Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dwudziesta dziewiąta niedziela zwykła w liturgii Kościoła jest w naszej parafii uroczystością odpustową ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty, który jest patronem kościoła, obchodzoną ipsa die (łac. „w sam dzień”).
 2. Dzisiejsza niedziela, to również Niedziela Misyjna, która rozpoczyna 94. Tydzień Misyjny pod hasłem „Oto ja, poślij mnie” (por. Iz 6, 8). Jest to okazja do większej modlitwy za misje i wsparcia materialnego misjonarzy i misjonarek w liczbie ponad dwóch tysięcy osób. Wśród nich są także misjonarki i misjonarze z naszej diecezji. W związku z Niedzielą Misyjną dzisiejsza taca będzie przeznaczona na cele misyjne. Niedziela Misyjna została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1926 roku.
 3. Z powodu ponownego wprowadzenia ograniczeń w ilości wiernych uczestniczących w nabożeństwach, dzisiaj w kościołach całej Polski nie odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących we Mszy Świętej (dominicantes) oraz przystępujących do Komunii Świętej (communicantes). Obecnie w naszym kościele może przebywać ok. 70 osób. Serdeczna prośba o stosowanie się do obowiązujących przepisów sanitarnych.
 4. Przypominam, że zgodnie z dekretem Biskupa Płockiego z dnia 28 maja 2020 roku, w związku z trwającą pandemią COVID-19, wciąż obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla: osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam też o dodatkowej Mszy Świętej w każdą niedzielę o godz. 8:30 oraz o transmisji on-line na profilu facebookowym naszej parafii o godz. 15:00.
 5. Z powodu pandemii koronawirusa niestety nie mógł przybyć do nas ks. dr Tomasz Brzeziński Rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku. Jednoczymy się duchowo i życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej oraz łaski zdrowia w codzienności życia kapłańskiego i propagowaniu przesłania miłosierdzia Bożego z nadzieją na spotkanie innym razem.
 6. Dziękuję wszystkim Czcigodnym Księżom, Drogim Gościom i Parafianom za wspólną modlitwę. Szczególne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, dziewcząt sypiących kwiatkami, pocztów sztandarowych, służby liturgicznej, lektorów oraz druhen i druhów strażaków za obecność i udział w liturgii Mszy Świętej oraz procesji eucharystycznej. Dziękuję Panu Kościelnemu Tomaszowi oraz Panu Karolowi za zastępstwo naszego Pana Organisty. Szczególne podziękowania dla brata Stefana Wielkiego Rycerza Zakonu Jana Pawła II za obecność wśród nas podczas dwóch Mszy Świętych. Dziękuję wszystkim osobom czynnie uczestniczącym w sprawowanej liturgii Mszy Świętych i tym, którzy się przyczynili do przygotowania dzisiejszej uroczystości.
 7. Przypominam, że dzisiaj nie ma Mszy Świętej o godz. 15:00, a cząstkę Różańca w tajemnicach światła za misje, rozważymy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu na zakończenie Sumy odpustowej.
 8. O godzinie 9:30 ostatnie w tym roku nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy od maja do października, w trzecią niedzielę miesiąca, pół godziny przed Mszą Świętą o godz. 10:00.
 9. Od jutra można odbierać dożynkowe wieńce, które dzisiaj jeszcze biorą udział w procesji eucharystycznej z okazji odpustu parafialnego. To będzie już ostatnia procesja eucharystyczna w tym roku.
 10. Od wtorku 20 października będą przyjmowane wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy Świętej na nowy rok kalendarzowy. Bardzo proszę, aby do kancelarii wchodzić pojedynczo i oczekiwać na dole w sali spotkań. Na stoliku z prasą przy wyjściu z kościoła znajdują się karteczki na wypominki jednorazowe.
 11. W następną niedzielę 25 października po Mszy Świętej o godzinie 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej w ramach katechezy przed Pierwszą Komunią Świętą oraz dzieci z klasy czwartej przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania.
 12. Nabożeństwo różańcowe jest odprawiane od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00. W środę 21 października Różaniec poprowadzą kandydaci do sakramentu bierzmowania. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 13. Z okazji Tygodnia Misyjnego w czwartek 22 października Panie Zelatorki Kół Żywego Różańca zapraszają wszystkie Róże oraz wszystkich modlących się na Różańcu do udziału w nabożeństwie różańcowym. Będzie to Dzień Dziękczynienia Żywego Różańca za to dzieło w Polsce oraz modlitwa o beatyfikację założycielki Żywego Różańca na świecie oraz Dzieła Rozkrzewiania Wiary Sługi Bożej Pauliny Jaricot.
 14. Zapraszamy do obejrzenia wystawy o kulcie Bożego Miłosierdzia i Świętej Siostrze Faustynie Kowalskiej. Na dziesięciu planszach znajdą się m. in. informacje o Siostrze Faustynie (1905-1938), która mieszkała w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku w latach 1930-1932 .To właśnie w Płocku 22 lutego 1931 r. w zakonnej celi po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego. Obecnie w tym miejscu jest budowane Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w tym roku mija 90. lat od przybycia Siostry Faustyny do Płocka. Wystawa przedstawia też historię Instytutu Bożego Miłosierdzia, który prowadziło płockie zgromadzenie, działalność Zakładu Anioła Stróża dla dziewcząt znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Fotografie pochodzą ze zbiorów Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Wystawę przygotowali Rycerze Jana Pawła II z Komandorii Płockiej, których reprezentuje obecny dziś wśród nas brat Stefan Kuskowski z parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu. Na stoliku z prasą znajdują się okolicznościowe książeczki pt. “Orędzie Miłosierdzia” na temat rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przy ulicy Stary Rynek 14/18.
 15. W najbliższą sobotę 24 października do prowadzenia modlitwy różańcowej o godz. 16:00 zapraszam Koło Żywego Różańca z Chojnowa.
 16. Do kościoła powrócił feretron ku czci Miłosierdzia Bożego, który zostanie poświęcony w późniejszym czasie. Bardzo dziękuję p. Jolancie i Stanisławowi Kalinowskim za ufundowanie renowacji feretronu, który z drugiej strony posiada wizerunek Świętej Faustyny Kowalskiej. Dziękuję p. stolarzowi Szymonowi Włodarczyk, p. Kazimierzowi Dobrzynieckiemu i firmie “Gambling” z Ciechanowa oraz p. Leszkowi Tyl – „oprawa obrazów” z Przążewa.
 17. Bardzo dziękuję za zboże i ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, które w ubiegłym tygodniu przekazali mieszkańcy Nowych Czernic od strony Chrostowa i Zembrzusa oraz mieszkańcy Jabłonowa, Zalesia, Zembrzusa Wielkiego i Czernic Borowych z ulicy Kościelnej.
 18. Podczas XX Dnia Papieskiego na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ubiegłą niedzielę zebraliśmy do puszek i przekazaliśmy 400 zł. Dziękuje wszystkim ofiarodawcom.
 19. W nocy z soboty na niedzielę, czyli z 24 na 25 października, nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Pamiętajmy o tym uwzględniając swoją obecność na Mszy Świętej w najbliższą niedzielę, a jednocześnie będzie to noc dłuższa o godzinę.
 20. We wtorek 20 października przypada Europejski Dzień Seniora, który przypomina, że ludziom starszym należy się szacunek i uznanie za trud, jaki wkładają w wychowanie kolejnych pokoleń. Z tej okazji wszystkim Czcigodnym Seniorom składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej oraz łaski zdrowia i jednocześnie dziękujemy Seniorom z Czernickiego Koła Aktywnych Społecznie za czynny udział w życiu duszpasterskim naszej parafii. W tym dniu szczególnie zapewniamy o modlitwie podczas nabożeństwa różańcowego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 21. Święty Łukasz Ewangelista według tradycji lekarzem pochodzącym z Syrii i dlatego jest patronem Służby Zdrowia. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom oraz pracownikom lecznictwa, szczególnie z naszej parafii i z naszego Ośrodka Zdrowia składamy serdeczne życzenia.
 22. Przekazujemy najlepsze życzenia solenizantom i jubilatom nowego tygodnia, których serdecznie pozdrawiamy. Modlimy się za naszych chorych (21 osób w ostatnim czasie przeżywało odwiedziny duszpasterskie), pamiętamy o przebywających w szpitalu, a wszystkich zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.
 23. W niedzielę 11 października br. zmarł ks. infułat Aleksander Pasternakiewicz. Przeżył 85 lat, w tym 61 w kapłaństwie. Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w ubiegłą środę w płockiej Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego, a trumna z ciałem zmarłego kapłana została złożona w grobie kapitulnym na cmentarzu katolickim przy Al. Kobylińskiego w Płocku.
 24. W piątek 16 października zmarł ks. Benedykt Grabowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Węgrzynowie. Przeżył 85 lat w tym 61 w kapłaństwie. W latach 1970 – 1980 był proboszczem parafii Czernice Borowe. Żałobna liturgia pogrzebu zostanie odprawiona we wtorek 20 października o godz. 11:00 w parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Krasnem.Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczyć będzie bp Mirosław Milewski.
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 1. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 18 października (niedziela) – Święty Łukasz Ewangelista. Uczeń i towarzysz Świętego Pawła Apostoła. Autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła (święto).
 • 19 października (poniedziałek) – Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik. Charakterystycznym rysem jego życia i działalności duszpasterskiej było przypominanie oraz realizowanie myśli Świętego Pawła z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” . W tym roku mija 35 lat od męczeńskiej śmierci (wspomnienie dowolne).
 • 20 października (wtorek) – Święty Jan Kanty (1390 – 1473). Prezbiter, który jest przykładem umiejętnego połączenia pracy naukowej z duszpasterstwem i troską o ubogich. Był studentem, a następnie profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 • 21października (środa) – Błogosławiony Jakub Strzemię (1340 – 1409). Franciszkanin, biskup Halicza i gorliwy misjonarz kresów wschodnich Rzeczypospolitej. Jest patronem Lwowa (wspomnienie dowolne).
 • 22 października (czwartek) – Święty Jan Paweł II (1920 – 2005). Wielki papież, świadek i nauczyciel zawierzenia Chrystusowi i Maryi. Prorok naszych czasów. W tym dniu rozpoczął się pontyfikat, który trwał prawie 27 lat. Beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a kanonizowany 27 kwietnia 2014 r.
 1. Błogosławieństwo Boże i modlitwa różańcowa, niech nam pomoże dostąpić łaski przebaczenia naszych grzechów z okazji Odpustu ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa