Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta siódma niedziela w roku liturgicznym i pierwsza niedziela października, który z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym.

2. Liturgia słowa przypomina nam dzisiaj, że w każdej chwili życia jesteśmy zaproszeni, aby pogłębiać naszą wiarę i nasze zaufanie wobec Boga. Dlatego tak jak Apostołowie z dzisiejszej Ewangelii wołamy: „Panie, przymnóż nam wiary”.

3. Dzisiejsza niedziela i cały październik stanowią dobrą okazję do zainteresowania się Kołami Żywego Różańca w naszej parafii, które są nazywane także Różami. Cieszymy się z parafianek i parafian, którzy należą do sześciu różańcowych wspólnot modlitewnych naszej parafii i jesteśmy wdzięczni za dar codziennej modlitwy, a także zachęcamy do zaangażowania się w ich działalność, ponieważ niektóre Koła wymagają uzupełnienia, szczególnie Koło dzieci i młodzieży. Podstawowym obowiązkiem osób należących do Koła Żywego Różańca jest udział w zmianach tajemnic różańcowych raz w miesiącu oraz codzienne odmawianie jednej tajemnicy różańca w intencjach Kościoła powszechnego.

4. Witamy wśród nas ks. Grzegorza Walczaka, który obecnie jest pracownikiem Caritas Diecezji Płockiej i dziękujemy za przybycie do naszej parafii, wspólną modlitwę przez całą niedzielę i posługę sakramentalną.

5. Z okazji pierwszej niedzieli miesiąca na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Dziękuję całej asyście procesyjnej, pocztom sztandarowym i służbie liturgicznej ołtarza.

6. W niedzielę za tydzień modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz. 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic, a w najbliższą sobotę do prowadzenia modlitwy różańcowej o godzinie 16:00 zapraszam Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego.

7. W październiku zachęcam do codziennej modlitwy różańcowej, którą odmawiamy w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00. Na wspólny Różaniec w każdą środę szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej, przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej, dzieci z klasy czwartej i piątej przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego oraz młodzież z klasy trzeciej gimnazjum, która przygotowuje się do bierzmowania.

8. W piątek 7 października przeżywamy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które wiąże się ze zwycięstwem floty chrześcijańskiej nad muzułmańską flotą turecką pod Lepanto (obecnie Nafpaktos w Grecji) 7 października 1571 roku. Ówczesny papież Pius V ustanowił ten dzień jako wyraz wdzięczności za cudowne ocalenie chrześcijaństwa przez modlitwę różańcowa, dlatego jest to święto patronalne Kół Żywego Różańca. Bitwa pod Lepanto była jedną z najkrwawszych bitew morskich w dziejach świata.

9. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego modlitwę różańcową w tym dniu ofiarujemy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii, a po Mszy Świętej o godz. 7:30 w tych intencjach rozważymy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W pierwszy piątek miesiąca sakrament pokuty rozpocznie się o godzinie 16:00 razem z nabożeństwem różańcowym i adoracją Najświętszego Sakramentu.

10. W ramach XXI Ciechanowskiej Jesieni Poezji w dniach 5 – 6 października br. organizatorzy zapraszają do Czernic Borowych, Chojnowa i Opinogóry. W najbliższą środę ok. godz. 14:00 zwiedzaniem kościoła w Czernicach Borowych rozpocznie się wędrówka śladami Stanisława Kostki Anastazego Chełchowskiego, a później nastąpi złożenie kwiatów na grobie tego zasłużonego ziemianina, działacza narodowego i publicysty. O godzinie 15:00 rozpocznie się dalsza część tegorocznej Jesieni Poezji w dworku w Chojnowie. Szczegóły na stronie internetowej naszej parafii.

11. Jak słyszeliśmy z odczytanego listu Episkopatu Polski w najbliższą niedzielę będziemy świętowali XVI Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”. Zgodnie ze zwyczajem, po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do specjalnych puszek jako wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

12. Z okazji Dnia Papieskiego w niedzielę za tydzień w naszym kościele podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00 oraz o godzinie 12:00 odbędzie się zamyślenie słowno – muzyczne ku czci Świętego Jana Pawła II w wykonaniu zespołu „Dekalog” z Przasnysza. Głównym dobroczyńcą koncertu jest Fundacja „SCALAM – prostujemy drogi życia”, za co bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Papieskiego. Zespół Dekalog będzie również dzisiaj w naszej parafii w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00.

13. Koła Żywego Różańca naszej parafii, które w sobotę 8 października organizują wyjazd na IV Diecezjalną Pielgrzymkę Kół Żywego Różańca do Smardzewa k. Płońska, informują, że wyjeżdżamy o godz.7:00 z parkingu przy kościele w Czernicach Borowych. Zabieramy ze sobą modlitewniki, śpiewniki i potrzebne leki. Nie ma już wolnych miejsc.

14. W związku z Wielką Pokutą, która odbędzie się w sobotę 15 października br. Fundacja „SCALAM – Prostujemy Drogi Życia” organizuje wyjazd na Jasną Górę. W celu zapisania się bądź zasięgnięcia szczegółowych informacji prosimy o kontakt z biurem Fundacji osobiście lub pod numerem telefonu 660 733 400. Koszt wyjazdu ok. 40 złotych. Szczegóły na stronie internetowej naszej parafii oraz na plakacie w bocznej kruchcie kościoła.

15. Trwa zbiórka zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. W związku z tym bardzo proszę mieszkańców Czernic Borowych o zorganizowanie takiej zbiórki w następną niedzielę lub w najbliższym czasie i bardzo dziękuję wszystkim, którzy czynnie wspierają ten stary zwyczaj w naszej parafii, a szczególnie mieszkańcom Miłoszewca – Ostafieje za zebrane w ubiegłym tygodniu zboże i ofiary materialne. Bóg zapłać.

16. Z ofiar zebranych do puszki w ubiegłą niedzielę na rzecz poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi we Włoszech przekazaliśmy 250 zł.

17. Z dniem 30 września br. parafia zakończyła współpracę z dotychczasowym Panem Organistą, obecnie szukamy nowego organisty do posługi muzycznej i prowadzenia scholi lub innej grupy śpiewającej.

18. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godz. 16:00 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku kleryk naszej parafii Damian Mikłowski w czasie obrzędu obłóczyn otrzyma sutannę i rozpocznie trzeci rok studiów o charakterze teologicznym. Gratulujemy i wspieramy w modlitwie na drodze powołania.

19. Młodzieży z naszej parafii, która rozpoczyna nowy rok akademicki w uczelniach świeckich i kościelnych, życzymy Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego i opieki Matki Bożej Czernickiej.

20. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia i serdecznie pozdrawiamy. Wszystkich zmarłych, a szczególnie zmarłych parafian polecamy Bożemu miłosierdziu.

21. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 2 października (niedziela) – Święci Aniołowie Stróżowie, którzy bronią nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Pamiętajmy o tym, aby każdego dnia polecać się opiece naszego Anioła Stróża.

• 4 października (wtorek) – Święty Franciszek z Asyżu (Giovanni Bernardone). Po burzliwej młodości przeżył nawrócenie i wyrzekłszy się wszelkich dóbr postanowił naśladować Chrystusa w całkowitym ubóstwie. Radykalizm jego życia do dziś znajduje wielu naśladowców. Jest to dzień patrona papieża Franciszka.

• 5 października (środa) – Święta Siostra Faustyna (Helena) Kowalska, dziewica i zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Sekretarka i apostołka Bożego Miłosierdzia. „Dzienniczek” jej autorstwa jest zaliczany do najwybitniejszych

22. W jedności z mieszkańcami Kuskowa, którzy przeżywają czas Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, jak Apostołowie z dzisiejszej Ewangelii wołamy: „Panie, przymnóż nam wiary”. Będziemy modlić się w tej intencji przez cały miesiąc rozważając tajemnice różańcowe. Niech Boże błogosławieństwo nas prowadzi.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa