Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Przeżywamy dzisiaj dwudziestą czwartą niedzielę w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą tegorocznego lata. W Diecezji Płockiej trwa Triduum przed uroczystością Świętego Stanisława Kostki, która w kalendarzu liturgicznym przypada jutro.
 2. Ewangelia wg Świętego Mateusza przedstawia nam pytanie Piotra Apostoła skierowane do Jezusa: „Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie?”. To pytanie, nie straciło na swojej aktualności. Tym bardziej aktualna jest także odpowiedź Jezusa: przebaczać trzeba zawsze i bez stawiania warunków.
 3. Dzisiejsza niedziela to także 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który przeżywamy pod hasłem zawartym w tytule Orędzia papieża Franciszka: „Mówić z sercem. Prawdziwie w miłości” (Ef 4, 15). Siłę mediów ukazuje Katechizm Kościoła katolickiego, podkreślając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Media mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Korzystajmy roztropnie z dobrodziejstw mediów i pamiętajmy, że to one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie do wieku i dla swojego rozwoju korzystało z nich nasze młode pokolenie.
 4. W tych dniach mija 12. rocznica powstania parafialnej strony internetowej, która również jest środkiem przekazu wiadomości z życia naszej Parafii, Kościoła diecezjalnego oraz Kościoła powszechnego. Dlatego dzisiejszy dzień jest dobrą okazją, aby podziękować Redakcji i wszystkim Współpracownikom.
 5. Z okazji trzeciej niedzieli miesiąca o godz. 9:30 nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
 6. Dziś podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 błogosławieństwo dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej oraz ich tornistrów i przyborów szkolnych.
 7. W następną niedzielę po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie z dziećmi z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. W czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie dla młodzieży przed sakramentem bierzmowania.
 8. Dziękuję jeszcze raz całej wspólnocie parafialnej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dziękczynnej uroczystości dożynkowej, którą przeżywaliśmy przed tygodniem. Słowa podziękowania za przygotowanie darów żniwnych oraz wieńców dożynkowych z miejscowości: Czernice Borowe (ulice: Kościelna, Sadowa, Dolna i Jasna), Nowe Czernice, Kownaty i Zembrzus Wielki. Tradycyjnie wieńce dożynkowe pozostaną w naszym kościele do odpustu ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty, który w tym roku przypada w niedzielę 22 października
 9. W naszej parafii jest stary zwyczaj zbierania zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, który jest wyrazem naszej troski o Kościół powszechny i diecezjalny oraz nowe powołania do kapłaństwa. Razem z Rektoratem płockiego seminarium zwracamy się z serdeczną prośbą, aby przeprowadzić tę zbiórkę w poszczególnych miejscowościach na przełomie września i października. Podobnie jak w roku ubiegłym część zebranych ofiar zostanie przeznaczona na dofinansowanie ogrzewania naszego kościoła, ponieważ jak wiemy ceny różnych sposobów wytwarzających ciepło są nadal bardzo wysokie.
 10. Wczoraj pod hasłem „Zbudujmy dom na skale…” odbyła się 41. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa. W tym roku uroczystości przewodniczył Biskup Płocki Szymon Stułkowski. Dziękuję naszym katechetkom: Siostrze Marcie i Pani Annie oraz dzieciom i młodzieży z rodzicami, którzy uczestniczyli w pielgrzymce. Było nas w pierwszej części ok. 30. dzieci i młodzieży. Podziękowania dla harcerzy ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień”, druhen i druhów z naszej jednostki OSP, wszystkich służb, a szczególnie Policji i Służbie Zdrowia.
 11. Na Jasnej Górze trwa też dwudniowa 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, którą zorganizował po raz pierwszy w 1983 roku błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.
 12. Dzisiaj mija 84. rocznica najazdu Związku Radzieckiego na Polskę w ramach haniebnego paktu Ribbentrop – Mołotow, który ostatecznie przesądził o losach kampanii wrześniowej 1939 r. Dzisiaj więc szczególnie pamiętajmy w naszych modlitwach o Polakach, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie naszej Ojczyzny na wschodniej granicy, a także o wszystkich ofiarach „Golgoty Wschodu”, ponieważ 17 września jest to również obchodzony od kilku lat w Polsce
 13. W tym roku kalendarzowym przypada 100. rocznica utworzenia Polskiego Związku Łowieckiego, który w swoim symbolu organizacyjnym posiada motyw genezy naszej parafii, czyli poroże jelenia z krzyżem między tykami. Dlatego myśliwi z naszej parafii oraz związani z naszą parafią, z własnych środków wznoszą nad stawem parafialnym kapliczkę ku czci Świętego Huberta – patrona myśliwych, łowczych i leśników. Dziękuję p. Jarosławowi Sadowskiemu za koordynację całości tej inicjatywy oraz wszystkim dotychczasowym ofiarodawcom i dobroczyńcom. Bóg zapłać i darz bór.
 14. Z okazji Dnia Środków Masowego Przekazu, dzisiaj po każdej Mszy Świętej, można złożyć ofiarę do puszki na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej z siedzibą w Ciechanowie. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.
 15. Serdecznie dziękuję p. Patrykowi Pikus, który ponad dwa lata pełnił obowiązki Pana Kościelnego w naszej parafii. Obecnie tymczasowo posługę zakrystianina pełni p. Adrian Stępień.
 16. Dziękuję młodym małżonkom z dnia wczorajszego Aleksandrze i Janowi za podarowane kwiaty, które stały się wdzięczną dekoracją naszego kościoła.
 17. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00 i 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 18. Solenizantom i jubilatom całego tygodnia, przekazujemy słowa najlepszych życzeń. Naszych chorych otaczamy modlitwą, szczególnie w szpitalach lub domach opieki. Dla wszystkich zmarłych prosimy o łaskę zbawienia. Pamiętamy o dwojgu strażakach ochotnikach: Karolinie i Łukaszu z miejscowości Żukowo na Kaszubach, którzy w ubiegły piątek nad ranem ponieśli śmierć jadąc do wypadku drogowego oraz o ponad trzech tysiącach tragicznie zmarłych w Maroko w wyniku trzęsienia ziemi w ubiegłym tygodniu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 19. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 18 września (poniedziałek) – Święty Stanisław Kostka. Pochodził z Rostkowa na Mazowszu i żył w latach 28 grudnia 1550 – 15 Sierpnia 1568 r. Jezuicki nowicjusz, odznaczający się wielką pobożnością i pragnieniem całkowitego poświęcenia się Bogu, które realizował nawet wbrew woli rodziców. Patron nowicjuszy zakonnych, dzieci i młodzieży oraz naszej Ojczyzny, Diecezji Płockiej i gminy Czernice Borowe (w diecezji płockiej – uroczystość).
 • 20 września (środa) – Święci męczennicy z Korei. Pierwszy koreański kapłan Andrzej Kim Taegon, wybitny apostoł świecki Paweł Chong Hasang oraz ich Towarzysze.
 • 21 września (czwartek) – Święty Mateusz Apostoł i Ewangelista, który jest patronem pracowników Służby Celnej (święto).
 • 23 września (sobota) – Święty Ojciec Pio z Pietrelciny (1887-1968). Francesco Forgione, prezbiter, kapucyn, stygmatyk i mistyk oraz wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej. Z jego kapłańskiej posługi, zwłaszcza z sakramentu pojednania i duchowego kierownictwa, korzystało wielu pielgrzymujących do San Giovanni Rotondo, gdzie wypełniał swoje zakonne i kapłańskie obowiązki.
 1. Na zakończenie niedzielnej Eucharystii, prośmy aby miłość Boga uzdrowiła nas i umocniła w wytrwałości do podążania za słowem naszego Pana. Dzisiejsza niedziela jest w naszej parafii i diecezji płockiej trzecim dniem Triduum przed uroczystością ku czci Świętego Stanisława Kostki. Na nadchodzący czas jesieni, trwającej wojny na Ukrainie, zawierzajmy się opiece Wielkiego Syna Mazowsza i niech Bóg nam błogosławi.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa