycielom i wychowawcom oraz Dyrekcji i Przedstawicielom Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Nasze dzieci”. Dziękuję za posługę fotograficzną i video oraz za dekorację kościoła. Podziękowanie dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tych podniosłych uroczystości.
 9. Z okazji trzeciej niedzieli miesiąca za tydzień o godz. 9:30 nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
 10. W przyszłą niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej. Ten religijny obrzęd w naszej parafii jest związany z postacią Świętego Stanisława Kostki, którego uroczystość obchodzimy 18 września.
 11. Również w następną niedzielę 20 września dożynki parafialne. O godzinie 12:00 Msza Święta z błogosławieństwem wieńców dożynkowych. Razem z Radą Duszpasterską zapraszamy całą parafię do modlitwy dziękczynnej i prosimy poszczególne miejscowości, aby przygotować wieńce i kosze dożynkowe. Wieniec dożynkowy z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulicy Kościelnej, Sadowej, Dolnej i Jasnej. Uroczystość rozpocznie się przed kościołem.
 12. W poniedziałek 14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzone na pamiątkę odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus i wniesienia ich do bazyliki, zbudowanej na miejscu Grobu Pańskiego i Zmartwychwstania Chrystusa. Na zakończenie Mszy Świętej uczcimy krzyż, tak jak czynimy to w Wielki Piątek.
 13. Z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego, dzisiaj po każdej Mszy Świętej można złożyć ofiarę do puszki na rzecz Grobu Pańskiego w Jerozolimie i chrześcijan w Ziemi Świętej, zamiast Wielkiego Piątku.
 14. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (najbliższy wtorek) przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
 15. W czwartek 17 września mija 81. rocznica najazdu Związku Radzieckiego na Polskę w ramach haniebnego paktu Ribbentrop – Mołotow, który ostatecznie przesądził o losach kampanii wrześniowej 1939 r. W tym dniu szczególnie pamiętajmy w naszych modlitwach o Polakach, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie naszej Ojczyzny na wschodniej granicy, a także o wszystkich ofiarach „Golgoty Wschodu”, ponieważ 17 września jest to również obchodzony od kilku lat w Polsce Dzień Sybiraka.
 16. W kalendarzu liturgicznym w najbliższy piątek pod datą 18 września przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. W Diecezji Płockiej to święto ma rangę uroczystości. W środę 16 września rozpoczniemy Triduum ku czci Świętego Stanisława Kostki, który od 2008 roku jest też patronem Gminy Czernice Borowe. Ze względu na rangę uroczystości tego dnia nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 17. W sobotę 19 września odbędzie się 38. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa pod hasłem „Chleb i Wino”. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa w pielgrzymce uczestniczy tylko młodzież, która rozpoczyna swoje pielgrzymowanie o godz. 10:00 w Rostkowie. W Przasnyszu o godz. 12:30  zostanie odprawiona Msza Święta w kościele farnym pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego. Ramowy program znajduje się na stronie internetowej parafii, diecezji i okolicznościowych plakatach.
 18. Dziękuję za ofiary składane w kopertach zwrotnych na rzecz naszego cmentarza. W tym tygodniu prace przy budowie alejek będą wznowione.
 19. SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO PIOTRA LIBERY NA NIEDZIELĘ 13 WRZEŚNIA 2020 R. Kochani Diecezjanie! W przyszłą niedzielę 20 września 2020 roku Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Środków Społecznego Przekazu. W specjalnym orędziu na ten Dzień Ojciec Święty Franciszek zwraca uwagę, jak ważne jest opowiadanie i utrwalanie w pamięci dobra, które się dzieje wokół nas. Papież pisze: „wierzę, że aby się nie zagubić, powinniśmy oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą; historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę, aby iść razem naprzód”. Zadaniem środków społecznego przekazu, a zwłaszcza mediów katolickich, jest usłużenie tej właśnie sprawie. Mają ukazywać prawdę, dobro i sens rzeczywistości, która nas otacza, a jednocześnie towarzyszyć człowiekowi w drodze, pracy, modlitwie i odpoczynku. Temu właśnie służy nasza diecezjalna rozgłośnia – Katolickie Radio Diecezji Płockiej, która od 29 lat z Płocka i od 27 lat z Ciechanowa nadaje swój program. Cieszę się, że od niedawna kolejnym miastem na medialnej mapie diecezji stał się Rypin na Ziemi Dobrzyńskiej.
  Kochani, zachęcam Was, abyście słuchali naszej rozgłośni i z nią się modlili – choćby w południe i o 15.00, bo to jest nasze, a jednocześnie najstarsze diecezjalne radio w Polsce. Doświadczyliśmy niedawno, jak ważna jest rola mediów w czasie panującej pandemii, jak dzięki nim możemy się łączyć we Mszy Świętej i w niej duchowo uczestniczyć, zwłaszcza chorzy i starsi. Chcę Was również prosić o wsparcie materialne dla naszego radia. Co 10 lat jako diecezja opłacamy koncesję (170 tys. zł) za nadawanie radiowe do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Po zaciągnięciu opinii Diecezjalnej Rady Programowej KRDP postanowiłem poprosić Was o wsparcie tej inicjatywy. Wasza ofiara złożona za tydzień na tacę, za którą chcę już teraz z serca podziękować, będzie też wyrazem troski i odpowiedzialności za Kościół diecezjalny i jego media, tak ważne w dobie nowej ewangelizacji. Pozdrawiam Was serdecznie z Tumskiego Wzgórza, zapewniam o mojej modlitwie i przekazuję pasterskie błogosławieństwo – w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego! Bp Piotr Libera Biskup Płocki.
 20. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Otaczamy modlitewną pamięcią chorych. Modlimy się o dar miłosierdzia i życia wiecznego dla wszystkich zmarłych.
 21. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 13 września (niedziela) – Święty Jan Chryzostom. Biskup Konstantynopola, gorliwy pasterz i obrońca ubogich. Barwne językowo kazania przyniosły mu przydomek „Złotousty”. Jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła wschodniego.
 • 15 września (wtorek) – Najświętsza Maryja Panna, którą czcimy w tajemnicach bolesnych.
 • 16 września (środa) – Święci Korneliusz papież i Cyprian biskup. Obrońcy wiary, którzy złożyli swoje życie w ofierze podczas prześladowań chrześcijaństwa w połowie III wieku.
 • 18 września (piątek) – Święty Stanisław Kostka, pochodzący z Rostkowa na Mazowszu jezuicki nowicjusz, odznaczający się wielką pobożnością i pragnieniem całkowitego poświęcenia się Bogu, które realizował nawet wbrew woli rodziców. Patron nowicjuszy zakonnych, dzieci i młodzieży oraz naszej Ojczyzny, Diecezji Płockiej i gminy Czernice Borowe (uroczystość).
 1. Wdzięczni Bogu za dar Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego, powracajmy do naszej codzienności, aby sławić Boga, który jest Ojcem pełnym miłosierdzia i dobroci.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa