Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta szósta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą września i pierwszą niedzielą jesieni. W ciągu tego miesiąca, przez wstawiennictwo Matki Bożej Siewnej i wielu świętych polecaliśmy Bogu losy naszej Ojczyzny, dzieci i młodzież oraz nasze rodziny i nas samych.
 2. W dzisiejszej Ewangelii spotykamy dwie przeciwstawne postawy: próżnego bogacza i pokornego Łazarza (por. Łk 16, 19-31). Skierowane do nas ostrzeżenie pobudza do modlitwy o dar wrażliwości i duchowej czujności. Starajmy się, aby nasze spojrzenie na życie było przeniknięte optyką Ewangelii.
 3. Z okazji przypadającego dziś 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy naszą szczególną modlitwą i pamięcią otaczamy wszystkich, którzy z różnych przyczyn opuścili swoją ojczyznę, a szczególnie naszych krewnych, przyjaciół i parafian przebywających na emigracji. Szczególną modlitwą otoczmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny z powodu toczących się wojen, prześladowań i terroru, aby znaleźli bezpieczne miejsce do spokojnego życia i spotkali życzliwych ludzi na swojej trudnej drodze. Papież Franciszek swoje orędzie na ten dzień zatytułował „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”
 4. Po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej w formie katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz uroczystością Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Dziękujemy scholi pod opieką Pana Organisty za oprawę muzyczną tej Mszy Świętej.
 5. Pierwsza Komunia Święta została zaplanowana w naszej parafii w niedzielę 21 maja 2023 roku o godzinie 12:00, a Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego w niedzielę 28 maja 2023 roku również o godz. 12:00. Sakrament bierzmowania jest zaplanowany za dwa lata podczas wizytacji kanonicznej parafii, a przygotowanie formacyjne rozpocznie się dzisiaj dla młodzieży z obecnej klasy VII i VIII ze szkoły podstawowej oraz z klasy I i II szkoły ponadpodstawowej.
 6. Serdecznie dziękuję w imieniu nas wszystkich p. Beacie Gregorczyk, która z dniem 1 września br. zakończyła wieloletnią pracę nauczyciela religii i katechetki w szkole podstawowej i naszej parafii. Jednocześnie witam wśród nas siostrę Martę Skowrońską CP z klasztoru w Przasnyszu, która tego samego dnia rozpoczęła pracę nauczyciela religii w szkole i katechetki w parafii.
 7. Parafia Pawłowo w dekanacie dzierzgowskim przeżywa dzisiaj odpust ku czci Świętej Tekli oraz parafia Zielona Ciechanowska w naszym dekanacie, odpust ku czci Świętego Mateusza. Uroczysta Suma w obydwu parafiach o godz. 12:00.
 8. W sobotę rozpoczynamy październik, który z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Święty Jan Paweł II w Liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).
 9. Miesiąc październik stanowi dobrą okazję do zainteresowania się Kołami Żywego Różańca, które są nazywane także Różami. Cieszymy się z sześciu wspólnot różańcowych w naszej parafii i jesteśmy wdzięczni za dar codziennej modlitwy. Zachęcamy do zaangażowania się w ich działalność, ponieważ niektóre Koła wymagają uzupełnienia. Podstawowym obowiązkiem osób należących do Koła Żywego Różańca jest codzienne odmawianie jednej tajemnicy różańca w intencjach Kościoła oraz udział w zmianach tajemnic różańcowych raz w miesiącu.
 10. W październiku modlitwa różańcowa będzie odprawiana w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godz. 16:00 (z małymi wyjątkami), a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00 (z wyjątkiem pierwszej niedzieli miesiąca i odpustu parafialnego). Na wspólny Różaniec w każdą środę zapraszamy dzieci i młodzież. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej, przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej i dzieci z klasy czwartej przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. W tym roku również będzie prowadzony konkurs różańcowy, polegający na zebraniu jak największej liczby pamiątek uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych od poniedziałku do piątku.
 11. Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół chce nas obdarzyć w miesiącu październiku.
 12. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo różańcowe zostanie odprawione o godz. 9:30, zgodnie ze zwyczajem pierwszej soboty miesiąca.
 13. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Zapraszam całą asystę, poczty sztandarowe, dziewczęta sypiące kwiatkami oraz służbę liturgiczną.
 14. W naszej parafii jest stary zwyczaj zbierania zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, który jest wyrazem naszej troski o Kościół powszechny i diecezjalny oraz nowe powołania do kapłaństwa. Razem z Rektoratem tej uczelni zwracam się z serdeczną prośbą do naszych miejscowości w parafii, aby przeprowadzić tę zbiórkę na przełomie września i października. W tym roku część zebranych ofiar zostanie przeznaczona na dofinansowanie ogrzewania naszego kościoła, ponieważ jak wiemy ceny różnych sposobów wytwarzających ciepło drastycznie podrożały.
 15. Dziękujemy Paniom z Nowych Czernic od strony Chojnowa, które wczoraj brały udział w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy.
 16. Z okazji zbiórki do puszek w ubiegłą trzecią niedzielę września, na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej, z ofiar zebranych na tacę przekażemy 350 zł. Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom mediów katolickich, szczególnie działających w naszej diecezji.
 17. Jutro w poniedziałek 26 września o godz. 19:00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej odbędzie się zebranie wiejskie mieszkańców Czernic Borowych związane z podziałem środków finansowych Funduszu sołeckiego na rok 2023. Przy okazji tej informacji dziękuję poszczególnym Sołectwom za przyznawanie kolejnych środków finansowych na kontynuację tworzenia nowego parkingu za cmentarzem oraz modernizację drogi technicznej.
 18. W liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. W osobistych modlitwach pamiętajmy o siostrach zakonnych, które całkowicie poświęciły się nie głoszeniu Ewangelii w różnych zakątkach świata oraz zajmują się także krzewieniem kultury, wychowują młode pokolenia i w pokorze służą najsłabszym, bezbronnym i zagubionym.
 19. Dziś kończy się dwudniowa 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju”, która rozpoczęła się wczoraj w sobotę 24 września. Organizatorem pielgrzymki jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. Łączymy się duchowo ze wszystkimi pielgrzymującymi, szczególnie z diecezji płockiej.
 20. We wtorek 27 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1980 roku pod hasłem „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. W tym duchu warto promować podróże do miejsc świętych. Ruch pielgrzymkowy istnieje w Kościele od wieków, choć w ostatnim czasie został ograniczony z powodu trwającej pandemii Covid-19.
 21. W niedzielę za tydzień w Pawłowie Kościelnym odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika „Bohaterom Niepodległości”. O godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę pod przewodnictwem JE Księdza Biskupa Mirosława Milewskiego. Szczegóły na okolicznościowych plakatach.
 22. W środę o godz. 15:00 w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, spowiednika Świętej Siostry Faustyny, odbędzie się 14. edycja modlitwy „Koronka do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast świata”. Łączymy się duchowo w tej modlitwie.
 23. W dniach 7-8 października (piątek – sobota) jest organizowana pielgrzymka do Częstochowy na Jasną Górę, Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach i Sanktuarium Świętego Ojca Pio na Przeprośnej Górce w Siedlcu. Koszt 160 zł z noclegiem, bez wyżywienia. Zapisy do dnia 28 września br. przyjmują: p. Elżbieta Biraga w Czernicach borowych i p. Danuta Adamska w Obrębcu.
 24. Apel Komendanta Powiatowego Policji w Przasnyszu dotyczący bezpieczeństwa osób starszych (czytaj >>>).
 25. OKO-LUX Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zaprasza na profilaktyczne badanie wzroku, które odbędzie się w porozumieniu z Urzędem Gminy w Czernicach Borowych, we wtorek 4 października b w godzinach od 8:00 do 10:00 w świetlicy wiejskiej w Chojnowie. Zapisy i rejestracja pod nr tel. 22/465 82 62.
 26. Msze Święte dzisiaj o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 27. Młodzieży z naszej parafii, która w sobotę 1 października rozpocznie nowy rok akademicki, życzymy Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego i opieki Matki Bożej Czernickiej. Polecamy wszystkich studentów i wykładowców szkół wyższych opiece Jezusa, naszego jedynego Pana i Nauczyciela. Modlimy się, aby rozwojowi intelektualnemu młodego człowieka zawsze towarzyszył jego rozwój duchowy.
 28. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy najlepsze życzenia i serdecznie pozdrawiamy. Jutro we wspomnienie dowolne Kosmy i Damiana, swój dzień patronalny świętuje Pan Damian-Szafarz Nadzwyczajny Komunii Świętej. Modlimy się za chorych, szczególnie przebywających w szpitalach, a wszystkich zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. W ubiegłym tygodniu zmarła w wieku 94 lat śp. Wanda Kuskowska, emerytowana nauczycielka, pochodząca z naszej parafii, a zamieszkująca w parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Mławie. Żałobna Msza Święta, która rozpocznie liturgię pogrzebu, zostanie odprawiona w naszym kościele parafialnym w sobotę 1 października o godz. 11:00.
 29. W piątek 23 października br. zmarł śp. ksiądz kan. Wawrzyniec Ulanowski, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika we Wronie. Przeżył 88 lat w tym 62 w kapłaństwie. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego, zostanie odprawiona we wtorek 27 października w kościele parafialnym we Wronie. Po Mszy Świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego kapłana zostanie złożona w grobie na miejscowym cmentarzu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 30. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 25 września (niedziela) – Błogosławiony Władysław z Gielniowa. Prezbiter z zakonu bernardynów. Wybitny kaznodzieja i twórca pieśni religijnych w języku polskim. Żył na przełomie XV i XVI w. Jest drugorzędnym patronem Warszawy (wspomnienie dowolne).
 • 27 września (wtorek) – Święty Wincenty à Paulo (1581-1660). Prezbiter, który był nazywany „duszpasterzem galerników”. Założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które m.in. posługują na rzecz ludzi chorych w Przasnyszu.
 • 28 września (środa) – Święty Wacław męczennik, król czeski. Jest patronem Czech i katedry na Wawelu. Został zamordowany na polecenie swojego młodszego brata Bolesława.
 • 29 września (czwartek) – Święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał, którzy są naszymi wielkimi orędownikami przed Bogiem. Ich imiona oznaczają odpowiednio: Michał − „któż jak Bóg”, Gabriel − „moc Boża”, Rafał − „Bóg uzdrawia” (święto).
 • 30 września (piątek) – Święty Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła. Przetłumaczył Pismo Święte zwane „Wulgatą” na powszechny w tym czasie język łaciński. Zmarł 30 września 420 roku w Betlejem. Jest patronem pustelników, biblistów i studentów.
 • 1 października (sobota) – Święta Teresa od Dzieciątka Jezus. Francuska karmelitanka i doktor Kościoła, która żyła w XIX wieku. Wyróżniała się pokorą, ewangeliczną prostotą i wielkim zaufaniem do Boga. Jest patronką misji katolickich.
 1. Słowa rozesłania, które słyszymy na zakończenie każdej Mszy Świętej: „Idźcie w pokoju Chrystusa” są zaproszeniem Jezusa, aby wyruszyć w drogę i świadczyć o Nim wobec spotykanych ludzi. Z Bożym błogosławieństwem, w nowym tygodniu kończącego się miesiąca września, bądźmy siewcami Dobrej Nowiny miłości Boga i bliźniego.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa