Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta siódma niedziela w roku liturgicznym i pierwsza niedziela października. Miesiąc ten z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Liturgia słowa porusza dziś sprawę nierozerwalności małżeństwa. Wiele uwagi małżeństwu i rodzinie poświęca także obecny papież Franciszek, który obchodzi dziś swoje imieniny. Wspierajmy papieża oraz małżeństwa i rodziny modlitwą różańcową odmawianą w kościele lub w domach rodzinnych.

2. Dzisiejsza niedziela i cały październik stanowią dobrą okazję do zainteresowania się Kołami Żywego Różańca w naszej parafii, które są nazywane także Różami. Cieszymy się z parafianek i parafian, którzy należą do pięciu różańcowych wspólnot modlitewnych naszej parafii i jesteśmy wdzięczni za dar codziennej modlitwy, a także zachęcamy do zaangażowania się w ich działalność. Niektóre koła wymagają uzupełnienia z różnych powodów. Podstawowym obowiązkiem osób należących do Koła Żywego Różańca jest udział w zmianach tajemnic różańcowych raz w miesiącu oraz codzienne odmawianie jednej tajemnicy różańca w intencjach Kościoła Powszechnego.

3. W Rzymie rozpoczyna się dziś Synod Biskupów poświęcony rodzinie, który zakończy się w niedzielę 25 października br. Tematem XIV Zgromadzenia Zwyczajnego będzie: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Polski Episkopat reprezentują: ks. abp Stanisław Gądecki, ks. abp Henryk Hoser oraz ks. bp Jan Wątroba.

4. Z okazji pierwszej niedzieli miesiąca na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu, którą ofiarujemy w intencji rozpoczynającego się dzisiaj w Rzymie Synodu, a później procesja eucharystyczna. Dziękuję całej asyście procesyjnej, pocztom sztandarowym, dziewczętom sypiącym kwiatkami i służbie liturgicznej ołtarza.
5. Dzisiaj nie będzie spotkania scholi parafialnej, ale schola wystąpi w czasie nabożeństwa różańcowego w najbliższą środę.

6. W październiku zachęcam do codziennej modlitwy różańcowej, którą odmawiamy w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00. Na wspólny różaniec w każdą środę szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej, przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej oraz młodzież z klasy trzeciej gimnazjum, która przygotowuje się do bierzmowania.

7. W środę 7 października przeżywamy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które wiąże się ze zwycięstwem floty chrześcijańskiej nad muzułmańską flotą turecką pod Lepanto (obecnie Nafpaktos w Grecji) 7 października 1571 roku. Ówczesny papież Pius V ustanowił ten dzień jako wyraz wdzięczności za cudowne ocalenie chrześcijaństwa przez modlitwę różańcowa, dlatego jest to święto patronalne Kół Żywego Różańca. Bitwa pod Lepanto była jedną z najkrwawszych bitew morskich w dziejach świata.

8. W niedzielę za tydzień nie będzie nabożeństwa różańcowego przed Mszą Świętą o godz. 10:00 ze względu na koncert papieski, a w najbliższą sobotę do prowadzenia modlitwy różańcowej o godzinie 16:00 zapraszam Koło Żywego Różańca z Żeber.

9. Jak słyszeliśmy z odczytanego listu Episkopatu Polski w najbliższą niedzielę będziemy świętowali XV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Zgodnie ze zwyczajem, po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do specjalnych puszek jako wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

10. Z okazji Dnia Papieskiego w następną niedzielę w naszym kościele podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00 oraz o godzinie 12:00 odbędzie się koncert ewangelizacyjny ku czci Świętego Jana Pawła II Patrona Rodziny w wykonaniu zespołu „Full Power Spirit” z Białej Podlaskiej. Głównym dobroczyńcą koncertu jest Fundacja „Scalam – prostujemy drogi życia” z Przasnysza, za co bardzo dziękujemy i razem z Radą Duszpasterską serdecznie zapraszamy.

11. Za dwa tygodnie 18 października w naszej wspólnocie parafialnej doroczny odpust ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty. Mszę Świętą o godzinie 12:00 odprawi ks. kanonik Roman Bagiński – dyrektor ekonomiczny diecezji płockiej . W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00.

12. Wypominki roczne i intencje Mszy Świętych na nowy rok kalendarzowy będą przyjmowane po uroczystości odpustowej.

13. Trwa zbiórka zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. W związku z tym bardzo proszę mieszkańców Czernic Borowych o zorganizowanie takiej zbiórki w następną niedzielę lub w najbliższym czasie i bardzo dziękuję wszystkim, którzy czynnie wspierają ten stary zwyczaj w naszej parafii, a szczególnie mieszkańcom Żeber i Dzielina za zebrane w ubiegłym tygodniu zboże i ofiary materialne. Bóg zapłać.

14. Młodzieży z naszej parafii, która rozpoczyna nowy rok akademicki w uczelniach świeckich i kościelnych, życzymy Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego i opieki Matki Bożej Czernickiej.

15. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 5 października (poniedziałek) – Święta Siostra Faustyna Kowalska, dziewica i zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Sekretarka i apostołka Bożego Miłosierdzia, kanonizowana przez Jana Pawła II w roku 2000.

• 9 października (piątek) – Błogosławiony Wincenty Kadłubek (1160-1223). Biskup krakowski, uczestnik Soboru Laterańskiego IV. Dziełem jego życia są „Kroniki polskie”, w których opisał początki dziejów narodu polskiego. Zmarł jako cysters w Jędrzejowie.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa